Jediný ruský vědecký teleskop v problémech

Ruská kosmonautika se mohla od roku 2011 chlubit teleskopem Spektr-R, který v rámci širšího projektu RadioAstron umožňoval radiová měření vzdálených vesmírných zdrojů. Pro Rusko byl tento teleskop s anténou o průměru deseti metrů jediným vědeckým projektem posledních let, ale nyní jej potkaly komplikace. Tři a půl tuny těžké zařízení na silně protáhlé oběžné dráze (10 651 × 338 541 km) přestalo odpovídat na pokyny pozemních operátorů. Nikolaj Kadaršev, šéf střediska RadiAstron však avizuje, že teleskop stále posílá data z měření. Podle Jurije Kovaleva, šéfa výzkumného týmu, však aktuální problém znemožňuje zaměřit se na konkrétní úkol.

Příprava na start radioteleskopu Spektr-R.

Příprava na start radioteleskopu Spektr-R.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Spektr-R je unikátní díky spolupráci s pozemními radioteleskopy, takže společně tvoří interferometr schopný velmi přesných měření. Původně byl stavěný na pětiletý provoz, takže v současné době už tuto dobu překonal a funguje nad plán. Rusové jej ale logicky chtějí využívat co nejdéle. V pátek 11. ledna však Spektr-R přestal odpovídat i navzdory snahám o obnovení spojení. Kovalev si však myslí, že je tu pořád naděje na to, že zaměstnanci Roskosmosu vrátí radioteleskop do bezpečného provozu. Konkrétní příčina problémů zatím není k dispozici.

Teleskop měl původně startovat mezi roky 2004 a 2005, ale jeho stavbu potkala řada zdržení, takže startoval až v roce 2011 na raketě Zenit-3F. Od té doby se zaměřil na studium jader galaxií, magnetických polí, kvasarů, pulsarů a dalších kosmických objektů.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://gizmodo.com/
https://www.bbc.com/
https://www.standard.co.uk/

Zdroje obrázků:
https://24-my.info/wp-content/uploads/d16df6805ed00cb90fcc21e588e10a55.jpg
https://upload.wikimedia.org/…Russian_Spektr_R_space-born_radio_telescope.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

19 komentářů ke článku “Jediný ruský vědecký teleskop v problémech”

 1. Ledna napsal:

  Dobry den,
  Jak je rusko sdilne ohledne objevů v kosmickem prostoru?
  Nebo si hraje na vlastním pisecku a je jen prijemcem novinek od jinych vyzkumnych tymu?

  Dekuji

 2. Jiří Hošek napsal:

  Dnešní pokus o spojení byl neúspěšný. Další pokus bude zítra večer po 19. hodině moskevského času, kdy bude Spektr-R v dosahu pozemních stanic Medvědí jezera a Ussurijsk.
  Mezitím bude Spektr-R zítra ráno v dosahu americké stanice, která sice nemůže posílat řídící pokyny, ale může přijímat vědecká data a zjistit, zda palubní systémy pracují v souladu se zadaným programem.
  Zdroj: https://tass.ru/kosmos/5993239

 3. Jiří Hošek napsal:

  Další dnešní informace:
  Vynesení nového teleskopu Spektr-RG bude možná odloženo z dubna na květen až červen z důvodu dodatečných zkoušek v NPO im. Lavočkina. Nový termín by měl být potvrzen ve středu. V první polovině února by měl být na Bajkonur pro vynesení teleskopu dopraven Proton-M/DM-03 z rezervních zásob programu GLONASS. Původně určený nosič Zenit-2SB/Fregat-SB totiž v prosinci 2017 vynesl angolskou družici Angosat-1. Doprava teleskopu Spektr-RG na Bajkonur je zatím plánována na konec března (jde o dosavadní termín pro dubnový start).
  Zdroj: https://ria.ru/20190113/1549292992.html

 4. Spytihněv napsal:

  Jsou někde k dispozici aktuální a historická data o dráze? Apogeum se hodně blížilo dráze Měsíce a údajně se během let mise mohlo vlivem jeho gravitace zvýšit až ke 400 tisícům km.

 5. Spytihněv napsal:

  To znám, ale nejde. Poslední údaj je 23 000×315 000 v září 2018. Asi se to najít nedá. Škoda. Zajímalo by mě to.

 6. Brodský napsal:

  V pravém sloupci je odkaz na start Nrol-71 na 15.1 bez dalších informací např. hodiny. Není náhodou odklad?

 7. Alois napsal:

  Určitě ale není “ jedináček “ jeho sourozenci zcela jistě míří svou anténou k zemi.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.