sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Mise Mars Exploration Rover skončila, Opportunity se neozvala

Opportunity a její stín, sol 180, 26. 7. 2004, kráter Endurance

Po více než 14 letech aktivní činnosti na povrchu Marsu končí jeden z nejpůsobivějších příběhů průzkumu Sluneční soustavy. NASA vyslala 12. února poslední dávku příkazů směrem k Marsu v naději, že na ně rover Opportunity nějak zareaguje. Protože se tak nestalo, byla mise oficiálně ukončena. K tomuto smutnému, ale i slavnostnímu okamžiku, byla v 11 hodin kalifornského času uspořádána tisková konference v prostorách JPL. Byl to pěkný způsob, jak vzdát hold inženýrům, vědcům i manažerům této mimořádně úspěšné mise. Dovolte nám se naposledy ohlédnout za tím, co pro nás, jako redaktory, stejně jako fanoušky výzkumu Marsu, pojem Spirit a Opportunity znamenal.

Ikonický snímek stínu Opportunity (viz úvodní obrázek) pochází z 26. července 2004. Na Marsu se tehdy počítal 180. sol (den od přistání). Rover ten den dosáhl dvojnásobku plánované životnosti a ujel více, než plánovaných 1000 metrů. Kdo tehdy tušil, že jeho mise je teprve v plenkách?

V první polovině roku 2018 jsme mohli s blížící se opozicí Marsu sledovat, jak se na jeho povrchu opět tvoří prachové bouře. Tentokrát se ale proměnily v bouři celoplanetární a nad místem přistání Opportunity se obloha ztmavila naprosto extrémním způsobem. 10. června 2018 s námi vozítko Opportunity komunikovalo naposledy a poté jsme předpokládali, že kvůli velmi malému osvětlení solárních panelů došla energie na běžný provoz robota. Všichni věřili, že vozítko přešlo do úsporného režimu, plánovaného režimu hlubokého spánku. Co však nikdo nečekal byl fakt, že tentokrát bude bouře tak dlouhá a intenzivní. Když se situace po několika týdnech začala pomalu lepšit, rover se ne a ne ozvat. Předpokládalo se, že nejprve bude muset dobít baterie a poté se ozve, ale to se nestalo. NASA přesto nevzdávala své úsilí a vytrvale posílala příkazy k Marsu (nakonec více než tisíc) v naději, že přijde na způsob, jak vozítko probudit k činnosti. Po více než půl roce však vyslala příkazy poslední. A protože ani tentokrát se Opportunity neozvala, mise byla k 13. únoru 2019 ukončena.

Infografika k zakončení mise MER. Zdroj: NASA/JPL-Caltech
Infografika k zakončení mise MER. Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Je dobře známým faktem, že původní plánovaná délka mise byla 90 solů a plánovaná vzdálenost 1000 m. Nechceme ve světle úspěchu této mise zlehčovat tato čísla jako silně podhodnocená, ale je třeba si uvědomit, že předtím jsme tu měli jedinou úspěšnou misi poháněnou solárními panely v podobně pathfinderu a vozítka Sojourner (1997) a už u této mise bylo vidět, že tři měsíce na povrchu je opravdu hodně dlouhá doba. A teď tu najednou (v lednu 2004) měli vědci k dispozici dvě vozítka s životností nejméně 90 solů a teoretickou schopností ujet 1 km. A nyní v roce 2019 tu po 15 letech hodnotíme neuvěřitelný počín vozítka, které přežilo více než 14 let na povrchu Marsu (k 13. 2. 2019 večer máme sol 5353) a ujelo více než 45 kilometrů. Za tím vším samozřejmě musíme vidět skvělý výkon těch kdo plánovali a sestavovali vozítka samotná, ale i těch, kdo je provozovali na Marsu. Navíc pomohla i příroda sama.

Jedním z těch, kdo hovořili na tiskové konferenci, byl John Callas, manažer projektu MER. Právě on vyzdvihl dva hlavní faktory vedoucí k úspěchu a k dlouhověkosti Opportunity. Jedním z nich bylo čištění solárních panelů vozítka. Předpokládalo se, že jak se na nich bude usazovat prach, poklesne jejich výkon natolik, že nebude možné dobíjet baterie. A tak s koncem devadesátidenní mise bude už energie málo a nejpozději s nadcházející zimou se vozítka odmlčí. Ukázalo se však, že samočistící vliv větru na Marsu byl mnohem větší a s každým nástupem léta spolehlivý. A tak vozítka vypadala pravidelně jako nová a mohla přežít nejen první zimu, ale i ty následující.

Druhý faktor je čistě technický. Našel se způsob, jak přežít drsné marsovské noci (v podstatě i s problematickou robotickou paží, kde vyhřívání kloubu odebíralo každou noc mnoho energie a nešlo vypnout). Klíčem k úspěchu byly jednak nejlepší baterie ve Sluneční soustavě, jak se vyjádřil John a jednak systém hlubokého spánku, který vozítku naordinovali každou noc. Baterie na vozítku jsou opravdu malý zázrak, vždyť i přes více než 5000 cyklů nabití a vybití měly 85 % původní kapacity, což by jistě uvítal každý majitel mobilu po 14 letech používání. Systém hlubokého spánku pak spočíval ve vypnutí všeho na vozítku, kromě nejnezbytnějšího vyhřívání. Dost na to, aby se i v nejhorší fázi zimy dokázalo vozítko druhý den ráno s prvními slunčními paprsky zahřát a nabít natolik, že se probudilo a bylo schopno nejen komunikovat, ale občas i konat vědeckou činnost. Jak to hezky přirovnal John Callas. Je to jako kdybychom každou noc nemohli spát, protože by nám nešlo zhasnout světlo v ložnici. A my bychom tedy pokaždé šli a zhasli hlavním jističem. A ráno bychom přišli k mrazáku a naše oblíbená zmrzlina byla rozteklá. A takto bychom to dělali po více než 5000 nocí. Tak přesně to se dělo s Opportunity.

Zaprášený robot Opportunity na autoportrétu ze solu 2811 až 2814. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/Cornell/Arizona State Univ.
Zaprášený robot Opportunity na autoportrétu ze solu 2811 až 2814. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/Cornell/Arizona State Univ.

Výše zmíněné problémy nebyly jediné. Jak známo, problém byl i s flash pamětí, kam se ukládala data z vědeckých experimentů a fotografie. Ale i tento problém se dařilo řešit díky skvělým nápadům inženýrů. No a pak tu máme další obtíže. S tím jak mise trvala stále dál a dál, odcházeli lidé z projektu jinam. Za novými výzvami, k jiným misím. A NASA musela přijímat nové lidi, vesměs mladé inženýry a vědce, a z těch se stávali noví, stále lepší. A to je, jak zmínil John, asi největším odkazem celé mise. Nová generace skvělých lidí, připravených na nové výzvy ve výzkumu.

Opportunity přistála na Marsu 25. ledna 2004, po sedmiměsíčním letu, dvacet dnů po svém dvojčeti Spirit. A zatímco druhé vozítko zvládlo zkoumat nánosy na dně kráteru Gusev na opačné polokouli Marsu po dobu 5 let a urazilo asi 8 km, Opportunity tento výkon překonala v nemyslitelných číslech. Dokázala přistát v malém kráteru a vědci tak mohli zajásat, protože podložní horniny, které plánovali zkoumat, byly jen několik metrů od vozítka. Všude kolem se k našemu překvapení povalovalo nespočet kuliček hematitu. Tyto tzv. borůvky, jak jim bylo přezdíváno, nepochybně směřovaly k tomu, že vznikly ve vodním prostředí. To vše bylo fajn. prvních devět roků na Marsu vlastně vědci zjišťovali, že zde voda byla, že bylo prostředí kyselé a ne příliš přátelské životu. Ale ta pravá vědecká pohádka vlastně začala až po devíti letech s výzkumem valu velkého kráteru Endeavour. Zde měli vědci možnost zkoumat velmi staré horniny a také místa, kudy na povrch kdysi dávno vyvěrala sladká voda, tedy velmi příznivé místo pro existenci života. Dnes díky oběma robotům víme, že dávné podmínky na povrchu Marsu představovaly vlhké a pro život potenciálně vhodné prostředí.

Mise Spirit a Opportunity měla velký dopad na zájem veřejnosti o výzkum Marsu. NASA v tomto aktivně působila a pravidelně připomínala úspěchy svých vozítek. A na jejích stránkách byly k dispozici vždy čerstvé záběry neupravených snímků. Nadšenci si pak tyto snímky stahovali a přinášeli často jako první dechberoucí panoramata a autoportréty vozítek. Kolik uživatelů fóra Unmannedspaceflight.com by dnes ještě vzpomnělo, že toto fórum vlastně vzniklo jako tzv. Mars Exploration Rover Forum. Je to prostě už kus historie, ale zároveň žhavá současnost. A tak s koncem mise MER nekončí výzkum Marsu ani jiných částí Sluneční soustavy. Vždyť právě nyní možná popojíždí na Marsu Curiosity a InSight zrovna položila na povrch také „krtka“ HP3. A jak zmínila na konferenci Jennifer Trosper(ová), která se kdysi podílela na misi Spirit a Opportunity a dnes je u vývoje Mars Roveru 2020, je to právě odkaz těchto dvou vozítek, který pomáhá při vývoji nových.

Opportunity má za sebou některé opravdu mimořádné výkony. Pojďme si je závěrem zopakovat:

  • stanovila dosud nepřekonaný rekord ve vzdálenosti ujeté během jednoho marsovského dne. 20. května 2005 ujela 220 m
  • poslala více než 217 000 snímků včetně 15ti 360° barevných panoramat
  • očistila povrch 52 kamenů a 72 dalších zajímavých míst, aby je mohl prozkoumat spektrometr a mikroskopická kamera
  • objevila hematite, minerál, který se vytváří ve vodním prostředí
  • v oblasti kráteru Endeavour objevila přesvědčivé důkazy o dávném působení vody podobném, jako u pozemských sladkovodních jezer

Závěrem ještě jedno video prezentované během tiskové konference. I v originálním znění je působivé a nejspíš bychom se k němu mohli v budoucnu vrátit s titulky.

Poslední dávka příkazů, vyslaná 70m anténou v Goldstonu, zakončila osmiměsíční sérii snah o záchranu, o navázání opětovné komunikace s vozítkem.

Jde sice jen o hodně sofistikovaný stroj, o robota kdesi daleko na povrchu jiné planety. Ale pro mnoho lidí jde o kus jejich života, o něco blízkého. Není jednoduché se s koncem Opportunity smířit, ale musí to tak být. Díky všem, kdo se na této úžasné misi podíleli.

Záznam tiskové konference najdete na Youtube kanálu NASA/JPL.

Zdroje informací:
https://mars.jpl.nasa.gov/news/8413/nasas-opportunity-rover-mission-on-mars-comes-to-end/
https://mars.jpl.nasa.gov/mer/mission/rover-status/#recent
https://mars.jpl.nasa.gov/news/8411/nasa-to-share-results-of-effort-to-recover-mars-rover/

Zdroje obrázků:
https://mars.jpl.nasa.gov/system/downloadable_items/37226_Sol180B_fhaz_rovershadow-PIA06739.jpg
https://mars.nasa.gov/system/downloadable_items/32328_MER_ByTheNumbers_infographic_Feb2019.jpg
https://mars.jpl.nasa.gov/system/downloadable_items/35634_PIA15115_sols2811-14_L456atc.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
36 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
android
5 let před

Sbohem Oppy pozdravuj Spirita.. a díky za všechno.

Jakub S.
Jakub S.
5 let před

Právě včera jsem dokončil kovoké puzzle vozítka MER, které jsem dostal k vánocům (mimochodem parádní dárek, dík kosmonautixu za tip). Jaká to divná náhoda. Děkuji za pěkné ohlédnutí za neuvěřitelnou misí.

Alois
Alois
5 let před

Každodenní přísun zajímavých obrázků chybí, Cur je proti tomu nuda.

Petr Šída
Petr Šída
5 let před
Odpovědět  Alois

Dovolím si nesouhlasit.

HighLander
HighLander
5 let před

Raz bude Oppy stáť na vstupe múzea EM na Marse, ktoré bude pomenované po prvom osadníkovi. 🙂

Tovy
Tovy
5 let před
Odpovědět  HighLander

Ano, pevně věřím. Pak se bude muset první meziplanetární raketa od Blue Origin jmenovat New Musk 🙂

Aurelius
Aurelius
5 let před
Odpovědět  Tovy

ale to jedine ak by Musk bol prvý kto by tam letel 🙂 Shepard (NewShepard) bol prvý pri suborbitálnom lete, Glenn (NewGlenn) na orbite a Armstrong (hypoteticky NewArmstrong) na Mesiaci

Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Opportunity opravdu dokázala přistát v malém kráteru, ale malém doslova, ne jen ve srovnání s Endeavour nebo Gale. Po zběsilém poskakování po povrchu Marsu zapadla do jamky o průměru 20 metrů. A to v oblasti, která je na krátery docela chudá. Na první odpal. Takže Hole-in-one 🙂 Jamka byla nazvána Eagle, což je v golfu také celkem výjimečný výkon.

Bylo to úžasných 14 let. Teď už nezjistíme, kolik by jich ještě přidala. Ovšem byla poražena přírodní pohromou, nikoliv primárně svým technickým stavem.

Geo
Geo
5 let před

Skvěle napsáno. Díky.
Úžasný lidský výtvor !
Pořád vidím ten kousek co chyběl k překonání stíněného svahu a získání mnohem lépe osvětlené pozice..

Mara
Mara
5 let před

Díky Oppy za všechny objevy, které si pro nás udělal, budiž ti křemíkové nebe lehké. Jednou si pro tebe přiletíme a vrátíš se zpátky domů 🙂

Alois
Alois
5 let před

Nezoufejte, zhruba za rok se k Marsu vydají dva rovery stejné třídy.

Petr Šída
Petr Šída
5 let před
Odpovědět  Alois

A kteréto? Mars 2020 je někde trochu jinde.

Adhara
Adhara
5 let před

🙁 MER-y štartovali v dobe, kedy som sa o kozmonautiku začala intenzívne zaujímať, takže pre mňa je misia Opportunity skoro ako niečo, čo trvá odjakživa. Ťažký takýto koniec. Čo viac, k Oppy som mala bližšie ako k Spiritovi. Mohla za to najmä náhoda. V dobe svojho vrcholiaceho nadšenia pre kozmonautiku som sa rozhodla, že jeden z MER-ov vypracujem na Wikipédii do podoby takzvaného Dobrého článku. Vtedy ešte Spirit jazdil. No keďže v jeho článku bolo v tej dobe viac informácií, ujala som sa zanedbávanejšieho z tejto dvojice robotov a začala som intenzívne dopĺňať a aktualizovať jeho obsah. Tak ako inžinieri na Zemi, ani ja som nemala tušenie, aká dlhá táto moja misia bude. 🙂

Adhara
Adhara
5 let před
Odpovědět  Martin Gembec

Ďakujem. 🙂 Btw. neviete mi odporučiť nejaký český (slovenský) zdroj o činnosti Opportunity v roku 2017? Tento rok mi v článku ešte chýba.

Martin Gembec
Martin Gembec
5 let před
Odpovědět  Adhara

Opportunity se od května 2017 pohybovala v oblasti Perseverance Valley, místa, kde skončila jeho mise. Zkoumala zdejší zajímavé horniny podmíněné vznikem ve sladkovodním prostředí.
Informace průběžně uveřejněné o tom, co se s vozítkem děje, dávala NASA do status reportů: https://mars.jpl.nasa.gov/mer/mission/rover-status/opportunity/recent/

pbpitko
5 let před
Odpovědět  Adhara

Ja by som radšej pridal 🙂 !
A veľmi zaujala Tvoja web-stránka, je SUPER !
Vrelo doporučujem každému. Ešte si ju určite najmenej raz a dôkladne preštudujem ! Ď.
pb 🙂

Adhara
Adhara
5 let před
Odpovědět  pbpitko

Ďakujem. A poteším sa aj každému komentáru na mojej stránke. 🙂

Jirka Hadač
Jirka Hadač
5 let před

Hezké Martine. Díky za článek. A tobě Oppy – skvělá práce. Díky za ni. Odpočívej v pokoji.

frank
frank
5 let před

Tak si říkám, že by bylo zajímavé poskytnout komunikační protokol DSN určený pro Opportunity “ veřejnosti“ s tím, ať si to zkouší “ nadšení amatéři“, když už to NASA oficiálně vzdala….
Ano vím, kdo má anténu 20-50-70 metrů průměr k dispozici ale věřím, že nadšenců by se našlo dost 🙂

Pavelll
Pavelll
5 let před

Skvely clanek a jeste lepsi vykon Oppy. Ted tam ceka jak spici princezna na sveho prince – nejlepe hezkeho a sikovneho jako Mark Watney 😉 …ktery ji probudi polibkem, novou baterii a par sikovnymi dotyky. Takovymi jake maji spici princezny rady 😉

Jirka Hadac
Jirka Hadac
5 let před
Odpovědět  Pavelll

Polibkem a bateriemi? Ten leda tak kladivem a sroubovakem :-). A navic, dle vlastnich slov zhanobil uz tak dost pamatniku. 🙂

tycka
tycka
5 let před

„ať si to zkouší ” nadšení amatéři”, když už to NASA oficiálně vzdala“
Možná, že jde i o to, že blokuje toto spojení potřebné frekvence – můžou se používat stejné frekvence i pro jiné sondy. Jen ty antény prostě míří pokaždé jinam a i komunikační protokol je jiný pro další sondy.

frank
frank
5 let před
Odpovědět  tycka

Naivně jsem si myslel, že každá sonda má přidělenou svou, aby se navzájem nerušily ? Žil jsem v dojmu, že když se , například otevře okno pro spojení z Marsu, že každý tým komunikuje se svou sondou v čas daný tím oknem na jiné frekvenci…

Petr Vod
Petr Vod
5 let před

Pěkná mise. Z vozítka jednou bude žádaný archologický artefakt 🙂

frank
frank
5 let před
Odpovědět  Petr Vod

Jak už psal Ondřej Neff, turistických artefaktů se “ V BUDOUCNOSTI“ prodá tolik, že by na Měsíci, planetách a planetkách musela přistát invazní flotila do Normandie, aby to váhově dávalo smysl 😀

Smisek
Smisek
5 let před

Tak k tomu nakonec opravdu došlo. Je to smutné, že rover který se z 90 denní životnosti vyšvihl na 14 let, musel skončit svým způsobem kvůli nepřízni počasí, než aby se nenávratně porouchal. Kdo ví kolik by měla ještě času než by k tomu došlo. Oba rovery mně velmi inspirovaly k technickému a snad jednou i kosmonautickému zaměření budoucího povolání. Každopádně díky za nádherné fotky, fantastické objevy a nádherných 14 let sledování jak se tito úžasní drobečci prohání po místech, která ještě nikdo a nic nenavštívilo. A samozřejmě taky čest konstruktérům obou roverů. Vytvořili mistrovské dílo.

KarelTv
KarelTv
5 let před

Je fakt, že konstruktéři MERů odvedli úžasnou práci ! Těžko jsem si dovedl představit, že v roce 2004 bude vozítko fungovat 14 let. Zkrátka v JPL umí stavět sondy a rovery (a ty dopravit na povrch), zvláště co se týče marsu absolutně nemají konkureci. Snad i Curiosity dosáhne podobně dlouhé mise.

Johanka
Johanka
5 let před

Já bych ho nepodceňovala… 🙂
http://xkcz.cz/1504-opportunity/

Fantasta
Fantasta
5 let před
Odpovědět  Johanka

Hezký 🙂 – a já zkusím parafrázovat “ Stopařova průvodce ..“ – Sbohem a díky za bity 🙂

Pavel D.
Pavel D.
5 let před

Taktéž děkuji za článek. Nevíte někdo prosím, zda se dá někde najít přehled všech misí, které se k Marsu chystají v následujících letech? Napříč všemi agenturami a vysílajícími zeměmi.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Pavel D.

Jako dobrý rozcestník může posloužit tento článek na wiki.

Petr Hájek
Petr Hájek
5 let před

Super stroj a super výkon ,klobouk dolů před techniky JPL . Kéž by všechny sondy takto přeplnily očekávání.

pbpitko
5 let před

INRI
OPPY,
ĎAKUJEME !
🙁 🙂

Jiří Novotný
Jiří Novotný
5 let před
Odpovědět  pbpitko

Nemělo být RIP. INRI=Ježíš Nazaretský, král židovský.(popř. Veškerá příroda se obnovuje ohněm. Viz. Wiki.

https://kosmonautix.cz/2019/02/14/mise-mars-exploration-rover-skoncila-opportunity-se-neozvala/