Nová kanadská vesmírná strategie

Navdeep Bains, kanadský ministr pro vědu

Začátkem března kanadský ministr inovací, vědy a rozvoje hospodářství Navdeep Bains vyhlásil Národní vesmírnou strategii, která uznává význam vesmírného výzkumu pro Kanadu. Kanadská vláda se zavazuje k účasti na budování a provozu lunární stanice – Gateway. To tvoří základ pro Novou vesmírnou strategii pro Kanadu: Průzkum, představivost, inovace –  Exploration, Imagination, Innovation: A New Space Strategy for Canada. Tato strategie se snaží využít kanadské přednosti, jako je např. robotika, a podpořit postupující výzkum a inovace v oblastech, jako jsou umělá inteligence a biomedicínské technologie. Navíc napomůže přípravě nové generace na budoucí pracovní příležitosti. Iniciativa Mladý astronaut využije inspirační sílu kosmu k zaujetí mládeže pro vědu, technologie, inženýrství a matematiku, i pro další dovednosti a činnosti potřebné pro život a práci ve vesmíru.

Kanadská Nová vesmírná strategie

Kanadská Nová vesmírná strategie
Zdroj: http://www.spaceq.ca/

Vláda zároveň přislíbila více než 2 miliardy (kanadských) dolarů nového financování. Ministr Bains prohlásil, že kanadská vláda již od roku 2016 vložila 2,6 miliardy dolarů nových investic k podpoře životnosti kanadského vesmírného sektoru. Tyto prostředky nezahrnují programy, jako je Space Technology Development Program, který existoval již před současnou vládou. Nezahrnuje také financování Kanadské vesmírné agentury nebo jiné existující programy. Toto nové financování zahrnuje

 • 2016 – 379 miliónů dolarů pro zajištění pokračování kanadské přítomnosti na ISS do roku 2024.
 • 2017 – 80,9 miliónu dolarů pro misi Quantum Encryption and Science Satellite (QEYSSat), kanadský projekt cubesatu a hledače podpovrchového ledu pro budoucí orbiter Marsu NASA.
 • 2018 – 100 miliónů dolarů pro Strategický inovační fond pro komunikace prostřednictvím plánované konstelace satelitů Telesatu na LEO, ev. dalších poskytovatelů a dalších 53,2 miliónu dolarů pro Advantech Satellite Networks (11,5M), Creative Destruction Labs (25M) – část věnovaná akcelerátoru vesmírného proudění (space stream), Northstar (9,5M) a exactEarth (7,2M).
Příští CanadArm

Příští CanadArm 3
Zdroj: http://www.asc-csa.gc.ca/

Nový vládní příslib představuje 2,05 miliardy dolarů pro měsíční strategii, z toho 1,9 miliardy pro budování příští generace umělé inteligence vesmírného robotického systému má být postupně utráceno během 24 let. To je dlouhá doba, kdy průměrně půjde o něco více než 79 miliónů dolarů ročně. Není známo, proč je to zrovna 24 let -nejsou k tomu publikovány žádné podrobnosti, ani to, zda tyto prostředky budou součástí rozpočtu CSA. Letos na podzim budou navíc v Kanadě další federální volby a otázkou je, zda nová vláda bude tuto strategii také podporovat. Některé otázky ohledně financování se možná vyjasní na přelomu března a dubna, kdy bude uveřejněn rozpočet Kanadské vesmírné agentury (CSA), který obvykle obsahuje tříletý výhled očekávaných výdajů. Těch dalších 150 miliónů dolarů pro nový Lunar Exploration Accelerator Program (LEAP) bude velice pravděpodobně zahrnuto již v letošním rozpočtu CSA. Vzhledem k tomu, že mají být utraceny během 5 let, vychází to na 30 miliónů dolarů ročně, které, když budou kombinovány s cca 20 milióny dolarů Programu rozvoje vesmírných technologií, mohou výrazně podpořit inovace vesmírných technologií.

Ilustrační obrázek autonomních zdravotnických přístrojů

Ilustrace autonomních zdravotnických přístrojů
Zdroj: https://www.edb.cz/

Mars je sice stále jedním z kanadských cílů (spolu s NASA), ale navrhovaný kanadský příspěvek je velmi malý – zahrnuje jen úvodní financování podpovrchového radaru. Jediný navrhovaný nový satelit (demonstrační mise QEYSSat) získal své financování, ale kanadská astronomická komunita zatím zůstává odkázána na přístup k budoucí misi NASA – JWST, až bude vypuštěna. Středobodem měsíční iniciativy jsou investice do robotiky, umělé inteligence a do zdravotní problematiky. Kanada i touto strategií vstoupí do éry uskutečňování science fiction. Kanadské společnosti mohou využít svých zkušeností s pozemskou těžbou a s hluboko-oceánským průzkumem pro budoucí těžbu ve vesmíru a průzkum podpovrchových oceánů třeba na Europě. Plánované investice se mohou stát základem iteračního zlepšování. Pokud se jedná o kosmickou medicínu, strategie se zabývá také výzkumem, který bude využitelný i na Zemi – s využitím umělé inteligence, autonomních lékařských systémů s určením pro vesmír i pro odloučená osídlení na Dálném Severu. Stejně tak výzkum pěstování potravy v nepříznivých podmínkách odloučených oblastí Kanady může napomoci vyladit tyto technologie pro použití na Měsíci či Marsu.

Pozemní satelitní stanice Inuvik

Pozemní satelitní stanice Inuvik
Zdroj: https://i.cbc.ca/

S výše uvedeným souvisí i požadavek na nutné zjednodušení správního systému i souboru předpisů pro rozvoj komerčních aktivit a nových modelů podnikání na Zemi i ve vesmíru. Současná situace je ale zatím jiná: v případě Planet Labs to trvalo tři roky získat licenci k provozování pozemní stanice v Inuviku, ačkoli to mělo být v ideálním případě 6 měsíců. Dalším negativním příkladem je nepříznivá situace kolem možných kosmodromů na kanadském území, kdy současné předpisy celý proces jen zpomalují. Například Maritime Launch Services (MLS), které plánují vybudovat kosmodrom v Novém Skotsku budou připraveny ke startům až po dvou-třech letech potom, co obdrží environmentální povolení stavby.

Jedním z klíčových bodů Nové vesmírné strategie je “Inspire the Next Generation of Canadians to reach for the stars” (neboli – Inspirovat další generace Kanaďanů sahat ke hvězdám). Její součástí je finanční podpora STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics – věda, technologie, inženýrství a matematika), ale i nového programu Mladých astronautů. To je rozdíl oproti předchozí kanadské vládě, která zrušila vzdělávací program CSA.

Kanadští mladí astronauté a astronautky s CEO firmy TELUS World of Science, astronautem Jeremy Hansenem, ministrem Bainsem a prezidentem CSA Sylvainem Laportem.

Kanadští mladí astronauté a astronautky s CEO firmy TELUS World of Science, astronautem Jeremy Hansenem, ministrem Bainsem a prezidentem CSA Sylvainem Laportem. Kredit: @TWoSEdm

Nová vesmírná strategie není to, co vesmírní experti označují za tradiční dlouhodobý vesmírný plán – Long Term Space Plan (LTSP). Možná by ji bylo možné označit za „moderní“ vesmírný plán, který neobsahuje dostatek finančních detailů. Přesto je to velmi důležitý dokument, který signalizuje kanadskému nejdůležitejšímu partnerovi (USA) – „jsme stále s vámi„. Jestliže nepřestane být kanadská vesmírná strategie uskutečňována (a financována), ukáže také světu, že Kanada nevzdává své vedoucí postavení v průzkumu vesmíru. Co dodat? Jen snad, že držíme Kanadě palce, aby jim to těch 24 let vydrželo.

Zdroje informací: https://www.canada.ca/
https://spaceq.ca/

Zdroj obrázků: http://www.spaceq.ca/…/canada_new_space_strategy_cover_300.jpg
http://www.asc-csa.gc.ca/…/ngc-petit-canadarm.jpg
https://www.edb.cz/…/26305×2.jpg
https://i.cbc.ca/…/inuvik-satellite-station.jpg
http://www.spaceq.ca/…/canada_new_space_strategy_3_990.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “Nová kanadská vesmírná strategie”

 1. Kamil napsal:

  Kdy poletí další Kanaďan na ISS?

 2. frank napsal:

  V článku je jediná chyba, Slovutný by každopádně mělo být s velkým S 🙂 ale myslím, že je spíše míněno Ctihodný 🙂

 3. mir5 napsal:

  Když jsem viděl tu fotku ministra, tak jsem se díval hned na datum, jestli není 1. dubna 😀 Ale jinak pěkný článek.

  • Fantasta napsal:

   Sikhové vyznávají velmi úctyhodné náboženství, založené na poctivé a tvrdé práci a pomoci bližným. Ani slůvko o nenávisti a zabíjení bezvěrců.

   • gg napsal:

    Na druhou stranu nesmíte k holiči, a přitom poctivé a tvrdé práci a pomoci bližním se klidně může věnovat i ostříhaný Čech. 😉

   • Fantasta napsal:

    Já jsem jen porovnával 2 druhy náboženství. A propos, myslím že upravený je moc hezky, naše holky říkají cool… .-)

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.