Méně než 1000 dní do startu sondy Lucy

Přesně před týdnem (20. ledna) vydala NASA článek se smělým prohlášením – do startu mise Lucy, která jako první prozkoumá Trójské asteroidy Jupiteru, zbývá přesně tisíc dní. Tyto asteroidy obíhají kolem Slunce po stejné dráze jako obří planeta, jen se nachází 60° před a za ní. Pro vědce jsou zajímavé tím, že ukrývají důležité stopy vypovídající o historii Sluneční soustavy. Mise Lucy má od startu trvat 4156 dní, během kterých proletí kolem šesti objektů, které jsme zblízka ještě neviděli. První příležitost ke startu přijde 16. října 2021.

Lucy nabízí mimořádnou příležitost,“ říká Dr. Harold F. Levison ředitel programu, hlavní vědecký pracovník v Southwest Institute v coloradském Boulderu a nejvyšší představitel mise Lucy, který dodává: „Trojské asteroidy jsou pozůstatky materiálu, ze kterého vznikly vnější planety. Jsou to skutečné fosilie z doby formování planet. Lucy bude, stejně jako kostra předka člověka, po které je pojmenovaná, revolučním prvkem chápání našeho původu.“ Samotná mise je sportovní terminologií v poločase předstartovních příprav. Před zhruba 1200 dny byla vybrána jako jeden z pěti projektů v rámci programu Discovery, aby dostala finance na vypracování detailnějšího návrhu. Ode dne, kdy byla schválena pro start jako 13. mise programu Discovery pak uběhlo skoro 750 dní.

Vizualizace sondy Lucy při průletu kolem jupiterových Trojánů.

Vizualizace sondy Lucy při průletu kolem jupiterových Trojánů.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Od té doby pracují specialisté zapojení do projektu na finalizaci definování požadavků mise předběžném návrhu. Před 80 dny NASA dala zelenou k finalizování designu a k zahájení stavby. Teď začíná ta skutečně zajímavá část. Během méně než 300 dní bude na návrh čekat kritické posouzení návrhu CDR, která definitivně zakončí návrhovou část v rámci příprav na stavbu. Samotná konstrukce vznikne za méně než 400 dní a za 600 dní pak budou hotové i všechny přístroje a díly, které jsou nezbytné ke kompletnímu sestavení sondy. Po důkladném testování firmou Lockheed Martin, zhruba za 900 dní, bude dokončená sonda odeslána na Kennedyho středisko k zahájení předstartovních příprav.

Plánovaná trajektorie sondy Lucy.

Plánovaná trajektorie sondy Lucy.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Samotným startem však začne část nejdelšího čekání – od dneška za více než šest let, tedy skoro 2300 dní má Lucy dosáhnout prvního cíle – čeká ji průlet kolem asteroidu Donaldjohanson v hlavním pásu asteroidů. Za zmínku stojí, že tato planetka dostala své jméno po spoluobjeviteli kostry Lucy. Za nějakých 3000 dní ode dneška se sonda dostane k prvnímu Trojskému asteroidu, kterým bude Eurybates. Krátce poté navštíví další tři planetky – měly by to být Polymele, Leucus a Orus. Pak sonda vlivem orbitální mechaniky opustí okolí Jupiteru a v roce 2033, tedy zhruba 5000 dní ode dneška by měla navštívit závěrečnou dvojici Patroclus a Menoetius. Bude jistě velmi zajímavé sledovat, zda se avizované termíny příprav a startu podaří splnit.

Dráha sondy Lucy kolem Slunce.

Dráha sondy Lucy kolem Slunce.
Zdroj: http://sajri.astronomy.cz

Zdroje informací:
http://lucy.swri.edu/

Zdroje obrázků:
http://lucy.swri.edu/img/1000days.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/lucy-crop.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ta010359_lucy3-b-orbit-crop.png
http://sajri.astronomy.cz/tmp/lucy-orbit.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

31 komentářů ke článku “Méně než 1000 dní do startu sondy Lucy”

 1. Chikmo napsal:

  2033, ty časové úseky jsou pro člověka neuvěřitelné,….a ve vesmíru to vlastně není pomalu ani mžik. 🙂 uchvatné…. 🙂

 2. Petr Šída napsal:

  Jenom detail, Lucy není kostra člověka, ale australopitheca;-)

 3. Alois napsal:

  Ta vizualizace je nesmysl. Tělesa “ chycená “ v bodech L se musí pohybovat po kuželosečkách, jejichž jedno ohnisko je právě onen bod L. Na své dráze se určitě nemohou dostat do poloviny vzdálenosti mezi bodem L a Jupiterem, totéž platí i na druhou stranu – jak prezentuje “ vizualizace“. Určitě netvoří “ hrozen “ ale minimální vzdálenosti mezi nimi budou v desítkách či stovkách tisíc km.

 4. Tomas mik napsal:

  Jaky mate nazor na to ze byl jeste nekdo pred Gagarinem

 5. Peter napsal:

  1. na akom nosici bude tato sonda startovat?
  2. su tieto sondy uz standardizovane? t.j. treba preskumat asteroid, vyrobime dalsiu kopiu uz znamej sondy (pripd uz mame prevyrobenych zopar kusov) alebo sa na kazdy projekt konstruuje nova sonda? neviem, ci to uz niekoho napadlo, ale keby boli sondy standardizovane, max sa upravi vybava vedeckych pristrojov podla zadania, bolo by to lacnejsie a preskumali by sme toho viac, spolu s cenami startov od spacex, alebo nie?

  dik

 6. Spytihněv napsal:

  Na Lucy se moc těším. Bude to taková další (i když menší) Grand Tour. A navíc tempo přípravy mise je také velmi dobré.

 7. Jirka napsal:

  Tak jsem se dočetl, že Lucy je pojmenovaná podle kostry Lucy. A já celou dobu myslel, že je to skrz Třetí vesmírnou odyseu. Na druhou stranu dokažte, že není…

 8. pbpitko napsal:

  Ono je to ešte zaujímavejšie, napr. pohľad z výšky nad „severným pólom” slnka : Lissajous orbit
  V skutočnosti trójania pendlujú sem a tam medzi ,libračnými bodmi L1 a L2 a prelietavajú okolo L3

  https://en.wikipedia.org/wiki/Lissajous_orbit

  pb 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.