sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zásah Ryugu potvrzen

Japonská kosmická agentura JAXA přinesla aktuální informace o zásahu planetky Ryugu měděným projektilem, ke kterému došlo dnes v noci. Snímek, který agentura zveřejnila, pochází z malé kamery DCAM3, kterou sonda Hayabusa 2 uvolnila předtím, než se sama schovala za planetku. Na fotografii je vidět materiál vyvržený z povrchu Ryugu, což je jednoznačný důkaz, že impaktor SCI splnil svůj úkol, který jsme podrobněji popsali ve včerejším článku. A jaký bude další postup? Hayabusa 2 bude zhruba dva týdny vyčkávat, než se veškerý vyvržený materiál rozptýlí či usadí, aby její sestup k povrchu nebyl nebezpečný.

Z vytvořeného kráteru by pak měla sonda odebrat vzorky materiálu, které se v budoucnu dostanou na Zemi v návratovém pouzdru. Vědci tak dostanou možnost prostudovat složení těchto látek, které byly uloženy pod povrchem planetky a jsou tedy zachovalejší, než kdyby byly neustále vystaveny podmínkám kosmického prostoru.

Kamera DCAM3 pořídila tento snímek 5. dubna ve 4:36 SELČ,
Kamera DCAM3 pořídila tento snímek 5. dubna ve 4:36 SELČ,
Zdroj: http://global.jaxa.jp

Zdroje informací:
http://global.jaxa.jp/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/D3YfgvtUEAA7-S5.jpg:large
http://global.jaxa.jp/press/2019/04/images/20190405b_01.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
6 let před

Sonda nese celý roj autonomních mikrosond a tady musely dvě pracovat synchronně a navíc ohledem na hlavní těleso. V porovnání s H-1 která nesla jedno těleso, ovšem krom značkovačů, které zmizelo v prostoru a planetku minulo. H-2 zatím co vypustila, vše našlo cíl a i první odběr byl na rozdíl od H-1 úspěšný. Při nepatrném zvýšení hmotnosti je zřejmý kvantitativní a kvalitativní skok ve vybavení a spolehlivosti celku. Mise tímto ale nekončí a plně naplnit zbývající program včetně návratu bude ještě velice náročné.
Přímý přenos byl kvalitní, krom informacemi naplněného komentáře byla na panelu aktuální poloha sondy a realizovaná činnost.

Vladimír Todt
Vladimír Todt
6 let před

Až má člověk chuť říct „Že se nestyděj ho takhle mlátit, když jim nic neudělal!! 😀

Jirka Hadac
Jirka Hadac
6 let před
Odpověď  Vladimír Todt

To vis, neni to planeta, takze planetarni ochrana se na nej nevztahuje 🙂

Dan
Dan
6 let před
Odpověď  Jirka Hadac

Já bych to nerozšiřoval, může se toho někdo chytit. 🙂

veverka
veverka
6 let před

Jsem tak trochu doufal, ze ty zabery impaktu budou ponekud detailnejsi. A ne jen par pixelu.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  veverka

Já si myslím, že i těch pár pixelů je víc, než v co jsem doufal. Uvědomme si, jak složitý manévr to byl.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  veverka

Pokud vím, tak DCAM nemá možnost jakékoli korekce a byla vypuštěna asi 20 minut před drtivým úderem a celou tu dobu musela zůstat správně zorientována směrem k předpokládanému místu dopadu. Sonda se mezitím schovala za obzor, ale přitom musela být v dohledu od DCAM. Takže SCI s impactorem + kamera + sonda a to vše muselo spolupracovat bez přímého zásahu ze Země. Pořádně náročná akce, takže i toto foto je úspěch. Ale je pravda, že jsem měl také trochu jinou představu.

Osud DCAM už potvrzen mít nebudeme, ale snad si ji Ryugu časem přitáhne a přidá k dalším pozemským suvenýrům, co už má. Zatím by na povrchu mělo ležet 7 věcí a ještě něco přibude. Pokud jde o SCI, tak tam bych hádal, že odpal ho poslal od Ryugu pryč.

Sedlo
6 let před

Celé mi to připadá neuvěřitelné… THIS IS SCIENCE! Čeho všeho by lidstvo mohlo dosáhnout, kdyby neplýtvalo energii a zdoje na malichernosti. Skoro se už začínám obávat útoku Temného lesa.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.