ŽIVĚ: Hayabusa 2 odebírá vzorky z Ryugu!

Japonská sonda Hayabusa 2 zažije v dalších hodinách skutečný vrchol své mise. Klesne k povrchu planetky Ryugu a odebere z něj vzorky, které se v návratovém pouzdru dostanou na Zemi. Sonda již zahájila sestup a my budeme v rámci psaného online přenosu průběžně sledovat, jaký je její harmonogram i to, jak si ve skutečnosti vede. Sestup rozhodně nebude jednoduchý, protože snímky odhalily přítomnost velkého množství kamenů. Najít vhodnou bezpečnou oblast tedy nebylo snadné. Věřme však, že se tento smělý úkol podaří splnit.

Níže přiložené video ukazuje pohled do střediska Sagamihara, které provozuje Japonská kosmická agentura.

Zdroje informací:
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/

Zdroje obrázků:
https://s22380.pcdn.co/wp-content/uploads/hayabusa2_list_001.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

26 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Hayabusa 2 odebírá vzorky z Ryugu!”

 1. Geo napsal:

  Díky ! Bylo zajímavé vše sledovat.
  Nejdříve jsem nechápal jak přesně budou používat terčík, ale on sloužil jako lano které drželo sondu stále ve stejné vzdálenosti, tím dosedl velmi přesně po kruhové sestupné dráze na vybrané místo a i proto měli vše dopředu zatomatizované a proběhlo vše relativně rychle.
  Teď ještě jak zjistí kolik materiálu mají ?
  Jak stále opakuji, žijeme v úžasné době 😀

 2. Alois napsal:

  Jestli tomu dobře rozumím, tak sonda byla od sestupu ze 45 m bez spojení a opět komunikovala až ve fázi vzdalování. To znamená, že úspěch/neúspěch odběru se zjistí až z následné telemetrie. Nemohu v této souvislosti nevzpomenout H-1, tam tehdy nadšení vystřídalo opakovaně zklamání. Američané v podobných kritických okamžicích používají jednoduché barevné signály s informací probíhá-neprobíhá.

 3. Racek napsal:

  Opravdu napínavé a vzrušující. Díky za přímý přenos a jako vždy kvalitní komentáře. Snad uvidíme podrobněji i vlastní odběr…

 4. Smisek napsal:

  Je to jen můj dojem, nebo se opravdu v poslední době zvyšuje množství letů do vesmíru a množství významných misí?

 5. CarlJARx napsal:

  Vlastní sestup (do výšky 6 metrů nad povrchem, z níž bude vystřelen projektil o hmotnosti 5 gramů) začal o několik hodin později oproti původnímu plánu, neboť se protáhla technická prověrka systémů sondy, které musí během přibližování k povrchu pracovat zcela samostatně.

 6. Honza N. napsal:

  Opravdu díky za takovouto šíří záběru. Je paráda to mít takhle všechno pohromadě. Už téměř nesleduji zahraniční weby a spoléhám pouze na vás. Díky.

 7. Jirka Hadač Redakce napsal:

  Škoda, že fotky uvidím až doma. Jsem v práci a tady máme twitter blokovaný. Takže smůla. Ale jsem hodně zvědavý a držím palce.

 8. pbpitko napsal:

  Držme palce obom sondám !
  pb 🙂

 9. Spytihněv napsal:

  Ty odběry by snad měly být až tři. A jeden z nich po dopadu impactoru. To bude hodně zajímavé. Včetně sledování pomocí samostatně letící DCAM-3. Jakým způsobem vlastně JAXA ověří, že bylo odebráno? Hádám, že to nemají vychytané jako u Osirisu. Mám pocit, že u první Hayabusy se pravda odhalila až na Zemi.

 10. Tomas Mik napsal:

  Hned dve dulezite udalosti za jednu noc.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.