sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aeolus je na správné cestě

Vyhodnotit přesnost dat získaných zbrusu novou technologií je složité. Ale právě o to se nyní snaží inženýři a vědci, kteří v uplynulých měsících pracovali s údaji z evropské družice Aeolus. Zajímalo je, zda tato data mohou být s jistotou zapojena do předpovědních modelů. Sonda vypuštěná v srpnu loňského roku nese na své palubě přístroj Aladin, který funguje na unikátní laserové technologii. Do atmosféry vysílá krátké, ale silné laserové pulsy a jeho teleskop s velmi citlivými senzory zachytává záření.

10. března 2019 se Velká Británie i část kontinentální Evropy potýkala se silným větrem. Takto zachytila situaci družice Aeolus.
10. března 2019 se Velká Británie i část kontinentální Evropy potýkala se silným větrem. Takto zachytila situaci družice Aeolus.
Zdroj: http://www.esa.int

První míse schopná zmapovat globální vzdušné proudění dokáže poskytovat data v reálném čase. Již brzy se tyto údaje dostanou do rukou meteorologům po celém světě. Díky těmto pozorováním by se měla zlepšit přesnost předpovědí, ale měli bychom i lépe porozumět dynamice atmosféry a jejím procesům. Než však ESA uzná, že jsou data dost dobrá na to, aby mohla být zapojena do předpovědí, musí dojít k jejich přesné kalibraci a ověření. Součástí tohoto procesu byla měření údajů o větru, aerosolech a oblačnosti ze země, letadel i jiných družic, aby bylo možné údaje z družice Aeolus s něčím porovnat.

Současně s tím začalo několik center pro předpověď počasí v celém světě porovnávat údaje z družice Aeolus se svými modely. Během několika měsíců se do kalibrací a ověřování zapojilo více než sto vědců a inženýrů z univerzit i center pro předpověď počasí z Evropy, USA, Kanady, Japonska a Číny. Evropské středisko pro střednědobé předpovědi počasí ECMWF a Německá meteorologická služba DWD už vydaly předběžnou analýzu, že data z družice Aeolus zpřesní předpovědi, především pak v troposféře (část atmosféry od povrchu do výšky 16 km).

Cyklón Idai zasáhl 11. března Mozambik, Zimbabwe a Mallawi. Družice Aeolus zaznamenala proudění vzduchu rychlostí více než 150 km/h.
Cyklón Idai zasáhl 11. března Mozambik, Zimbabwe a Mallawi. Družice Aeolus zaznamenala proudění vzduchu rychlostí více než 150 km/h.
Zdroj: http://www.esa.int/

Výsledky jsou opravdu slibné a naznačují, že údaje o větru z družice Aeolus zlepší předpověď počasí a pomohou nám lépe pochopit globální cirkulaci vzduchu,“ říká Lars Isaksen, hlavní vědecký pracovník ECMWF. Jeho slova ještě doplňuje Tommaso Parrinello, manažer celé mise z Evropské kosmické agentury: „Stále probíhají porovnávání dat s výstupy z pozemních přístrojů a predikčními modely, aby se kalibrace zpřesnila. Očekáváme, že kvalita dat z družice Aeolus by mohla být dostatečně vysoká někdy koncem letošního roku. Pak budou data připravena k vědeckému výzkumu i pro předpověď počasí.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/adm-aeolus2/10013653-2-eng-GB/ADM-Aeolus.jpg
http://www.esa.int/…/Strong_wind_over_western_Europe.png
http://www.esa.int/…/04/cyclone_idai/19336346-1-eng-GB/Cyclone_Idai.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.