Ruská kosmonautika se mohla od roku 2011 chlubit teleskopem Spektr-R, který v rámci širšího projektu RadioAstron umožňoval radiová měření vzdálených vesmírných zdrojů. Pro Rusko byl tento teleskop s anténou o průměru deseti metrů jediným vědeckým projektem posledních let, ale nyní jej potkaly komplikace. Tři a půl tuny těžké zařízení na silně protáhlé oběžné dráze (10 651 × 338 541 km) přestalo odpovídat na pokyny pozemních operátorů. Nikolaj Kadaršev, šéf střediska RadiAstron však avizuje, že teleskop stále posílá data z měření. Podle Jurije Kovaleva, šéfa výzkumného týmu, však aktuální problém znemožňuje zaměřit se na konkrétní úkol.
Spektr-R je unikátní díky spolupráci s pozemními radioteleskopy, takže společně tvoří interferometr schopný velmi přesných měření. Původně byl stavěný na pětiletý provoz, takže v současné době už tuto dobu překonal a funguje nad plán. Rusové jej ale logicky chtějí využívat co nejdéle. V pátek 11. ledna však Spektr-R přestal odpovídat i navzdory snahám o obnovení spojení. Kovalev si však myslí, že je tu pořád naděje na to, že zaměstnanci Roskosmosu vrátí radioteleskop do bezpečného provozu. Konkrétní příčina problémů zatím není k dispozici.
Teleskop měl původně startovat mezi roky 2004 a 2005, ale jeho stavbu potkala řada zdržení, takže startoval až v roce 2011 na raketě Zenit-3F. Od té doby se zaměřil na studium jader galaxií, magnetických polí, kvasarů, pulsarů a dalších kosmických objektů.
Аппарат «Спектр-Р» запущен в 2011 г., гарантийный срок активного существования истёк в 2014 г. после чего он продолжает решать целевые задачи. Начиная 10.01.2019 г. в работе служебных систем возникли замечания, не позволяющие в настоящий момент осуществлять решение целевой задачи pic.twitter.com/doJxJOnntf
— РОСКОСМОС (@roscosmos) January 12, 2019
Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://gizmodo.com/
https://www.bbc.com/
https://www.standard.co.uk/
Zdroje obrázků:
https://24-my.info/wp-content/uploads/d16df6805ed00cb90fcc21e588e10a55.jpg
https://upload.wikimedia.org/…Russian_Spektr_R_space-born_radio_telescope.jpg
Dobry den,
Jak je rusko sdilne ohledne objevů v kosmickem prostoru?
Nebo si hraje na vlastním pisecku a je jen prijemcem novinek od jinych vyzkumnych tymu?
Dekuji
Řekl bych, že v rámci tohoto projektu jsou otevření. Sice se tím tolik nechlubí, ale určitě jsou jejich výsledky k dispozici odborné veřejnosti.
Vzhledem k tomu, že interferometrická měření se provádějí společně s největšími tuzemskými radioteleskopy v USA, Japonsku,Číně, Austrálii,Evropě…,tak asi dost pravděpodobně získávají tato data především tyto země a samozřejmě Rusko.
Ano, jde o projekt v rámci mezinárodní spolupráce.
Databaza http://adsabs.harvard.edu/ by mala poskytnut dobry prehlad toho, co Rusi publikuju z RadioAstron-u. Staci pozerat, patrat a snazit sa…..
Publikují stejně jako všichni ostatní. A odkazy vám dali ostatní pisatelé. To že se to k vám nedostane je ale samozřejmě logické. Jste pod selektivním deštníkem českých mainstream médií. A ty sem nepouštějí pozitivní zprávy z Ruska.
Az budou nejaky pozitivni zpravy, tak o tom informovat budou.
Dnešní pokus o spojení byl neúspěšný. Další pokus bude zítra večer po 19. hodině moskevského času, kdy bude Spektr-R v dosahu pozemních stanic Medvědí jezera a Ussurijsk.
Mezitím bude Spektr-R zítra ráno v dosahu americké stanice, která sice nemůže posílat řídící pokyny, ale může přijímat vědecká data a zjistit, zda palubní systémy pracují v souladu se zadaným programem.
Zdroj: https://tass.ru/kosmos/5993239
Další dnešní informace:
Vynesení nového teleskopu Spektr-RG bude možná odloženo z dubna na květen až červen z důvodu dodatečných zkoušek v NPO im. Lavočkina. Nový termín by měl být potvrzen ve středu. V první polovině února by měl být na Bajkonur pro vynesení teleskopu dopraven Proton-M/DM-03 z rezervních zásob programu GLONASS. Původně určený nosič Zenit-2SB/Fregat-SB totiž v prosinci 2017 vynesl angolskou družici Angosat-1. Doprava teleskopu Spektr-RG na Bajkonur je zatím plánována na konec března (jde o dosavadní termín pro dubnový start).
Zdroj: https://ria.ru/20190113/1549292992.html
Jsou někde k dispozici aktuální a historická data o dráze? Apogeum se hodně blížilo dráze Měsíce a údajně se během let mise mohlo vlivem jeho gravitace zvýšit až ke 400 tisícům km.
Jediné, o čem vím veřejně, je heavens-above.com, ale nevím, zda umožní i zobrazení údajů z historie.
Máte pravdu, oběžná dráha silně měnila své parametry. Dvakrát byla korigována pro zkrácení průletů ve stínu Země.
Dráha pro každý den viz
http://aurora.troja.mff.cuni.cz/spektr-r/project/orbit.php
(najdete tam i dráhy dalších družic poskytujících data ze slunečního větru a magnetosféry Země).
Za jednotlivé měsíce viz
http://aurora.troja.mff.cuni.cz/spektr-r/campaign/p_pf_flg/camp1.htm
Na Spektr-R provozujeme vlastní přístroj BMSW pro monitorování slunečního větru s unikátním časovým rozlišením až 31 ms. Jen kdyby nám těch naměřených dat z paluby stáhli více.
Díky moc za cenné informace přímo od zdroje.
Díky moc za odkaz. Něco takového jsem hledal.
To znám, ale nejde. Poslední údaj je 23 000×315 000 v září 2018. Asi se to najít nedá. Škoda. Zajímalo by mě to.
V pravém sloupci je odkaz na start Nrol-71 na 15.1 bez dalších informací např. hodiny. Není náhodou odklad?
Odklad je velmi pravděpodobný,ale zatím nebyl oficiálně oznámen.
Určitě ale není “ jedináček “ jeho sourozenci zcela jistě míří svou anténou k zemi.
No tak to rozhodně. Vždyť ani Hubble nebyl jedináček.