sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aeolus je na správné cestě

Vyhodnotit přesnost dat získaných zbrusu novou technologií je složité. Ale právě o to se nyní snaží inženýři a vědci, kteří v uplynulých měsících pracovali s údaji z evropské družice Aeolus. Zajímalo je, zda tato data mohou být s jistotou zapojena do předpovědních modelů. Sonda vypuštěná v srpnu loňského roku nese na své palubě přístroj Aladin, který funguje na unikátní laserové technologii. Do atmosféry vysílá krátké, ale silné laserové pulsy a jeho teleskop s velmi citlivými senzory zachytává záření.

10. března 2019 se Velká Británie i část kontinentální Evropy potýkala se silným větrem. Takto zachytila situaci družice Aeolus.
10. března 2019 se Velká Británie i část kontinentální Evropy potýkala se silným větrem. Takto zachytila situaci družice Aeolus.
Zdroj: http://www.esa.int

První míse schopná zmapovat globální vzdušné proudění dokáže poskytovat data v reálném čase. Již brzy se tyto údaje dostanou do rukou meteorologům po celém světě. Díky těmto pozorováním by se měla zlepšit přesnost předpovědí, ale měli bychom i lépe porozumět dynamice atmosféry a jejím procesům. Než však ESA uzná, že jsou data dost dobrá na to, aby mohla být zapojena do předpovědí, musí dojít k jejich přesné kalibraci a ověření. Součástí tohoto procesu byla měření údajů o větru, aerosolech a oblačnosti ze země, letadel i jiných družic, aby bylo možné údaje z družice Aeolus s něčím porovnat.

Současně s tím začalo několik center pro předpověď počasí v celém světě porovnávat údaje z družice Aeolus se svými modely. Během několika měsíců se do kalibrací a ověřování zapojilo více než sto vědců a inženýrů z univerzit i center pro předpověď počasí z Evropy, USA, Kanady, Japonska a Číny. Evropské středisko pro střednědobé předpovědi počasí ECMWF a Německá meteorologická služba DWD už vydaly předběžnou analýzu, že data z družice Aeolus zpřesní předpovědi, především pak v troposféře (část atmosféry od povrchu do výšky 16 km).

Cyklón Idai zasáhl 11. března Mozambik, Zimbabwe a Mallawi. Družice Aeolus zaznamenala proudění vzduchu rychlostí více než 150 km/h.
Cyklón Idai zasáhl 11. března Mozambik, Zimbabwe a Mallawi. Družice Aeolus zaznamenala proudění vzduchu rychlostí více než 150 km/h.
Zdroj: http://www.esa.int/

Výsledky jsou opravdu slibné a naznačují, že údaje o větru z družice Aeolus zlepší předpověď počasí a pomohou nám lépe pochopit globální cirkulaci vzduchu,“ říká Lars Isaksen, hlavní vědecký pracovník ECMWF. Jeho slova ještě doplňuje Tommaso Parrinello, manažer celé mise z Evropské kosmické agentury: „Stále probíhají porovnávání dat s výstupy z pozemních přístrojů a predikčními modely, aby se kalibrace zpřesnila. Očekáváme, že kvalita dat z družice Aeolus by mohla být dostatečně vysoká někdy koncem letošního roku. Pak budou data připravena k vědeckému výzkumu i pro předpověď počasí.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/adm-aeolus2/10013653-2-eng-GB/ADM-Aeolus.jpg
http://www.esa.int/…/Strong_wind_over_western_Europe.png
http://www.esa.int/…/04/cyclone_idai/19336346-1-eng-GB/Cyclone_Idai.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.