Vánoční přání z ISS

Dnes je den, kdy se všichni snaží být doma se svými rodinami a blízkými osobami. Existuje však i nemalá skupina lidí, kteří doma být nemohu – policisté, lékaři, hasiči, nebo správci jaderných elektráren se ale po uplynutí několikahodinové směny vrátí domů a mohou Štědrý večer oslavit později nebo dříve. Ale ve výšce 400 kilometrů nad Zemí obíhá Mezinárodní vesmírná stanice, na které jsou tři lidé – Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClain a Kanaďan David Saint-Jacques. Jejich mise trvá půl roku – měli bychom si na ně vzpomenout, až budeme za chvíli obírat kosti z kapra, nebo krájet sváteční řízek.

Anne McClain a David Saint-Jacques navíc před pár dny na palubě ISS natočili krátké video, ve kterém přejí všem lidem na Zemi klidné, šťastné a ničím nerušené vánoční svátky. Redakce našeho portálu se k tomuto přání s radostí připojuje.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://sivtimes.com/wp-content/uploads/2018/12/ab3e76c90de4576469729965c5a3d9d5.JPG

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

27 komentářů ke článku “Vánoční přání z ISS”

 1. Alois napsal:

  Přesně před padesáti lety zaznělo též Vánoční přání z Vesmíru, ale z 1000x větší vzdálenosti – z oběžné dráhy kolem Měsíce tři američtí astronauti, mezi nimiž byl jeden českého původu, četli z Knihy Genesis

  • maro napsal:

   Hmmm. Tak ale to bylo je trapné teatrální představení, přesně ve stylu maximálního cirkusového efektu, když si ten 6 denní let vybrali přesně tak aby ten přechod do gravitačního pole Měsíce vyšel zrovna na Vánoce. Ti kosmonauti klidně mohli být doma s rodinami a letět o čtyři dny později. Ale to by zas nebylo tak krásné divadlo.

   • Dušan Majer napsal:

    Ale zase z toho byl jeden z nejhezčích příběhů kosmonautiky, který dost možná k tomuhle oboru přivedl nějaké zájemce.

    • maro napsal:

     Jak pro koho. Ty jejich rodiny strávily extrémně nervní vánoce, kdy u obrazovek musely čekat, jestli se opravdu podaří přesně nastartovat a udržet v běhu na odvrácené straně Měsíce ten jediný raketový motor, který jim měl dát potřebný impuls pro cestu zpátky k Zemi. Tahle psychicky extrémně vyčerpávající situace jim asi už navždy vymazala spojení vánoční atmosféry s klidem a mírem.

     • Dušan Majer napsal:

      To je pravda, ale když to řeknu hodně ošklivě, tak třem rodinám to Vánoce zkazilo, ale tisícům rodin to naopak dalo mimořádně zajímavé zážitky. Jde o to, že z hlediska PR, to byl geniální nápad.

    • Racek napsal:

     Rozhodně jim nic nezkazilo. Drželi jim palce jako ostatně celý svět. A proč zrovna na vánoce? Prostě a jasně spěch, protože se čekal oblet sovětů kolem měsíce. Pořás se o tom psalo a Sověti to opravdu připravovali, i když to nakonec nestihli, neb měsíční Sojuzy a i Proton byly ještě dost nespolehlivé. A navíc i na tuhle misi jsou potřeba dodržet určitá startovní okna a právě tohle připadlo na Vánoce.
     Spojení letu k Měsíci a Vánoce bylo opravdu krásné a dojímavé. Vč. té četby z knihy Genesis (všichni tři byli věřící stejně jako většina občanů USA). Tehdy ještě i většina čechů věděla, co to čtou. Opravdu to byl úžasný zážitek, to mi věřte. S přímými přenosy československé televize a výbornými komentáři našich špičkových odborníků.

   • Vítek napsal:

    Při plánování letu Apolla 8 hrály roli důležitější věci, než nějaké Vánoce. Vzájemná poloha Země a Měsíce, potřeba startovat na počátku dne na Floridě, potřeba správného osvětlení budoucích přistávacích ploch, které měla posádka snímkovat a v neposlední řadě také touha „udělat to dřív, než Rusové“, protože těm se zdánlivě velmi dobře rozbíhal program Zond. Že šestka byla v listopadu prakticky zničena při návratu na Zemi Rusové v té době tajili.

   • Spytihněv napsal:

    První pilotovaný let k Měsíci významem určitě přebil v rodinách těch tří astronautů význam vánoc a šlo nejen o velmi odvážnou, ale samozřejmě i prestižní misi. Hodně lidí na vánoce pracuje, někdo řídí dopravu, jiný operuje a další třeba zase letí do vesmíru. Navíc to byl skvělý dárek většině z těch lidí na světě, kteří kosmonautiku aspoň trochu vnímali. A speciálně u nás, kde se to čerstvě hemžilo okupanty, byla na místě škodolibost. Tedy aspoň u těch, kteří tušili, že se Rusové o něco také snaží.

   • Gendibal napsal:

    Ti tři to klidně mohli odmítnout a namísto nich by letěla náhradní posádka. Jenže neodmítli. Taky proč, byli prvními lidmi, kteří letěli k Měsíci, což pro ně samotné byl vánoční dárek par excellence. Když to člověk srovná s tisíci jiných lidí, kteří v době Vánoc jezdí přes polovinu zeměkoule na nějaké montáže (jejichž rodiny také nevědí, jestli se z nějaké divočiny táta vrátí zpátky), tak myslím, že není co řešit.

   • pbpitko napsal:

    Ten termín štartu bol vynútený gravitačnou mechamikou a tým čo kde sa malo preskúmať. Ak by sa neletelo tak ako sa letelo tak by ďalšie štartovné okno sa otvorilo najskôr o 1 Mesiac, možno aj o 2 mesiace. Bol by to naprosto nezmyselný odklad, „len aby sa vyhovelo tvojim strešteným predstavám !”
    pb 🙂

 2. pbpitko napsal:

  Krásne, pokojné a šťastné Vianoce nielen kozmonautom na ISS, ale všetkým ľudom čo si to zaslúžia, ale aj tým čo si nezaslúžia a dúfať že už čoskoro takých nebude.
  pb 🙂

 3. Alois napsal:

  O Vánocích 1968 zbývalo do přistání Američanů na Měsíci půl roku. Vše bylo hotovo, vše připraveno . Bylo vyrobeno a odzkoušeno několik nosičů a kosmických lodí. Vlastní let byl operativní změnou původního plánu letu a důležitou prověrkou trasy k Měsíci a zpět po níž se pak létalo na Měsíc. Rodiny astronautů, vesměs zkušebních pilotů v letectví jejichž původní povolání bylo extrémně nebezpečné, zcela jistě zkažené Vánoce neměly, ba právě naopak musely být hrdé na své členy. Kdo měl zkaženou náladu byli zcela jistě Sověti a jak se zdá jejich příznivci to dodnes “ nerozdýchali „.

 4. vitek napsal:

  Je to požád dokola.Příznivci kosmonautiky se v zásadě dělí na ty co fandí více Rusům a na ty co fandí spíše Američanům….Nechápu proč to tak je.Právě o vánocích by se měly oba tyto“tábory“spojit a táhnout do budoucna za jeden provaz.Pak ta budoucnost bude mít ještě vetší sílu a úspěchy přijdou i další!

 5. Alois napsal:

  Na ČT 24 byl před půl hodinou pořad o Apollu 8 panem K. Pacnerem. Byly tam fantastické dobové záběry a zejména celé poselství astronautů. Je naprosto velkolepé, zcela nepolitické a zcela ohromující. V oné době to musela být “ bomba „, ty „druhé“ jak je označil JFK, tím převálcovali tak, až je mi jich líto.
  Doufejme, že i my se dočkáme opravdového kosmické letu jako naši dědové a že konečně skončí žabaření na LEO.

 6. Jan napsal:

  Ahoj lidičky, máte zdroj informací o psychické situaci Anne McCleinové? Prý ten dlouhodobý pobyt špatně snáší.

  • Dušan Majer napsal:

   hezký den, odkud máte tuto informaci? Nikde jsem na nic podobného nenarazil.

  • Ondřej Šamárek napsal:

   Bez urážky, ale pokud máte na mysli nějaké psychické potíže, je to s největší pravděpodobností nesmysl. Na ISS není zatím ještě nijak dlouho a na odloučení a izolaci je zvyklá z výcviku (stinty v Rusku, výcvik na různých místech světa).
   Pokud máte na mysli nějaké fyziologické problémy, je možné, že trpěla horší formou SAS, ale ten nikdy netrvá déle než pár dní/týdnů. A o jiných zdravotních problémech se veřejnost nemá moc šancí dozvědět, protože NASA si tyto informace pečlivě hlídá.
   Obávám se, že jste někomu naletěl, nebo jste si trochu zatrollil…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.