sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Čína míří na odvrácenou stranu Měsíce

Když se podíváme na mapu míst, kde lidé či automaty přistály na Měsíci, zjistíme, že všechny lokality jsou na straně, která je k Zemi neustále přivrácená. Na opačné straně zatím nepřistála žádná sonda. Nejsou v tom žádné záhady či tajemství, pouze technologické překážky. Z odvrácené strany není nikdy vidět Země, takže s takovou sondou by se skrz Měsíc nedalo komunikovat. Čínská sonda Chang’e 4 se však o první přistání na odvrácené straně pokusí – se Zemí bude komunikovat přes retranslační družici, která má výhled jak na Zemi, tak na odvrácenou stranu Měsíce. A co víc, lander by měl na povrch Měsíce vysadit i průzkumné vozítko!

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy v pátek 7. prosince v 19:30 středoevropského času. Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 19:15 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu.

Vážení fanoušci, velice nás to mrzí, ale podle všech dostupných indicií se zdá, že Čína nezajistí přímý přenos ze startu. Jsme tedy nuceni stornovat i naše vysílání. Snaha byla, ale bohužel se nedá nic dělat. Dnes v noci nás ale čeká jiný přenos.

Zdroje informací:
https://directory.eoportal.org/
https://www.space.com/
https://gbtimes.com/
http://www.planetary.org/

Zdroje obrázků:
https://i1.wp.com/www.socialnews.xyz/…/5844033fb677b49ee89e5c48d7ea9011.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
35 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
5 let před

Nevzpomínám si, zda vysílali start retranslační družice.

Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Start Queqiao a spol neproběhl sice v utajení (to už dneska asi ani není úplně možné), ale fotky přicházely spíše špionážního charakteru. Noční rozmazaný záběr rampy s raketou, fotka obrázku na monitoru v řídícím centru (asi nějaký nadšenec s mobilem). No ať to tentokrát bude jakkoliv, Čína se touto misí konečně nesmazatelně zapíše do dějin kosmonautiky.

Alois
Alois
5 let před
Odpovědět  Spytihněv

Dík. Pokud to nebudou vysílat je to jejich škoda. Sondy k Měsíci jsou pořád špičkové a jsou prezentací vysílajícího státu.

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpovědět  Alois

Rozhodně. A zvláště Čína ten Měsíc bere úžasně systematicky krok za krokem. Dokonce se jim i podařilo odkladem srovnat hrozící chaos v číslování, kdy pětka měla letět před čtyřkou 🙂

Ketivab
Ketivab
5 let před

Jste si jisti tím časem startu? Koukal jsem se a na space.com udávají kolem 19:30 SEČ, NYT potom 19:14-19:36 SEČ. Možná půjde jen o chybu v převodu časových pásem. ;

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Ketivab

Pravda, díky za upozornění! Je to skutečně až o hodinu později. V článku jsem to opravil.

Blahomrav Ducánek
Blahomrav Ducánek
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Díky za upozornění, nerad bych start prošvihnul jako posledně u Falconu, že :-)))

Roman89
Roman89
5 let před

Čekal bych že k Měsíci poletí spíše těžká verze Dlouhý pochod 5, ale zřejmě půjde o lehčí náklad. I tak to bude určitě zajímavý.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Roman89

Přesně tak, těžká CZ-5 má sloužit až u mise Chang’e 5, která je výrazně těžší.

Racek
Racek
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

http://www.sworld.com.au/steven/space/china-man.txt Tady jsem našel harmonogram plánovaných čínských startů…

Racek
Racek
5 let před
Odpovědět  Racek

Odeď bude asi docela živo. Ńazval bych to Velký skok II 🙂 Tedy, tentokrát důkladně promyšlený a připravený, myslím.

Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Nouzovka na poněkud divoké stránce 🙂 Děkuji ptpc, jenž ji umístil na fórum.
https://www.douyu.com/1963680

ptpc
ptpc
5 let před
Odpovědět  Spytihněv

Rado sa stalo! 🙂
A som rád, že ten odkaz niekto využil…

Štěpán
Štěpán
5 let před

Právě odstartovala

bill
bill
5 let před

Jednu chvíli to vypadalo napínavě. Separace trošku jinak než jak jsme zvyklí.

Štěpán
Štěpán
5 let před
Odpovědět  bill

Taky se mi trošku tajil dech…snad vše OK

zvejkal
zvejkal
5 let před

Nech idu doprdele.

Charlie
Charlie
5 let před

S tou Čínou mám smíšené pocity. Jestli se radovat z jejich úspěchů… Hitler taky začal za války stavět rakety, a lidstvo z toho nebylo zrovna nadšené. Tak aby se historie nějak neopakovala.

Štěpán
Štěpán
5 let před
Odpovědět  Charlie

Mám to stejně :/

Racek
Racek
5 let před
Odpovědět  Charlie

V Číně jsem strávil část mládí a v posledních 8 letech jsem tam byl 2x, z toho jednou i týden v Tibetu. Nějak to tam vypadalo úplně jinak než nám je líčeno a než nám náž čínský televizní zpravodaj neznající čínštinu sděloval. Viděl jsem spoustu mladých oblečených podle poslední módy, viděl jsem studenty v letadlech studujících matematliku a fyziku (přítomná mládež ze západu hrála hry… ono to o něčem svědčí. Ten útlak jsem ovšem neviděl. Žádný. Jistě ovšem omezení mají. Taky je mažou z sociálních sítí a taky mají orgány pro kontrolu názorů, prostě jako u nás. A za tykadla na plagátě se taky zavírá, jako u nás.

Milos
Milos
5 let před
Odpovědět  Racek

Poprosil by som názov aspoň jedného úradu pre kontrolu názorov u nás. A áno, v Číne sú všetci mladí oblečení podľa najnovšej módy – v značkových napodobeninách. Ono je totižto celá Čína jedna veľká napodobenina!!!

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Milos

Pánové, tahle debata míří hodně mimo náš tematický rámec. Buďte tak hodní a vraťte se zpět do správných kolejí. Děkuji mnohokrát.

Racek
Racek
5 let před
Odpovědět  Milos

Omlouvám se, nechal jsem se unést. Jen jsem viděl obraz číny na vlastní oči. Opravdu to sem nepatří.

Charlie
Charlie
5 let před
Odpovědět  Racek

Tihle studenti v letadlech jsou prý speciálně vybraní a vysílaní na Západ, aby kradli technologie. A to prý se jim mimořádně dobře daří. Někteří z nich byli a jsou příslušníci čínské armády, to je prý známo.

maro
maro
5 let před
Odpovědět  Racek

V Číně hrají hry všichni.

Petr
Petr
5 let před
Odpovědět  Racek

Racek
Totální propagandistický blábol o zemi kde sebemenší kritika Komunistické strany Číny je tvrdě potlačena.

Že v Číně nejenom kosmonautika, ale i jiné obory jsou na vysoké úrovni, je výsledek obrovského lidského potenciálu.
Ale také nedodržováním mezinárodních licencí a dohod a na úkor velké devastace životního prostředí.
V Číně nejenom lidská práva ale též lidský život má nulovou hodnotu.

Promiňte pane Majere na názor mimo téma, ale musel jsem reagovat.
Šíření těchto lží a polopravd je nebezpečné pro všechny.

cocik
cocik
5 let před
Odpovědět  Petr

Pratele, omlouvam se za offtopic, ale rad bych, aby aspon zde na kosmounautix byla debata o Cine na vecne urovni, oprostena od hysterie a propagandy jedne nebo druhe strany. Pokud nekoho opravdu zajima, jak vypada soucasna moderni Cina, tak si muze pustit par videi u me na youtube kanalu. V Cine ziju jedenact let a bavi me cestovat po cele zemi, hlavne po zapadakovech a bizarnich mistech…
https://www.youtube.com/cocik

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  cocik

Plně souhlasím. Hlavně si myslím, že by se u nás měla řešit kosmonautika. Všechny ostatní věci se mohou řešit kdekoliv jinde na internetu.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Petr

Já dokážu pochopit Vaše pohnutky, které vás k tomu vedou, ale tyto komentáře (mluvím celkově o diskusním vlákně), jsou hrubě mimo náš tématický rámec. Je potřeba se s diskusí vrátit zpět ke kosmonautice.

Karel
Karel
5 let před
Odpovědět  Petr

Ja mam jeden vecny dotaz k Cine a startu rakety na pana Cocika nebo Racka – pokud tam zijete, opravdu zadna cinska tv neprenasela start rakety? Hledat v cinskem internetu je pro nas docela slozite… Proc vlada vlastne takovou udalost taji, prece i kdyby se neco pokazilo, nic se nedeje, to se stava kazdemu. Proto jestli v cine zijete a orientujete se v cinskem pismu, muzete sem pri nejakem dalsim „tajnem“ startu zkusit dat link na treba neci amatersky prenos na twitteru, fb ci podobne? Urcite to nataci kde kdo v okoli… Dekuji 🙂

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpovědět  Petr

Tohle je syndrom CCCP. Tak jsme se dovídali o startech dokonce ani ne vždy po navedení na zemskou orbitu, ale dokonce třeba až poté, kdy se podařilo odletět od Země. Teprve otevření archívů po rozpadu CCCP ukázalo, kolik startů se vlastně odehrálo a že ta úspěšnost nebyla zdaleka taková, jak to vypadalo. Taky moc nechápu, proč Čína více nepropaguje své snahy, ale asi půjde také o obavy z neúspěchu v přímém přenosu. Přitom všech 5 realizovaných misí k Měsíci se jim podařilo téměř dokonale a bez problémů. Dokonce i ten Yutu vyjel a nějakou práci odvedl.

cocik
cocik
5 let před
Odpovědět  Petr

To, ze ke startu dojde, bylo samozrejme verejne anoncovano ve vsech mediich. Zda primy prenos byl nebo nebyl nekde v zivem prenosu, to vazne nevim – predevsim proto, ze se startovalo v pul treti rano, kdy naprosta vetsina lidi (vcetne me malickosti) spala.
Jinak predstava, ze se v Cine podari utajit starty raket, je dost naivni. Bydlim par hodin vlakem od kosmodromu v Xichangu, ktery je mimo starty normalne pristupny prohlidkam cinske verejnosti (bohuzel cizinci bez specialniho povoleni musi zustat v malem informacnim centru pred branou arealu a nemohou na elektrovozitkach dovnitr), a i kdyz v dobe startu je uzavrena pomerne siroka oblast kolem, existuje spousta mist, odkud se da sledovat (v te oblasti kolem kosmodromu zije kolem milionu lidi, takze to vazne neni problem). A Wenchang na Hainanu, to uz je uplne jina liga – tam se planuje velky informacni a zabavni park ve stylu Kennedy Space Center a mistni hotely se predhaneji v tom, ze ktereho jdou starty lepe sledovat (momentalne vede tusim Hilton).
Problematicke je jenom sledovani startu v Jiuquanu, ktery je uprostred pustiny v pousti Gobi a kde je uzavrena oblast pomerne velka (nedavno jsem skrz Jiuquan projizdel a bavil jsem se o tom s mistnimi lidmi). Kazdopadne mam dost pratel z rad profesionalnich i amaterskych cinskych leteckych fotografu, kteri tam bezne jezdi na fotozajezdy – nedavno davali na weixin uzasne fotky z pripravy privatnich raketovych nosicu.
Abych to nejak shrnul – cinsky raketovy a vesmirny program je (aspon pro nas, kteri vladneme cinstinou) pomerne otevreny a transparentni, rozhodne bych ho nesrovnaval s tajnuskarstvim v CCCP. Ale zaroven je tady v Asii nejvetsim problemem verejna ztrata tvare, coz je faktor, ktery primym prenosum ze startu moc nenahrava.

ptpc
ptpc
5 let před
Odpovědět  Petr

to Cocik:
Veľmi ďakujem za opis situácie v Číne. Ak by sa dalo, mohli by ste mi poslať svoj e-mail na moju adresu [email protected]? Určite by som sa rád opýtal na „zopár“ vecí…

Karel
Karel
5 let před

https://www.youtube.com/watch?v=CZYNfnz3RBo

Je to aktuální video, tedy snad to dnešní

Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Ještě nemáme jméno pro rover. 10. října bylo ukončeno hlasování lidí a s 39% zvítězilo jméno „Brightness“. Druhé s 25% „Wang Shu“ (měsíční čínské božstvo). Na třetím místě s 16% je „Stroller“ nebo „Hiker“ (což má souvislost s čínskou klasikou – Opičím králem). Zda bude respektováno hlasování nebo ne, to ale není jisté.

https://kosmonautix.cz/2018/12/07/zive-a-cesky-cina-miri-na-odvracenou-stranu-mesice/