První brněnský dispenzer pro rakety Vega

Model vypouštěcího adaptéru malých družic pro raketu Vega

Jak jsme již několikrát psali, jedním z největších a nejzajímavějších projektů, na kterých české firmy zapojené do kosmického průmyslu pracují, je vývoj dispenzeru pro lehké evropské rakety Vega a Vega-C. Tohle zařízení má umožnit širšímu okruhu zákazníků využívat služeb evropských raket. Na tomto trhu se v současné době prosazuje stále více malých nosičů a Evropa chce zůstat konkurenceschopná. Na zmíněném projektu dispenzeru malých družic pracují specialisté z brněnské firmy SAB Aerospace a dlouhé přípravy pomalu míří do velkého finále. V čisté místnosti se specifikací ISO 8 totiž vzniká první letový exemplář, který se má vydat na oběžnou dráhu již v září letošního roku. V tomto článku najdete fotografie z výroby tohoto zařízení, které nám poskytl ředitel SAB Aerospace, Petr Kapoun.

První letový exemplář dispenzeru rakety Vega.

První letový exemplář dispenzeru rakety Vega.
Zdroj: Archiv Petra Kapouna

Anglický název dispenser, počeštěně dispenzer bychom mohli v češtině nahradit slovem vypouštěč nebo víceslovným výrazem vypouštěcí zařízení. Tato konstrukce umožňuje raketě Vega rozšířit okruh klientů. V současné době totiž nejslabší evropská raketa slouží jen pro vynášení družic o hmotnosti několika stovek kilogramů. Menší družice, nebo cubesaty momentálně musí spoléhat jen na zařízení schopné připojit čtyři družice, takže náklady na start pro jednoho zákazníka jsou vysoké. V tu chvíli přichází na scénu vyvíjený dinspenzer – do něj se může připojit až 16 malých družic a celá sestava se následně připojí k raketě Vega. Díky tomu se cena za start rozmělní mezi větší počet klientů, kteří si budou moci tuto možnost dovolit. Na oběžné dráze se pak dispenzer postará o uvolnění všech vynášených družic.

Po letech plánování, modelování a testů se pomalu blíží první velké finále. V Brně vzniká první letový exemplář, který čeká start už letos v září. „Dispenser bude kompletní na konci dubna, pak jej čeká šestitýdenní testování. V půlce června se k nám vrátí, abychom na něj začali připojovat elektroniku a cubesaty,“ říká Petr Kapoun. Z Brna pak bude naplněný dispenzer odeslán do Jižní Ameriky, kde dojde k jeho integraci s nosnou raketou. Další pokroky budeme určitě bedlivě sledovat. A už teď Vám můžeme říct, že firma SAB Aerospace připravuje den otevřených dveří, na kterém budete moci vidět dispenzer na vlastní oči.

Se zdviháním těžkých dílů pomáhá integrovaný jeřáb.

Se zdviháním těžkých dílů pomáhá integrovaný jeřáb.
Zdroj: Archiv Petra Kapouna

Práce probíhají v čisté místnosti s certifikovanou úrovní ISO 8.

Práce probíhají v čisté místnosti s certifikovanou úrovní ISO 8.
Zdroj: Archiv Petra Kapouna

Práce na prvním letovém exempláři družicového dispenzeru pro raketu Vega.

Práce na prvním letovém exempláři družicového dispenzeru pro raketu Vega.
Zdroj: Archiv Petra Kapouna

Zdroje informací:
https://www.sabaerospace.cz/
https://www.sabaerospace.cz/
https://www.czechcrunch.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.camic.cz/…/2018/04/model-VEGA-C-SSMS-DISPENSER-752×1024.jpg
Archiv Petra Kapouna

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “První brněnský dispenzer pro rakety Vega”

  1. Štěpán napsal:

    Moc se na vás na DOD těšíme 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.