sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Aetherflux

Startup Aetherflux oznámil 2. dubna, že získal 50 milionů dolarů v investičním kole série A vedené společnostmi Index Ventures a Interlagos. Aetherflux plánuje do roku 2026 vypustit první demonstrační družici, která otestuje vesmírné solární technologie.

Portal Space Systems

Společnost Portal Space Systems získala 17,5 milionu dolarů v počátečním kole investic, které umožní podniku vyvinout a předvést vysoce ovladatelnou družici Supernova využívající sluneční světlo k pohonu tepelného pohonného systému.

Haven-1

Společnost Vast oznámila 3. dubna, že podepsala dohodu s NASA o provedení environmentálního testování modulu vesmírné stanice Haven-1 v testovacím zařízení Neila Armstronga v Ohiu.

SpinLaunch

Společnost SpinLaunch 3. dubna oznámila, že podepsala smlouvu v hodnotě 122,5 milionu eur s výrobcem malých družic Kongsberg NanoAvionics na výrobu 280 družic pro konstelaci zvanou Meridian Space.

Jared Isaacman

Obchodní výbor Senátu USA uspořádá příští týden potvrzovací slyšení, které má potvrdit Jareda Isaacmana jako nového administrátora NASA. Slyšení, plánované na 9. dubna bude také zvažovat nominaci Olivie Trustyové na členku Federal Communications Commission.

Exail

Společnost Exail, zabývající se vesmírnou komunikací, oznamuje spuštění Spacelink-PCE emulátoru nejnovější generace. Spacelink-PCE je navržený tak, aby přesně replikoval kanál šíření vln mezi družicí a pozemní stanicí. Umožňuje tak testovat, optimalizovat a ověřovat výkon a spolehlivost družicových komunikačních systémů.

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Japonská cesta na Měsíc – „HAKUTO – reboot“

Měsíční fáze

Japonská společnost ispace byla jedním z pěti finalistů Google Lunar XPrize. Tato společnost byla velice úspěšná v získávání prostředků od investorů. Získala dokonce více než SpaceIL, která byla schopná vypravit lunární sondu Beresheet za 90 mil. USD. Původně nasmlouvaný start společně s indickým finalistou GLXP Team Indus byl sice zrušen, ale japonské soukromé měsíční plány pokračují dál. ispace se chystá na cestu jako sekundární náklad některého ze startů Falconu 9 (stejně jako izraelský Beresheet). CEO společnosti, která má 85 zaměstnanců a sídlí Tokiu, je Takeši Hakamada, ředitelem je Takahiro Nakamura. Kyle Acierno je ředitelem evropské kanceláře v Lucemburku, je zaměřen zajména na obchodní strategie spojené s těžbou na Měsíci a zastupuje ispace v Iniciativě kosmických zdrojů (Space Resources Initiative). Jednočlenná kancelář v USA je obsazena obchodním specialistou (Global Business Development), kterým je Rjutaro Ičikawa.

HAKUTO-R rover
HAKUTO-R rover, vizualizace
Zdroj: https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/

ispace v současné době připravuje dvě mise k Měsíci – pod názvem HAKUTO-R (R jako reboot, neboli restart) – orbiter a lander, který by měl mj. získat vzorek měsíčního ledu. Orbiter by měl letět v polovině roku 2020 a lander (včetně roveru) o rok později. Pokud budou tato dvě demonstrační mise úspěšné, plánuje ispace sedm dalších misí (zahrnujících mj. i průzkum v oblastech měsíčních pólů). Podle specialisty ispace pro globální komunikaci (u nás by asi byl tiskovým mluvčím) Aarona Sorensena, se ispace snaží ustavit lunární transportní systém. Lander ispace by měl sloužit jako dopravní prostředek pro agenturní i korporátní zákazníky, nebo i jednotlivce, kteří by chtěli poslat cokoli na Měsíc (nejspíše výzkumná zařízení, nářadí a dodávky). Další důležitou částí mise na Měsíc bude zkoumání jeho povrchu. ispace se bude snažit identifikovat ložiska vody a zmapovat je.

HAKUTO_Lander_Rover
Hakuto-R‘ lunar lander and rover (Foto: Asahi Šimbun) Zdroj: https://media.gettyimages.com

Společnost ispace je v dalším snažení podporována několika velkými partnery. Nejvýznamnějším z nich jsou Japonské aerolinie (JAL). JAL mj. poskytne zařízení poblíž mezinárodního letiště Narita v Tokiu, kde bude ispace montovat, sestavovat a testovat landery HAKUTO-R. Bude zde i sídlo technické podpory jednotlivých misí. JAL rovněž dopraví orbitery a landery na kosmodromy do USA. Zajímavým podporovatelem ispace je japonská společnosti NGK Spark Plug, která se chystá při misi na Měsíc v roce 2021 testovat svou technologii elektrických baterií v tuhém skupenství (solid state). Vzhledem k tomu, že současné lithiové baterie používající kapalný elektrolyt jsou při nízkých lunárních teplotách nepoužitelné, doufají ispace i NGK, že baterie s tuhým elektrolytem mohou napomoci řešit energetické potřeby příštích technologií na Měsíci (vč. měsíčních bází nebo těžebních zařízení). Nové baterie s keramickým elektrolytem mají být kompaktnější, mají se rychleji nabíjet a mají pojmout více energie. Teoreticky by měly bez obtíží zvládnout změnu teplot až o 300°C (mezi osluněním a stínem na Měsíci). Mitsui Sumimoto Insurance je dalším partnerem ispace, které ohlásila zahájení své nové služby – lunárního pojištění. Mitsui Sumimoto předpokládá, že dostupnost pojištění průzkumných aktivit na Měsíci podpoří nové hráče v lunárním byznysu tím, že sníží rizika jejich vstupu na toto nové pole podnikání. Posledním nyní oznámeným partnerem ispace je KDDI, japonský telekomunikační operátor, který se zajímá o poskytování komunikačních služeb mezi Měsícem a Zemí. Hlavním mediálním partnerem HAKUTO-R je Asahi Šimbun, jeden z největších mediálních domů v Japonsku.

 

Zdroj informací: https://www.theverge.com/
https://www.techradar.com/

Zdroj obrázků: https://www.google.com/
https://cdn.vox-cdn.com/…/Screen_Shot_2019_02_21_at_5.23.59_PM.png
HAKUTO_Lander_Rover

 

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
6 let před

Zdá se, že současný zájem o Měsíc vychází zezdola a je zřejmě dán zákonem pokroku techniky a technologie. Nechci zakřiknout současný pokus, ale vychází to zatím vždy na první pokus, což dokazuje sofistikovanost současných výtvorů oproti historickým.
Vynechám pilotovaný program, ten mimo diskuzi předběhl svoji dobu.
Podíváme-li se do historie, lze tehdejší automatické pokusy o přistání rozdělit na dvě kategorie a úspěšnost byla obecně nevalná.
1/ mluvící míče – americký Ranger 1962 – všechny tři pokusy neúspěšné
– sovětská Luna 1963 – úspěch šestý pokus v roce 1966
2/ řízený sestup pomocí vernierů
– americký Surveyor 1966 – úspěšný hned první pokus, ale druhý a čtvrtý neúspěch
– sovětská Luna 1968 – úspěšný třetí pokus 1970,

maro
maro
6 let před
Odpověď  Alois

Nějak podivně jste v těch fázích vynechal pokračování: automatizované a dálkově ovládané pokusy, které byly velice valné.
Tedy rovery,
– sovětský Lunochod 1, 1970, dopravený Lunou 17, který ujel po povrchu Měsíce přes 10 tisíc metrů, vyfotil 20 tisíc snímků a provedl 25 chemických rozborů.
– sovětský Lunochod 2, 1973, dopravený Lunou 21, který ujel dokonce 37 kilometrů a pořídil 80 tisíc snímků.
A úplná třešnička na dortu byly sondy, které dokázaly dopravit horninu z Měsíce zpět na Zemi:
– sovětská Luna 20, dopravila 100 gramů horniny
– sovětská Luna 24, dopravila 170 gramů horniny, kterou odebrala z vlastního vrtu z hloubky 2,6 metru
To už docela jde.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.