sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vytiskněte si model planetky Bennu

Složená mozaika 12 snímků z kamery PolyCam pořízená 2. prosince ze vzdálenosti 24 kilometrů.

K 3D tiskárnám různých značek i produkčních metod má v posledních letech přístup stále více lidí. Tyto stroje dnes již neslouží jen k výrobě, či ověřování designu – stále častěji je lidé používají i pro zábavu ve volném čase a tisknou na nich všechno možné. Kromě věcí ryze užitečných (třeba pro dílnu či pro domácnost) si můžete vytisknout něco jen tak pro radost či na ozdobu. Věřím, že se mezi našimi čtenáři najde mnoho lidí, kteří již zkusili vytisknout třeba nějakou raketu či kosmickou sondu – vždyť na internetu takových modelů není málo. Ale už jste si někdy vytiskli model nějaké planetky? Že ne? Tak teď to můžete změnit – na webu mise OSIRIS-REx si totiž můžete stáhnout různé verze modelů asteroidu Bennu.

Model asteroidu Bennu z roku 2013 založený na dálkových pozorováních.
Model asteroidu Bennu z roku 2013 založený na dálkových pozorováních.
Zdroj: https://www.asteroidmission.org

První verze představuje model asteroidu Bennu, jak jej v roce 2013 vypočítali specialisté z radarových měření z observatoře v Arecibu a Goldstone. Jde tedy o model vytvořený na základě dálkového průzkumu ze Země. Logicky tedy neobsahuje tolik detailů – odborníkům měl dát alespoň základní představu o tvaru objektu. Přesto si všimněte, že se i na tomhle hrubém modelu nachází formace kamenů na jižní polokouli.
Tento model je k dispozici ve dvou formátech – buďto si můžete stáhnout soubor .obj nebo .stl.

Pokud máte zájem o detailnější model, pak Vám jistě udělá radost druhá verze. Ta už je založena na datech ze sondy OSIRIS-REx, která koncem roku k planetce přilétla a nyní kolem ní krouží. Konkrétně se použily snímky z kamerové sestavy OCAMS, především pak z kamery PolyCam během listopadové přibližovací fáze, ze kterých vznikl předběžný model tvaru, který dosahuje rozlišení šesti metrů na povrchu. Ukázalo se, že model z roku 2013 poměrně přesně předpověděl skutečný tvar Bennu – včetně jako průměru, rychlosti a sklonu otáčení.
I tento model je k dispozici ve dvou formátech – stáhnout si můžete buďto .obj, nebo .stl.

Pokud jste se rozhodli k tisku, držíme Vám palce a jestli budete chtít, můžete se v komentářích pochlubit se svými výtisky.

Model asteroidu Bennu založený na snímcích sondy OSIRIS-REx. Jeho rozlišení je šest metrů.
Model asteroidu Bennu založený na snímcích sondy OSIRIS-REx. Jeho rozlišení je šest metrů.
Zdroj: https://www.asteroidmission.org

Zdroje informací:
https://www.asteroidmission.org/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/bennuasteroid.jpg
https://www.asteroidmission.org/…corrected-rotation-reduced-frames.gif
https://www.asteroidmission.org/wp-content/uploads/2018/12/Bennu-Rotation-3-single.gif

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
jindra
jindra
6 let před

Zajimavy clanek bez komentare?
Kdyby nekdo chtel k Bennu doplnit OSIRIS-REX.

https://nasa3d.arc.nasa.gov/detail/osirisrex-2013-comp

je to sice ve formatu LWO (Lightwave), ale internet je plny online covertoru do stl:)

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  jindra

Díky za odkaz!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.