Výzkum na ISS – Rostliny a duševní zdraví

Už zítra by měli k Mezinárodní kosmické stanici vyrazit tři noví astronauti, na které se posádka 58. dlouhodobé expedice už teď těší. Astronauti na ISS jsou již několik měsíců pouze ve třech, což se odráží na složitějším plánování vědeckého výzkumu. V pondělí měla posádka volno a proto se dnes v rámci našeho nepravidelného seriálu, který se věnuje výzkumu na ISS podíváme, jak to na Mezinárodní kosmické stanici vypadalo včera, tedy v úterý 12. března.

Salát vypěstovaný na ISS v rámci dřívějšího experimentu Veg-01.

Salát vypěstovaný na ISS v rámci dřívějšího experimentu Veg-01.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Američanka Anne McClain se věnovala kosmickému zahradničení v rámci experimentu VEG-03, který staví na poznatcích, které odborníci nasbírali v rámci pěstování rostlin v kosmickém prostoru při experimentu VEG-01. V rámci aktuálních experimentů se bude zkoušet pěstování nových druhů včetně červeného římského salátu, extra trpasličího Pak Choi (druh čínského zelí), kadeřavé kapusty a wasabi. Američanka se pak věnovala údržbě systémů podpory života v japonském modulu Kibó a následně se přesunula na údržbu racků, do kterých se vkládají vědecké přístroje. Tyto struktury disponují zdířkami pro připojení energie, dat, chlazení, vody a dalších servisních prostředků.

David Saint Jacques u amerických skafandrů pro výstupy do volného prostoru.

David Saint Jacques u amerických skafandrů pro výstupy do volného prostoru.
Zdroj: https://i.ytimg.com

Kanaďan David Saint-Jacques se nejprve pohyboval v modulu Quest, kde dokončoval dodatečnou přípravu na nadcházející sérií výstupů do volného prostoru, které jsou naplánovány na 22. a 29 března a na 8. dubna. Konkrétně se věnoval čištění chladicích okruhů ve skafandrech a následně se pustil i do kontroly těsnosti, když hledal případné úniky. Po této činnosti se přesunul k racku Human Research Facility-2, do kterého doplnil potřebné vybavení a mohl se pustit do vyplňování dotazníku. Ten je součástí experimentu Behavioral Core Measures, který si klade za cíl vytvořit standardizovanou sadu nástrojů pro rychlé a spolehlivé posouzení rizik nepříznivých kognitivních či behaviorálních podmínek a psychických problémů, které se mohou objevit při delších kosmických misích.

Ani velitel expedice číslo 58, ruský kosmonaut Oleg Kononěnko, nezahálel. Jeho činnost spočívala v čištění ovládacích panelů ruského modulu Zvezda a poté se pustil do přečerpávání kapalin do lodi Progress MS-10, který ke stanici dorazil v prosinci loňského roku.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…/research/experiments/explorer/Images/iss050e036324.jpg
https://www.nasa.gov/…/explorer/Images/Overall%20Bellows%20Down%202.JPG
https://i.ytimg.com/vi/3ZqqQunAQL8/maxresdefault.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Výzkum na ISS – Rostliny a duševní zdraví”

  1. frank napsal:

    🙂
    Američanka se pak věnovala údržbě systémů podpory života v japonském modulu Kibó a následně se přesunula na údržbu 🙂 RACKŮ :), do kterých se vkládají vědecké přístroje.

    racks budou spíše modulové regály/nosiče 🙂

  2. Brodský napsal:

    Jestlipak si mohli kosmonauti také ochutnat co vypěstovali?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.