sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Rusové při výstupu zkontrolují díru v Sojuzu

Na konci prázdnin se na ISS odehrála situace, která způsobila značné pozdvižení. Senzory zaznamenaly pomalý, ale neustálý pokles tlaku vnitřní atmosféry. Viník byl brzy nalezen – v orbitálním modulu lodi Sojuz MS-09 se nacházela díra. Ruští kosmonauti otvor utěsnili s pomocí pryskyřice a únik se podařilo zastavit. Rozběhlo se ale vyšetřování, jak a kdy tato díra vznikla a kdo ji vytvořil. Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev dnes v pět hodin odpoledne našeho času opustí ISS a čeká je výstup do volného prostoru. Ten je plánován na tradiční délku šest hodin a svým určením je v celé historii výjimečný – hlavním úkolem bude inspekce Sojuzu MS-09. NASA TV bude výstup vysílat a v našem článku najdete vložený přehrávač.

Na kosmonauty nečeká jednoduchý úkol. Aby zkontrolovali vnější stěnu přetlakové kabiny, budou se muset prostříhat a propárat nejprve skrz ochranný štít proti mikrometeoritům a také skrz vrstvy tepelné ochrany. Ještě nikdy se něco podobného v kosmu nedělalo. Jak ukazuje níže přiložené video, jedná se o poměrně odolné materiály. Oleg Kononěnko měl na nácvik všech potřebných postup více času než Sergej Prokopjev, tak věřme, že se celá netradiční operace podaří co nejlépe. Olegovi při pozemním nácviku pomáhal Alexander Skvorcov, zatímco Segej Prokopjev na stanici chystal skafandry.

Výstup samotný bude bez přehánění mimořádný – jak technologicky, tak fyzicky. Při pohybu vně stanice totiž kosmonauti využívají madel, kterých se mohou chytit, nebo se k nim připnout. Na Sojuzu ale madla nejsou, takže bude potřeba využít ruský manipulátor Strela. K němu si Oleg Kononěnko připojí nohy, zatímco Sergej Prokopjev bude celý teleskopický manipulátor ovládat. Poté co se dostane skrz všechny krycí vrstvy, měl by prohlédnout vnější stěnu přetlakové kabiny a z okolí díry odebere kontrolní stěry.

Dříve výstup proběhnout nemohl – na stanici bylo příliš málo lidí. Teprve 3. prosince se posádka stanice rozrostla na šest členů, ale už 19. prosince Sojuz MS-09 se zalepenou dírou odletí. Na Zemi se v něm vrátí Sergej Prokopjev, Alexander Gerst a Serena Auñón-Chancellor. Orbitální úsek, ve kterém se nacházel vyvrtaný otvor se však na Zemi nevrací – před vstupem do atmosféry je odhozen a shoří v atmosféře. Posádka je po celou dobu návratu v modulu návratovém, ve kterém žádná díra nebyla, takže budou v tomto směru v bezpečí.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…spacecraft_is_pictured_docked_to_the_Rassvet_module.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
132 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Roman89
Roman89
5 let před

Zrovna musím na odpolední, bude z toho k dispozici i nějaký záznam?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Roman89

Myslím, že asi určitě. Ale záleží, co uvidí kamery, zda budou k dispozici kamery na helmách.

Martin B
Martin B
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Lze předpokládat, že to Rusové budou dokumentovat. Takže minimálně fotografie, ale dost možná i video bude. Otázka je jestli budou zveřejněny.

frank
frank
5 let před

osobně si myslím, že finální záběr z helmy bude uvolněn až po “ prověření případného nálezu“ 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  frank

Nechme se překvapit.

Radim
Radim
5 let před
Odpověď  frank

Televizní přenos zajišťuje NASA, ne Roskosmos. Cenzury bych se tedy nebál.

casso
casso
5 let před
Odpověď  Radim

sledujem live stream nasa aj roskosmosu a rusky stream je podstatne podrobnejsi. dokonca je obcas obraz splitnuty na 2-3 kamery

Zeonoid
Zeonoid
5 let před
Odpověď  Radim

obavam sa ze nasa cenzuruje podstatne viac a to desiatky rokov a celkom zamerne

Miloš
Miloš
5 let před
Odpověď  Zeonoid

Presne tak!!! NASA cenzuruje podstatne viac, desiatky rokov a celkom zámerne!!! Len vďaka pádu komunizmu sme sa dozvedeli o všetkých neúspechoch a nepodarených štartoch amerických kozmických lodí. Mali sme to šťastie, že sme žili tej časti sveta, kde sme sa dozvedeli o úspechoch sovietskej kozmonautiky v priamych prenosoch!
Takto nejako ste to mysleli? Nejak takto rozmýšľate? Zem a vek alebo iné geniálne zdroje???

ldx
ldx
5 let před
Odpověď  Zeonoid

Pan Miloš to pochopil nějak zvláštně, ale my ostatní víme, jak je to myšleno. Cenzura se týká desetisíců snímků a záznamů, ať z kosmického prostoru, povrchu Měsíce a blízkých planet. A nejen to. Zdůvodňovat to špionážním charakterem snímků je rozumně možné pouze u snímků mířících ze satelitů na Zemi nebo cizí satelity, nikoli na do mezihvězdného prostoru a na planety.

Samozřejmě to, že cenzura je na obou stranách je bez diskuze, ale v případě NASA to jde ještě podstatně dál, už proto, že mají mnohem lepší možnosti a techniku než Rusáci, kteří v podstatě všechno technologicky recyklujou od dob bájného Koroljova.

ldx
ldx
5 let před
Odpověď  Zeonoid

Čekal někdo něco jiného, než vrtání zevnitř. Předpokládám scénář, měl se vyvrtat otvor na upevnění nějaké svorky, držáku kabelu nebo něco takového, ale pan technik si spletl vzdálenost a když na to přišel, prostě to zatmelil s tím, že to vydrží. Halt pro ruského „pracovníka“, který v tamní situaci nemá peněz nazbyt, jsou prémie za dodržení termínu zhotovení asi důležité. A pochopitelně si ty těžce vydřené prémie teď před koncem roku a Vánoci nenechá vzít tím, že by se přiznal…
Že se z toho dělá politikum ukazuje dál na absurdnost a paranoidní atmosféru současného ruského režimu. Jsem zvědav, co nakonec ruské úřady zveřejní, to bude zase „těátr“.

Marek Tokarcik
Marek Tokarcik
5 let před
Odpověď  Radim

ruské video z výstupu má vynikajúcu kvalitu, čo je to za rozlíšenie ?

Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Snad to dobře dopadne. V tom případě by ten „inženýr“ kdesi dole na Zemi měl kromě samozřejmého drakonického potrestání vyfasovat i metál jako cenu útěchy. Bez jeho přispění by se takováto operace nekonala a kdo ví, kdy se budou nabrané zkušenosti z této EVA hodit.

Jana
Jana
5 let před
Odpověď  Spytihněv

Jako prémie, stravenky, dovolenou na Sibiři… Ale jo, ve všem se musí vidět i to dobré. Snad to i dobře dopadne.

Robin Kouba
Robin Kouba
5 let před

Měl bych otázku, jak to bude s osvětlením celé operace? Píšete, že bude výstup bude trvat 6 hodin (uff), mezitím stanice několikrát oběhne planetu, tzn. že by měli být několikrát ponořeni do tmy. Takže kosmonaut bude mít na hlavě „čelovku“? Jak je to praktické? Díky

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Robin Kouba

Je to tak, skafandry mají na hlavě instalované osvětlení, které se může zapnout při práci nad neosvětlenou částí Země. Je to běžné u všech výstupů, které trvají několik hodin. Tady jsou vidět světla na americkém skafandru EMU comment image) a tasdy na ruském skafandru Orlan (https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-7f16617047fec6c9ba22158cc3d4f455).

Šíma
Šíma
5 let před

Kdy to už začne? Šíma.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Šíma

Stačí si přečíst článek a odpověď hned najdete.

Štěpán
Štěpán
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

V článku přesný čas není :/

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Štěpán

Tak já asi umím jako jediný číst, jinak si to vysvětlit nedovedu: „Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev dnes v pět hodin odpoledne našeho času opustí ISS a čeká je výstup do volného prostoru.“

Štěpán
Štěpán
5 let před
Odpověď  Štěpán

Aha, toho jsem si všiml, ale myslel jsem, že to je jako start rakety-že se to ví přesně na minuty či vteřiny, ne že je to circa v pět 😀
moje chyba

Dan
Dan
5 let před

Tu MLI budou i zašívat a nebo tam nechají rozparek? 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Dan

Přiznám se, že nevím, ale spíše si myslím, že to nechají rozpárané.

gones
gones
5 let před
Odpověď  Dan

MLI není nutné šít, zvláště když ji na svém místě udrží něco jiného (např. štít proti mikrometeoritům). Pokud by si chtěli být opravdu jisti, mohou řez přelepit a fixovat kaptonovou samolepící páskou, hojně využívaným prostředkem pro „domlouvání“ MLI dekám.

gones
gones
5 let před
Odpověď  gones

Tak to nechali odkryté. Ten kus MLI byl ke konci dost rozemletý, ale není divu, pan kosmonaut ten kus používal k přidržování a jednotlivé vrstvy nejsou nijak zvlášť pevné.

android
5 let před

„budou se muset prostříhat a propárat nejprve skrz ochranný štít proti mikrometeoritům a také skrz vrstvy tepelné ochrany. Ještě nikdy se něco podobného v kosmu nedělalo“ tak to je mi divný páč v předchozím článku jste přesně toto popisovali že se dělalo kdysi na MIRu a nejspíš ta obšívka byla ještě tlustší.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  android

Nejsem si jistý, ale myslím, že od té doby se materiály změnily. Ruku do ohně za to ale nedám.

vedator
vedator
5 let před
Odpověď  android

komentatora som zacul spomenut, ze zaziva deja-vu. niektori z predchadzajucich kozmonautov (nezachytil som mena ani cas) robili inspekciu pyropatronov medzi orbitalnym a navratovym modulom. taktiez museli rezat a otvarat izolacie.

Michal Bursík
Michal Bursík
5 let před

Mě nejvíc zaujala ta práce s noži, nůžkami a ostrými plechy. Přesně věci které bych ve skafandru opravdu používat nechtěl :-/
Držím palce aby vše dobře dopadlo..

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Michal Bursík

Ano, tenhle výstup bude v mnoha ohledech unikátní a troufám si říct, že takové věci už dlouho neuvidíme (jestli vůbec ještě někdy!).

Alois
Alois
5 let před

Každá operace při výrobě i montáži se a aerokosmickém průmyslu protokoluje. Mělo by být relativně jednoduché zjistit kdy a kdo použil vrtačku a příslušný vrták a k čemu. Při montáži to asi nebylo, nedovedu si představit, že by při montáži někdo vrtal a ještě ručně nějaké díry.

Vendelin
Vendelin
5 let před
Odpověď  Alois

Já si osobně myslím že je na čase prestTat řešit diletanty s vrtákem

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpověď  Vendelin

Tak já osobně si tohle nemyslím. Ta věc si žádá vysvětlení a případnou omluvu americkým astronautům za obvinění. Určitě by to nemělo vyšumnět. Stejně jsem nepochopil, jak Rusové přišli na to, že pokud někdo na stanici vrtal, nemohl to být jejich vlastní člověk, ale někdo z Američanů.

trabis
trabis
5 let před

No, zatím mi to připadá jako docela tuhej boj.

bresok
bresok
5 let před

Je docela zajímavé kombinovat přenos NASA TV a Roskosmosu
http://online.roscosmos.ru/
Je vidět najednou více detailů z více úhlů.
Boj to tedy je a ještě určitě bude. Snad se nic nerozbije (ty nohy nad solárními panely jsou dost blízko).

John Peri
John Peri
5 let před

Dobrý den,děkuji za link.Je to hodně zajímavé.Jen mě napadá,proč nevylezli přímo ze Sojuzu? Myslím,že by to měli o dost blíže než takto.Nebo už nejsou Sojuzu konstruované tak aby z nich šlo vystoupit do vesmirného prostoru ?
Jinak děkuji,jste nejlepší v informovanosti o kosmounautice.

bresok
bresok
5 let před
Odpověď  John Peri

Snad proto, že potřebují pevnou platformu pro nohy, až budou kuchat tu obšívku orbitálního modulu. Na povrchu orbitálu to asi není na co přidělat. Proto ta děsivá operace s přemisťováním pomocí manipulátoru Strela. Ten by nebylo na co připojit na povrchu Sojuzu.

bresok
bresok
5 let před
Odpověď  bresok

Vlastně, to nejde. Sojuz má pouze jeden stykovací poklop na vrcholu orbitálního modulu a za ten je připojen k ISS. Jiné „okno“ tam není.

Radim
Radim
5 let před
Odpověď  bresok

V orbitálním úseku je ještě postranní průlez, kterým astronauti nastupují před startem. Dříve se používal i k výstupům do kosmického prostoru.

casso
casso
5 let před
Odpověď  John Peri

zo sojuzu nie je mozne vystupit do kozmu. to sa da len cez prechodovu komoru a ta je na ISS len jedna (modul quest).

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  casso

Quest je pro americké výstupy. Rusové jako přechodové komory používají moduly Pirs a Poisk.

Radim
Radim
5 let před
Odpověď  casso

Ze Sojuzu se do volného prostoru vystoupit dá. V orbitálním úseku je průlez, kterým astronauti nastupují před startem a který se dříve k výstupům do vesmíru používal.

Výstup z modulů na stanici je jednak mnohem pohodlnější a hlavně je to standard. Kosmonauti se bez problémů dokáží pohybovat po povrchu celé ISS. Vzdálenosti tu nehrají žádnou roli.

Petr
Petr
5 let před

Prosím zkušenější – jak přesně takový výstup probíhá? Slyším dobře anglicky mluvící hlas, který neustále instruuje docela znavený ruský hlas. To někdo ze stanice nebo ze Země dává instrukce? Pardon za laickou otázku, ale sleduji to poprvé 🙂

Jakub
Jakub
5 let před
Odpověď  Petr

Já měl právě pocit, že je to astronautka co je naviguje z ISS, ale teď mi přijde že jen překládá pro živý přenos.
Vysvětlil by nám to někdo?

Jakub
Jakub
5 let před
Odpověď  Petr

Já si právě myslel, že je naviguje astronautka zevnitř ISS, ale teď mám pocit že je to jenom překladatelka pro živý přenos.
Vysvětlil by nám to někdo?

Nada
Nada
5 let před
Odpověď  Jakub

Jak to tak poslouchám, mám pocit, že moderátorka překládá z ruštiny. Někdo jim radí rusky.

casso
casso
5 let před
Odpověď  Petr

ta pani len preklada co rozpravaju astronauti po rusky 🙂

casso
casso
5 let před
Odpověď  casso

vacsina komunikacie prebieha medzi kozmonautmi a obcas aj medzi nimi a moskvou. a unaveny hlas. to ano. to co stvaraju oleg a sergej, velky velky respekt.

android
5 let před
Odpověď  casso

FAkt si tím překladem nejsem jistej, vždyť věčně říká: „ok guys“.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Petr

Na Zemi je vždy tzv. capcom (většinou skutečný astronaut), který zajišťuje komunikaci mezi pozemním střediskem a stanicí. Do toho ještě slyšíme hlas komentátora přenosu, který překládá a vysvětluje některé věci pro diváky.

Beran
Beran
5 let před

Je tohle ta dira,kvuli ktere se to vse deje? Pokud ano,opravdu to vypada,jako dira po lajdackem vrtani bez podpory,kdy je to trosku sisate. Uz chapu,proc riskuji jeden z nejslozitejsich vystupu do kosmu v historii. Chvilemi to vypadalo,jako pokus 2 opilcu seridit vazani nasadit si lyze na prudkem zmrzlem svahu:) Ale chapu,ze to nemaji nacviceny. http://imgWorld.cz/s3/fi44LCLMf9.jpg

Beran
Beran
5 let před

Je tohle ta inkriminovana dira? Opravdu vypada,jako po lajdackem vrtani zevnitr..
http://imgWorld.cz/s3/fi44LCLMf9*jpg

trabis
trabis
5 let před
Odpověď  Beran

ano

Beran
Beran
5 let před

Prosim o zverejneni fotografie otvoru,opravdu to vypada,jako vrtane zevnitr. Ted je otazka,jestli to udelali amici ci rusaci,po poslednich nekolika letech bych se nedivil,kdyby to provedli rusove kvuli nejake zamince ukonceni spoluprace. Zatim je to asi nejlepsi vystup do vesmiru,jaky jsem videl. Opravu Hubblea jsem shledl jen v zaznamu.

Luke
Luke
5 let před

naprosto šílené :-O to je normálně na cigáro

frank
frank
5 let před

Moc pěkné, zajímavé jak to pižlají a jak odletují kousky, pěkný nůž a nůžky, musí být docela nebezpečné s tím manipulovat ….

Jakub Vanek
Jakub Vanek
5 let před
Odpověď  frank

si zrovna říkám, že je to celkem šílená operace 😮

android
5 let před
Odpověď  Jakub Vanek

To je zase novýho bordelu ve vesmíru. Naštěstí na samočistící dráze.

Jakub
Jakub
5 let před

Ta žena co je slyšet na přenosu NASA, to není jen překladatelka ne? Jsem si původně myslel, že to je astronautka co je naviguje zevnitř ISS, ale teď už si nejsem tak jistý.

android
5 let před

Ne na to se nedá koukat jak tasej tu kudlu a páraj to v těch neobratných rukavicích. Du si dát nějakej chlast když oni nemůžou. A to normálně nepiju.

Jožka Somík
Jožka Somík
5 let před

To je úžasný. Pohled z helmy kosmonauta a i zvuk ze skafandru jak pižlá tou kudlou a navíc živě. 🙂

Šíma
Šíma
5 let před

Hlavně aby si neudělal díru do obleku. Vypadá to dost nebezpečně….

android
5 let před
Odpověď  Šíma

No a hlavně jim ta holka do toho hrozně krafe a furt říká ať jsou opatrný. Kluci maj silný nervy si myslim.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
5 let před
Odpověď  android

Ta „holka“ je simultánní překladatelka, která do angličtiny pro diváky přenosu překládá, co si „kluci“ mezi sebou povídaj rusky.

Honzax
Honzax
5 let před
Odpověď  android

Nekrafe, ta jen tlumoci 🙂

android
5 let před
Odpověď  Honzax

Tak ok díky za vysvětlení.
Trošku mi ta scéna připomíná tenhle mem:comment image

Alois
Alois
5 let před

Na operace v kosmu poněkud primitivní vybavení, stačila by maličká frézka.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
5 let před
Odpověď  Alois

Nebo maličká vrtačka, že :-D. Že by někomu ujela ruka, to se přece stát nemůže.

android
5 let před
Odpověď  Alois

Teda vy jste tak chytrý a nápaditý! Celý Roskosmos a NASA na tom dělali a tohle je nenapadlo! 😉

casso
casso
5 let před
Odpověď  android

ja na aloisove komentare uz nereagujem, nema to cenu…

Jandys
Jandys
5 let před
Odpověď  casso

Docela narocna pracicka, za mě určitě na zlatého bludištáka.
Viděl jsem dost EVA, ale tahle akce i vyborným kamerovým pokrytím překonává všechny co jsem za posledních 15 let viděl.

Radim
Radim
5 let před
Odpověď  casso

To casso: Alois má svoje, ale ty vaše „perly“ k výstupům ze Sojuzu a ISS výše ho hravě přebíjí. Znáte to úsloví o třísce a trámu v oku?

vombat
vombat
5 let před
Odpověď  Alois

No když uvážíme co už někdo dokázal s vrtačku… Tak frézka nebo motorová pila… by mohla „udělat hodně“…

maro
maro
5 let před
Odpověď  Alois

Člověče vy jste „génius“. Ale malá nápověda pro vás. Kolik bordelu udělá frézička a kolik nůžky? Zkuste si to doma v dílně. Nůžky vám po své práci zanechají jen dva kousky roztřiženého plechu. Frézička přidá sto tisíc malých kovových pilin. A kdybyste nedej bože použil flexku, tak dokonce miliony mikročásteček. No tak copak si vyberete, vy „inženýre“? Čímpak byste si chtěl zvýžit pravděpodobnost zaprasení důležitých senzorů, kamer, průzorů?

vedator
vedator
5 let před
Odpověď  maro

Okrem bordelu ide aj o bezpecnost. Taka mala freza, rotujuci kotuc, je ovela nebezpecnejsia ako noznice alebo noz (hoci aj tie su v rukach babraka velmi nebezpecne).Navyse, kvoli krutiacemu momentu, je frezicka ovela tazsie ovladatelna-jednou rukou v priestore, kde nie je sa coho poriadne chytit, prakticky nepouzitelna.

Dan
Dan
5 let před
Odpověď  Alois

Čím méně pohyblivých částí, tím lépe. I tak to nebudou jen obyčejné nůžky na plech, ty by se mohly v kloubu „spéct“.

Rado
Rado
5 let před

Na čo to robia keď v tom module ani nebudú ani ich nemá ako ohroziť?? Zbytočné riziko..

android
5 let před
Odpověď  Rado

Hledají příčinu,rozsah poškození, viníka. Jen si říkám když vidím to množství nepořádku co to vyprodukovalo, tak hlavně aby teď nebyla celá ISS od toho nějak znečistěná. Statika by mohla ty částečky přichytit na nevhodných místech. Lidi od antén a senzorů jsou teď asi moc šťastní.

Radim
Radim
5 let před
Odpověď  Rado

Souhlasím. Díra byla vyvrtaná zevnitř. Venku toho moc nezjistí, určitě tam nebude podpis toho šikuly.

Když vezmu v potaz náklady, to znečištění a výsledný efekt, přijde mi to jen jako nesmyslné prodlužování té komedie, která začala obviněním Američanů ze sabotáže.

milda
milda
5 let před

Úžasný přenos, ten nepořádek z izolace co odhazují nevadí?

milda
milda
5 let před

Úžasný přenos, co ten nepořádek, nebude to problém?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  milda

Neměl by být.

Dan
Dan
5 let před
Odpověď  milda

Tyhle malé kousky (zvlášť pokud jsou ploché) během maximálně jednotek měsíců shoří v atmosféře.

lvy
lvy
5 let před
Odpověď  Dan

No řekl bych, že vzhledem k tomu jak jsou lehké, tak neshoří, ale prostě se snesou na zem.

Dan
Dan
5 let před
Odpověď  lvy

Mají slušnou potenciální energii a brutální kinetickou energii. 74 MJ/kg je potřeba umořit. Podle mě shoří jako papír.

Dan
Dan
5 let před
Odpověď  lvy

Blbě počítám, je to cca polovina. 32 MJ/kg kinetická, 4 MJ/kg potenciální.

Jura
Jura
5 let před

Doufám, že řežou a střihají do toho správného Sojuzu 🙂

Android
5 let před
Odpověď  Jura

Tak a mají díru!
Našli jí.

Beran
Beran
5 let před
Odpověď  Android

Zlute tecky okolo diry,to muze znamenat nejake zbytky tmelu..? Pryskyrice,kterou to zalepili,byla cerna

casso
casso
5 let před
Odpověď  Beran

z toho materialu sa pokusia zobrat vzorky na zem

Lukas
Lukas
5 let před
Odpověď  Android

Android, kde je ta dierka? ja si ju akosi nemôžem stále všimnúť :/

Jura
Jura
5 let před
Odpověď  Lukas

Já to pochopil, že díra je vidět kousek od výřezu, takže musí ještě kousek odstřihnout, aby se dostali přímo k ní.

Android
5 let před
Odpověď  Lukas

Tak on tam je vidět velkej flek od toho epoxidu. Pokud je tam ještě nějaká oranžová hmota tak to vypadá na nějakou fušeřinu ještě na Zemi.

Jura
Jura
5 let před
Odpověď  Lukas

Žádný oranžový nátěr nevidím, jen zaleštěné hlavy zápustných nýtů.
Osobně si myslím, že to podle díry zevnitř vypadá na vrtání zvnějšku. Ale mimo linii nýtů.

Beran
Beran
5 let před

Nedivil bych se,kdyby to ten technik na zemi zamazl nejakym autotmelem zvenci,ten byva do zluta:) Ale nechapu,jak mohla projit ta viditelna dira a skrabance zevnitr nejakou inspekcni vystupni kontrolou.. Kazdopadne ojedinely zazitek dnes,jak rozkuchali modul nozem a nuzkama na plech,poletujici zbytky plaste okolo,zmatky kolem instalace a nazuti plosiny. Super:)

Android
5 let před
Odpověď  Beran

Ano to rozhodně. Všechno je to poměrně napínavé. Mimochodem super reklama na Gopro. Mají na tu kamerku moc zajímavě improvizované pouzdro na tu kamerku. Hezky olepene kaptonovou lepící páskou.
A už mlčim páč to vypadá jako bych si tu z toho dělal chat.

Lukas
Lukas
5 let před
Odpověď  Android

Ja mam pocit ze si tam so sebou zobrali celu sadu na pedikuru 😀

Android
5 let před
Odpověď  Lukas

jj to je neuvěřitelný jak se tim peanem pokoušej utrhnout kousek ty hmoty. Ta jeřábová plošina není moc pevná a celý se to dost hejba a tak v těch rukavicích to je fakt o nervy. Teď jsem svědavej jako to zadělaj a zjistěj. Doufám že kusem drátu a lepící páskou. Tohle je legendární výstup!

vombat
vombat
5 let před
Odpověď  Beran

Jj. Na Marsu něco přistává každou chvilku. Elonovy rakety valí jak autobus, ale tahle vesmírná Cupovačka kuchákem a „kleštěma na rakety“ je překonání mezí kam se člověk ještě nevydal!…

CBDave
CBDave
5 let před

Jak říká klasik: „Máme dierku“ „Tak ju zapchaj“ 🙂
Musím uznat, nádherná podívaná. Dlouhá, trochu zmatená, ale krásná.
Jak Vám to připadne? Je zo zevnitř ven? nebo zvenku dovnitř?

Josef Waters
Josef Waters
5 let před
Odpověď  CBDave

Podle těch stop od vrtání, co byly vidět na fotce z vnitřku je to jednoznačně vrtaný zevnitř. A tenhle černý „tmel“, co ho kousek nabrali jako vzorek, vypadá od pohledu stejně, jako ten s kterým to zevniř zalepili. Ale jestli je plášť dvojitý, tak takhle ven by se asi nedostal.

Android
5 let před
Odpověď  Josef Waters

Těžko soudit bez dostatečné empirie a vizkozity toho tmelu kam se může dostat. Docela mne udivilo že ta tenká hliníková folie co byla mezi tou „skelnou“ tkaninou obšívky je naplácnutá přímo na tlakové těleso lodi. Ten tmel z opravy podle mne se opravdu tím podtlakem do vakua dostal celkem daleko díky té malé mezírce mezi tou folií a stěnou lodi. Dokonce mám pocit že ten vrtáček odstrčil při vrtání tu folii dál a neprovrtal jí zkrs jen jí trošku zdeformoval a vytvořil znatelný prostor který byl při opravě vyplněn tím tmelem. Můj závěr: Díra byla vyvrtána zevnitř levnou vrtačkou se skláčidlem z černého plastu nejsitou rukou kohosi až v okamžiku kdy celá loď byla již vybavena izolační vrstvou z vnějšku. Pokud byla použita nějaká oranžová hmota na zalepení tak při opravě tato hmota byla vytlačena do stran. Když jsem pozoroval nabírání vzorku kosmonautem tak první kusy lepidla co mohli obsahovat tu oranžovou hmotu odtlétli do prostoru a kosmonaut nabral jako vzorek jen čistě opravnou hmotu. Tedy ona oranžová hmota bude vidět jen na pořízenem video záznamu na go pro. Doufám že to je gopro s nějakým 4k záznamem abychom měli aspon trošku slušné foto té hmoty. Tolik můj závěr z toho co jsem viděl.

Josef Waters
Josef Waters
5 let před
Odpověď  Android

Souhlas, až na to plastové sklíčidlo. Na fotografii nevidím na hraně plechu umazání, ale odření laku na dural (jen je vidět pod jiným úhlem a působí tmavěji):
https://www.nasaspaceflight.com/2018/08/soyuz-station-leak-no-threat-repairs-continue/

vombat
vombat
5 let před
Odpověď  Android

Ono je to vlastně první kriminální vyšetřování ve vesmíru. Kosmonauti vlastně zabírají důkazy pro forenzní vědu. Nevíte náhodou kdo je šéfinspektor?

Beran
Beran
5 let před
Odpověď  CBDave

Podle fotky te diry zevnitr,ktera je uvedena vyse v diskusi,je to provrtane zevnitr ven,navic to vinikovi pri vrtani 2x az 3x sklouzlo a utvorilo okolo dirky skrabance a je tam videt i otreni pravdepodobne gumoveho krytu sklicidla vrtacky ci akucky o vyvysenou hranu.

Alois
Alois
5 let před

V první řadě měli na tu “ obšívku“, která je údajně dostatečné pevná, nainstalovat opěrné body, nebo nějaké zábradlíčko. Stačily by mechanické drapáčky s ostrými hroty. Na ty opěrné body by se kosmonaut zafixoval. Poté by pomocí frézky v obšívce vyřízl potřebný otvor.
Tak by to řešil inženýr.

Luke
Luke
5 let před
Odpověď  Alois

bože bože….

Android
5 let před
Odpověď  Luke

že jo :D. Zlatej Kolesa.

DomoKun
DomoKun
5 let před
Odpověď  Android

Mno, kolesa by to vyřešil bazénem a ženou 😀

Jožka Somík
Jožka Somík
5 let před
Odpověď  Alois

Inženýr by hlavně neřezal frézkou. Frézy frézují. A už vidim, jak se jim hned na tu frézku namotá ta izolace a bude po srandě. Je to kravina.

Android
5 let před

Juro je to rozhodně vrtáno zevnitř. Na fotografii té díry zevnitř http://imgworld.cz/s3/fi44LCLMf9.jpg je vidět že tam pravděpobně tancoval tomu co to vrtal vrták všude kolem než se zakousnul a začal vrtat. Dokonce je na blízkém lemu vidět jak sklíčidlo vrtačky špinilo třením o tu hranu protože to bylo blízko. Tipuju že ta vrtačka měla plastové černé sklíčidlo co se otěrem na té hraně zvěčnilo. Takže tipuju na nějakou hobby akuvrtačku.

Beran
Beran
5 let před
Odpověď  Android

Mame stejne poznatky:)

Luke
Luke
5 let před
Odpověď  Android

vypadá to tak, ale je to docela bizarní představa. takhle to nevypadá, ale ta dirka je fakt maličká, to by ten vrták snad dřív zlomil… vypadá to jakoby byla docela šikmo vůči ploše

Jura
Jura
5 let před
Odpověď  Android

OK, beru zpět. Máte pravdu, muselo to být zevnitř.

casso
casso
5 let před
Odpověď  Android

mam na to skoro rovnaky nazor az na to cierne sklucovadlo. tym uz si isty niesom.
kazdopadne dnesny spacewalk bol lepsi ako celovecerny film. pri pohlade na to nemotorne zaobchadzanie s kudlou a noznicami mi tuhla krv v zilach.

Ondra
Ondra
5 let před
Odpověď  Android

Na fotce vlevo není vidět stopy po sklíčidle a vpravo je fotka už zatmelené díry. Nebo se pletu?

Ondra
Ondra
5 let před

Zatím 7 hodin makačky venku. Budou prémie 🙂

Geo
Geo
5 let před

Krátké video NASA TV velká část stříhání a odběru vzorků.

https://www.youtube.com/watch?v=m6A4pYEIdJE

Radim
Radim
5 let před

Teď jsem dočetl komentář A.Zaka na http://www.russianspaceweb.com/iss-vkd45a.html. Výstup označuje za riskantní a kontroverzní. Osobně pochybuju, že přinese nějaký zásadní poznatek a jsem zvědavý na jeho oficiální hodnocení.

EVA je drahá záležitost. To, že Rusové, při chronickém nedostatku peněz pro svůj program, předvádějí tento zbytečný spektákl, jen dokazuje jak hluboká je krize ruské kosmonautiky. Je to ve stejném duchu, jako jejich trvání na tříčlenné ruské posádce na ISS, aby nakonec přiznali, že třetí kosmonaut je tam jenom do počtu, respektive kvůli propagandě.

maro
maro
5 let před
Odpověď  Radim

A v čempak je ta EVA drahá záležitost? O kolik milionů dolarů jsou teď Rusové chudší? O prémie kosmonautům za výstup do kosmu? Člověče tohle je hodně dobrý trénink i s tím ramenem. Věřím, že si to určitě někdy chtěli zkusit a tohle byla super příležitost.Rusové prostě rádi zkouší věci napřímo bez stovek simulací. Zkusí, zaimprovizují, získají návyky přímo nahoře. Nezaplatitelné.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  maro

To ano, ale drahý je v tomto případě hlavně čas – doba, kdy je posádka šestičlenná není dlouhý a těch úkolů mají hodně. Netroufám si spekulovat, zda zkušenosti získané tímto výstupem vyváží čas, který bylo potřeba věnovat přípravám a který mohl být věnován něčemu jinému. Ale souhlasím s tím, že ty zkušenosti jsou určitě užitečné, to je bezesporu.

Radim
Radim
5 let před
Odpověď  maro

Pár set tisíc dolarů to bude, možná i ten milion. Náklady zdaleka netvoří jen mzda či premie kosmonautů. To je dokonce ta menší položka, obzvlášť u Rusů.
Teď to nedohledám, ale určitě je k mání údaj, kolik stojí minuta/ hodina pobytu na ISS, neřku-li EVA.
V tomto případě bude výsledkem 6 hodinového výstupu co? Pokud by prováděli potřebný servis nebo instalovali experimenty, mohli „trénovat“ taky.

A můj názor vychází z komentáře A.Zaka. Tak úplně mimo mísu asi nebude…

maro
maro
5 let před
Odpověď  Radim

Výsledek? Procvičení kooperace dvou kosmonautů při přesunech po vnějším povrchu ISS s pomocí „Strely“. Ověření postupu, techniky, nástrojů a potřebného času k potřebnému „rozpárání“ pláště. Potvrzení, jestli šlo o proděravění zevnitř a ne zvenčí. Prostě akce, která má plno plusů a ne jen mínusy. Říkat, že to bylo k ničemu, je stejné jako říkat, že vlastně i Apollo 17 už byly na Měsíci jen vyhozené peníze, protože těch šutrů už přece měli z přechozích výprav doma víc než dost.

Radim
Radim
5 let před
Odpověď  Radim

Strelu používají Rusové již řadu let. Na další procvičování se dá využít smysluplný výstup.

Jakékoliv operace na vnějším povrchu se dají levněji zkoušet na Zemi. Zrovna k tomuhle vakuum a beztíži nutně nepotřebujete.

Nevybavuju si, že by si někdo na ISS dovolil takový luxus, aby na 6 hodin vystoupil do prostoru, jen aby si něco vyzkoušel a procvičil.

Pokud se pozorně podíváte na dosavadní dokumentaci oné díry, je Vám snad zřejmé, že o mechanismu jejího vzniku může diskutovat už jen Dmitrij Rogozin.

Samozřejmě Rusové mohou trajdat po ISS dle libosti. I třeba jen kvůli focení atraktivních selfíček. Jsem ale přesvědčen, že tento výstup neměl praktický význam a těch pár milionů dolarů bylo vyhozených z okna. Což, a to je v mém komentáři PODSTATNÉ, demonstruje jednu z příčin současných problémů ruské kosmonautiky.

P.S. Váš příměr s Apollem kulhá na obě nohy. Apolla sbírala vzorky v různých oblastech Měsíce a každá výprava tak byla originál. Speciálně „17“ jediná přistála v hornaté oblasti. Ty „šutry“ jsou stejné jen pro laika.

Radim
Radim
5 let před
Odpověď  maro

P.S. Není to úplně relevantní, ale pro velmi hrubou představu. Cena za 90 minutovou EVA pro turisty na ISS byla v roce 2006 15mil USD. Určitě si neúčtovali x-krát 100% marži.

Jožka Somík
Jožka Somík
5 let před
Odpověď  Radim

Pořád čtu „cena za EVA“. Za co přesně se ale platí. Co stojí ty statisíce dolarů? Použitý kyslík? Voda pro chlazení? Elektřina z baterií? Plat lidí z řídícího střediska?

Radim
Radim
5 let před
Odpověď  Radim

Všechno to plus např. strojový čas na všech těch počítačích, spojení Země-ISS, amortizace skafandrů (např. americké EMU stojí tuším 2mld USD, u ruských Orlanů to bude podobné a navíc mají omezenou životnost), doprava vybavení pro skafandry na ISS (např. onen kyslík a voda)… A řada dalších položek, o kterých ale nemám představu.

Pokud si vygooglíte „space EVA cost“, vyjede vám diskusní fórum, kde někdo počítá náklady na 1,5mil USD/ astronauta.
Podle ceny SpaceAdventure pro turisty mi to spíš přijde jako náklad na astronauta za hodinu než za celou EVA.
Ať tak či onak, je to „sranda“ za několik miliónů dolarů minimálně.

maro
maro
5 let před
Odpověď  Radim

PS. A ta fotka kosmonauta „stojícího“ na Strele vedle Sojuzu, pořízená z okénka ISS je prostě skvělá, na webu A. Zaka, je prostě skvělá.

Jindřich
Jindřich
5 let před

Již dlouho jsem neprožíval takový stres, jako při sledování této akce. Předpokládal jsem, že pracovní nástroje budou poněkud sofistikovanější, přizpůsobené k práci v beztížném stavu a ke skafandru. Např. poletující pouzdra od nože a kleští, které by se daly pohodlně připnout k nářadí pomocí suchého zipu, podivný fotoaparát, který se nedal ani držet v ruce atd. K tomu ke všemu manipulace s tímto nářadím vzbuzovaly obavy. Jen zázrakem nedošlo k narušení celistvosti skafandru. Tím nechci zlehčovat obrovské nasazení kosmonautů a splnění nelehkého úkolu nabitého množstvím improvizací.
Z toho co jsem viděl na fotkách zevnitř i  z venku je jasné, že díra byla navrtána. Je jenom otázka z které strany bylo vrtáno, Jestli z vnějšku, bylo by to jednoznačně na výrobním podniku, jestli zevnitř, mohl by to prokázat odběr případných špon na vnějším plášti a také analýza černého fleku – tmelení ještě na zemi ? Vypadá to tak, jak to vidím já, že někomu ujela ruka ještě při výrobě !

maro
maro
5 let před
Odpověď  Jindřich

Opravdu to nebylo takové riziko jak ho vidíte z dálky. Ten skafandr má několik vrstev a zrovna ta vnější vůbec nemá za úkol vzduchotěsnost, ale jen schování dalších vrstev. Dokonce ani ta druhá ještě neřeší vzduchotěsnost, ale právě prorazitelnost a proto má v sobě kevlarová vlákna. Kevlarové pracovní rukavice si můžete koupit i jako kutil za 3 stovky a odolnost proti prořezání třeba sklem je fakt dobrá. Ono je to podobné hokejistickému dresu, kde chrániče a teplé prádlo je schováno pod horní krycí vrstvou. A úplně stejně (ne)riskují, když lezou po konstrukci a vyměňují solární panely. A koukal byste, co všechno ve skafandrech dělali na Měsíci, včetně manipulace s roverem, výroby blatníků etc., špinaví od drsného měsíčního prachu od hlavy až k patě.

Radim
Radim
5 let před
Odpověď  Jindřich

S těmi improvizacemi to nebylo tak žhavé. Navzdory některým zdejším „zasvěceným“ tvrzením byla celá operace pečlivě připravena a odzkoušena, viz http://www.russianspaceweb.com/iss_vkd45a_training.html

Tohle je v pilotované kosmonautice standard. Hurá akce by totiž mohla mít fatální konec…

Josef Waters
Josef Waters
5 let před
Odpověď  Jindřich

Od zveřejnění fotografie poškození je naprosto bez diskuse jasné, že otvor byl vyvrtán zevnitř.

Souhlasím ale s „nešikovností“ použitého nářadí, překážejícími pouzdry, peánem pro práci bez rukavic. Zvlášť když tu práci zkoušeli na Zemi.

Jsem zvědavý na nějakou detailní fotografii, jestli tam bude vidět nějaký ten jiný „tmel“, než použitý při utěsnění ve vesmíru.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.