Jak složité je přistát s Curiosity na Marsu?

thumbnail

Mars má velmi řídkou, avšak stále přítomnou atmosféru, která sice může sondám mířícím na povrch pomoci brzdit, ale zároveň činí celý proces přistání značně složitý, jelikož není tak hustá, aby bylo možné přistávat pouze za pomocí padáků. V historii se různé sondy i robotická vozítka pokoušely o přistání na Rudé planetě pomocí různých způsobů a jejich všemožných kombinací. Tím nejsložitějším způsobem, který byl doposud zároveň i posledním úspěšným přistáním na Marsu, se stalo použití takzvaného nebeského jeřábu, který pro své přistání v roce 2012 využilo vozítko Curiosity. Dnes se na tento způsob dopravy na povrch Marsu podíváme v dalším minutovém videu ze série Mars v jedné minutě.

Toto video je čtvrtým dílem série Mars v jedné minutě, které vytvořilo středisko NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL). Pokud jste doposud neviděli předcházející tři díly tohoto seriálu, najdete je pod následujícími odkazy.

 1. Je Mars opravdu rudý?
 2. Jak se dostat na Mars?
 3. Jak přistát na Marsu?
Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

27 komentářů ke článku “Jak složité je přistát s Curiosity na Marsu?”

 1. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Kdyby to video nebylo zrychlené, bylo by to mnohem lepší.

 2. Alois napsal:

  Není to neustálé zdůrazňování „složitosti “ jen alibismem neúspěšných kandidátů na přistání. Vždyť se jedná výhradně o technický problém a jsou jen dvě možnosti, buď je vyřešen a sonda přistane, nebo není a sonda havaruje. Američané technický problém vyřešili již před skoro půl stoletím a jejich sondy od té doby používající různá technická řešení přistávají na PRVNÍ pokus jako na běžícím páse a to naposled i při použití toho “ nejsložitějšího “ kterého se týká video v tomto článku.
  Samozřejmě i špičkový stroj může havarovat, jednou se to přihodilo i Američanům, ale to nedokazuje žádnou “ složitost“, jen skutečnost že spolehlivost žádného lidského výrobku není 100%.
  Pokud InS za několik dní, jak jistě všichni doufáme, opět, již po osmé v Americké režii přistane, bude snad už konečně jasné, že přistát na Marsu žádný problém není, pouze se to musí umět.

  • Dušan Majer napsal:

   Já opravdu začínám ztrácet trpělivost s vašimi neustále se opakujícími komentáři. Stokrát tady nepíšete podobný komentář, pokaždé vám spousta lidí tady vysvětlím, proč nemáte pravdu a vy stejně přijdete a napíšete něco takového znovu. Nepokoušejte mou trpělivost, tohle je totiž prakticky trolling! Tvrdit, že přistání na Marsu není problém, jen se to musí umět – to si děláte legraci? Prokristapána, to můžete říct o čemkoliv! Kvantová mechanika není složitá, stačí ji pochopit. Neurochirurgie není složitá, jen se to musí umět. Postavit mrakodrap, aby nespadl, není složité, jen se to musí umět.
   Berte to jako poslední varování, už mi opravdu dochází trpělivost. Nemám problém s tím, když někdo něco neví, ale nechám se poučit. Ale mám jen omezené množství trpělivosti s těmi, kdo neví, odmítají se poučit a i přesto splétají své vlastní teorie!

  • Pane Alois, tento váš názor tady všichni známe a očividně vás nepřesvědčíme o tom, že píšete nesmysly. Dušan má s vámi nekonečnou trpělivost, ale já takový nejsem. Budete-li takto v diskuzích pod mými články neustále omílat stejné nepravdy pořád dokola bez ohledu na to, co vám všichni ostatní píší, budu ty nevhodné komentáře mazat jako trolling.

  • Pave69 napsal:

   Alois má logiku:
   Japonec tvrdí, že psát japonsky je strašně složité (=NASA uvádí složitost 20 na stupnici do 10).
   Alois si je jistý, aniž by uměl japonsky číst, psát nebo mluvit (=nikdy přistání na MArsu reálně neřešil):
   Nééé, Japonsky psát není složité, 50 miliónů Japonců to perfektně umí…..

  • bill napsal:

   Pane Aloisi, opravdu těžko odhadnout, jak to všechno je. Já jsem si už také všiml,že se nám tu stále usilovně snážíte na ose USA-Mars-úspěšná přistání stále něco sdělit. Na druhou stranu jste tu míval pro nás nadšené amatéry i spoustu zajímavých postřehů. Nejsem tu ale proto, abych hodnotil, co je dobré a špatné. Jen bych nechtěl, aby se tu dělo něco, co by narušilo pohodu tohoto úžasného místa, které je o nadšení, vynaloženém úsilí a poznání.

  • Tomáš Vodička napsal:

   Milý pane Alois, nevím, čím se profesně nebo i soukromě zabýváte, ale pojďme si (čistě jako myšlenkový experiment) představit situaci, že jste se většinu svého života usilovně snažil splnit nějaký náročný úkol, a nakonec se vám jej skutečně povedlo realizovat. A pak přijde někdo, kdo v daném oboru sám nic moc nedokázal, a prohlásí, že na vašem úkolu vůbec nic složitého nebylo. A co je nejlepší, jako argument uvede fakt, že jste to právě zvládl, což dokazuje, že to bylo snadné!
   Chápete absurditu takové logiky?
   Můžete jít za inženýry z Northtropu nebo od Gripena a říct jim, že postavit bojovou stíhačku je jednoduché. Což dokazuje právě ten fakt, že je postavili…
   Anebo hokej: Vyhrát mistrovství světa je podle vaší logiky snadné, vždyť Kanada už to dokázala šestadvacetkrát. Je to čistě technický problém: buď se tým připraví lépe než ostatní a vyhraje, nebo prohraje. Až v příštím MS některý z týmů vyhraje, bude snad už konečně jasné, že vyhrát MS v hokeji žádný problém není, pouze se to musí umět!

  • Komar napsal:

   Neviem o ziadnom technickom zariadeni, ktore sa nepokazi skor ci neskor. Aj ked bude navrhnute najlepsie ako dokazeme stale existuje nenulova pravdepodobnsot, ze tam nieco zlyha. Misia samotna ma nejaku vyjadrenu pravdepodobnost uspesnosti. Teda oni sami vedia, ze aj ked urobia vsetko preto tak stale si nemozu byt isty tym, ze pristanu… Myslim, ze pri kazdej misii nieco zlyha len casto su to neohrozujuce komponenty. Aj keby samotne zariadenie nezlyhalo mozu byt podmienky na marse ine ako sa predpokladalo a misia zlyha (toto sa uz casto nestava). Milion moznosti ako to dokaze zlyhat zatial co tych ako to tam pristane vela neni. Svet techniky…

   • Miloš Hůla napsal:

    Musím se diskutujícího Alois zastat. Vůbec nerozumím celému proudu útoku na jeho komentář. Je věcný, nijak útočný a za sebe s ním souhlasím. Nekritizuje ani volbu videa, ani na nikoho osobně neútočí.
    Samotné video je vlastně velmi povrchní a k problematice přistání neříká prakticky nic. Samotný doprovodný text k videu jde více do hloubky než video.

    Vyslovit názor, že přistát na Marsu je sice složité, ale není to žádné tajemné mystérium, pokud problém pochopíte, jste jej schopni řešit různými způsoby a napoprvé přistát i s použitím různých technologii, což se američanům podařilo, není dle mého trollení.

    Chápal bych komentář jako podnět věcné diskusi o tom, co jsou na složitosti přistání na Marsu skutečně klíčové problémy a proč např. poslední evropské pokusy selhaly.

    • Tady vůbec nejde o tento jeden komentář nebo o vyslovení názoru pana Aloise. Jde o to, že stále dokola omílá stejnou věc pod každý článkem o přistání na Marsu. Ostatní diskutující se mu, stejně jako tady, snaží vždy vysvětlit, že se mýlí. Jeho tvrzení: „přistát na Marsu žádný problém není“ rozhodně není pravdivé, o čemž se ho nesčetněkrát pádnými argumenty snažila přesvědčit řada lidí. On ovšem žádné protiargumenty potvrzující jeho tvrzení nikdy nepřidává. Vždy jen opakuje, že Američané přistáli na Marsu několikrát a proto je to přece jednoduché a ostatní, kteří to zkoušeli jsou tedy logicky neschopní. Internetový troll je člověk, který píše provokativní, urážlivé nebo irelevantní příspěvky, jejichž hlavním smyslem je vyprovokovat ostatní uživatele k emotivní odezvě nebo jinak narušit normální, věcnou diskuzi. Pan Alois je nepochybně inteligentní člověk a proto jeho opakované a tvrdohlavé omílání stále stejné nepravdy nelze vnímat jako neznalost, ale už na to může být pohlíženo jako na provokaci. A navenek se to tak skutečně projevuje, jelikož jeho komentáře často rozpoutají ohnivou diskuzi, ve které občas o emoce není nouze. A to na našem webu nechceme. Na druhou stranu je pan Alois našim věrným čtenářem, který občas dokáže v diskuzi pod článkem přispět něčím hodnotným. Proto se k němu chováme s úctou a nebanujeme ho, jako bychom to udělali u skutečných „plnokrevných“ trollů. Všechno má ale své hranice a neustálé a opakované šíření nepravdivých informací, které vždy jen rozpoutají ohnivou diskuzi, trpět nebudeme.

    • Dušan Majer napsal:

     Milý pane, mohu Vám upřímně říct, že panu Aloisovi jsme stokrát vše vysvětlovali, říkali mu v čem nemá pravdu, co má ve svých úsudcích špatně. Jenže u něj je to jako házení hrachu na stěnu. Z našich v dobře míněných rad a argumentů si nevezme vůbec nic a při nejbližší příležitosti napíše příspěvek, ve kterém používá úplně stejné názory a úsudky jako před naší debatou – jako kdybychom mu žádné vysvětlení nedávali. A právě to mi vadí.

     Ten člověk trpí potřebou sdělovat světu své názory, což mu nezazlívám, ale on nestojí o diskusi. On si chce jen odplivnout jedovatou slinu. Nemám problém s tím, když někdo něco nezná. Měli jsme na webu stovky lidí, kteří něco neznali, vždy jsme jim rádi poradili a vše slušně vysvětlili. Stejně tak jsme připraveni i na různé doplňující otázky. Ale když nějaký člověk neustále píše své komentáře stejně bez ohledu na to, kolik lidí mu v dobré víře věnovalo čas, aby mu svými komentáři vysvětlili, proč se mýlí, tak tady už má moje trpělivost hranice. Pokud by potřeboval něco vysvětlit, vždy se najde někdo, kdo mu rád pomůže. Ale on neví, něco si vymyslí, svým úsudkem uráží práci ostatních, snižuje jejich význam, bagatelizuje jejich projekty a pak se ani nenechá přesvědčit o tom, že nemá pravdu. Promiňte, ale o takového diskutujícího opravdu nestojíme.

     Na našem webu stojíme o diskusi. Nikoliv o demagogicky zaslepené komentáře lidí, kteří prakticky neustále kritizují práci ostatních. Pokud pan Alois svůj diskusní styl nezmění, nedokáže se poučit z dobře mířených rad, pak tím dává najevo, že o naši diskusi nestojí. A my v tom případě nestojíme o něj. Nepochopte to ale tak, že chceme mít na webu jen souhlasně přikyvující stádo diskutujících. Tak to rozhodně není. Správně mířený protichůdný komentář je potřebný. Může podnítit velmi zajímavou diskusi. Ale zásadní je, aby ten, kdo tento komentář předloží, tak aby byl schopen akceptovat názory ostatních a uznat svou chybu. A to pan Alois neumí. On se upne k jedné věci, všechno kolem ignoruje a na základě toho rozvíjí své nesprávné teorie.

     Musíme se snažit o udržování určité kvality a úrovně diskuse. To občas vyžaduje i zakročení proti lidem, kteří svými komentáři strhávají diskusi na úroveň, která se neshoduje s naší vizí a s tím, co u nás lidé oceňují. Pan Alois mnoha svými komentáři připomíná diskutující na serveru Novinky.cz a my uděláme vše proto, aby se diskuse na našem webu nikdy na tuto úroveň „chytrých hospodských řečí o politice“ nikdy nedostaly.

 3. David napsal:

  Proč pana Aloise jednoduše neignorujete? Myslím, že jestli je to troll, tak jste mu udělali neskutečnou radost těmi reakcemi. Pojďme raději řešit vesmír a na toto prostě nereagovat. Ono to samo uhyne.

  • Dušan Majer napsal:

   To nejde. Mám osobní zkušenosti z jiných portálů, kde se podobným trollům ustupovalo, nereagovalo se na ně a čekalo se, že to vyhnije. Nevyhnilo, právě naopak. Troll, kterého nikdo neřešil k sobě brzy jakýmsi zázrakem přilákal další a postupně rozložili dříve kvalitní diskusi. Od té doby mám jasno – pokud chceme mít diskusi jako anglický trávník, musíme z něj vytrhávat plevel jakmile začne klíčit.

   • Lada napsal:

    Takže zde asi platí, že „kdo nesouhlasí s námi, jde proti nám“. Jakoby se ozýval duch starých komunistů, ale to už tu kdysi bylo. Přečtěte si o tom něco, zvlášť vy, co je vám pod čtyřicet.
    Dlouho jsem se držel sem něco přispívat, ale Alois má pravdu. Minimálně tu svou, stejně jako ostatní. Tak s ním polemizujte, ale neurážejte.
    Myslím, že redakce prohrává 0:1 bez ohledu na počet diskutujících.
    Lidi, chce to jen trochu tolerance a nadhledu!

    • Dušan Majer napsal:

     Výše jsem reagoval na jiný komentář. Zkopíruju jej sem, abyste si mohl přečíst, že se vaše myšlenka zakládá na špatných zákaldech. Nechceme mít názorovou jednotu. Jde o styl, jakým pan Alois pošlapává principy diskuse. Zde je již můj zkopírovaný komentář:

     Milý pane, mohu Vám upřímně říct, že panu Aloisovi jsme stokrát vše vysvětlovali, říkali mu v čem nemá pravdu, co má ve svých úsudcích špatně. Jenže u něj je to jako házení hrachu na stěnu. Z našich v dobře míněných rad a argumentů si nevezme vůbec nic a při nejbližší příležitosti napíše příspěvek, ve kterém používá úplně stejné názory a úsudky jako před naší debatou – jako kdybychom mu žádné vysvětlení nedávali. A právě to mi vadí.

     Ten člověk trpí potřebou sdělovat světu své názory, což mu nezazlívám, ale on nestojí o diskusi. On si chce jen odplivnout jedovatou slinu. Nemám problém s tím, když někdo něco nezná. Měli jsme na webu stovky lidí, kteří něco neznali, vždy jsme jim rádi poradili a vše slušně vysvětlili. Stejně tak jsme připraveni i na různé doplňující otázky. Ale když nějaký člověk neustále píše své komentáře stejně bez ohledu na to, kolik lidí mu v dobré víře věnovalo čas, aby mu svými komentáři vysvětlili, proč se mýlí, tak tady už má moje trpělivost hranice. Pokud by potřeboval něco vysvětlit, vždy se najde někdo, kdo mu rád pomůže. Ale on neví, něco si vymyslí, svým úsudkem uráží práci ostatních, snižuje jejich význam, bagatelizuje jejich projekty a pak se ani nenechá přesvědčit o tom, že nemá pravdu. Promiňte, ale o takového diskutujícího opravdu nestojíme.

     Na našem webu stojíme o diskusi. Nikoliv o demagogicky zaslepené komentáře lidí, kteří prakticky neustále kritizují práci ostatních. Pokud pan Alois svůj diskusní styl nezmění, nedokáže se poučit z dobře mířených rad, pak tím dává najevo, že o naši diskusi nestojí. A my v tom případě nestojíme o něj. Nepochopte to ale tak, že chceme mít na webu jen souhlasně přikyvující stádo diskutujících. Tak to rozhodně není. Správně mířený protichůdný komentář je potřebný. Může podnítit velmi zajímavou diskusi. Ale zásadní je, aby ten, kdo tento komentář předloží, tak aby byl schopen akceptovat názory ostatních a uznat svou chybu. A to pan Alois neumí. On se upne k jedné věci, všechno kolem ignoruje a na základě toho rozvíjí své nesprávné teorie.

     Musíme se snažit o udržování určité kvality a úrovně diskuse. To občas vyžaduje i zakročení proti lidem, kteří svými komentáři strhávají diskusi na úroveň, která se neshoduje s naší vizí a s tím, co u nás lidé oceňují. Pan Alois mnoha svými komentáři připomíná diskutující na serveru Novinky.cz a my uděláme vše proto, aby se diskuse na našem webu nikdy na tuto úroveň „chytrých hospodských řečí o politice“ nikdy nedostaly.

     P.S. Argument o tom, že každý má svou pravdu jsou zcela zcestné. Pokud budu chodit ně nějaké fórum a budu tam tvrdit, že orangutan patří mezi ryby, že Slunce je jen hologram, nebo že na dně oceánu jsou nacistické základny a na argumenty ostatních, kteří by mi říkali, že to tak není bych kašlal, bylo by to v pořádku? Měl bych právo na svou pravdu? Nic jako vlastní pravda neexistuje. Pravda je jen jedna. Tři krát tři nikdy nebude 76. O pravdě nerozhodují názory, ale fakta.

     P.P.S. Tolerance jsme dali panu Aloisovi hodně, ale už nám zásoby trpělivosti dochází. A jestli prohráváme 0:1, tak nám to nevadí, protože kdybychom to neřešili, tak prohrajeme kontumačně. Trollům se nesmí ustupovat, pak dokáží zničit i jinak kvalitní diskusi.

    • bill napsal:

     Pane Lado. Já myslím, že ten příměr k minulosti není ani pravdivý ani výstižný. Trošku silný výraz pro toto klidné místo. Rozumím chtěl jste to zdůraznit. Mě na kosmonautix.cz fascinuje ta odhodlanost, píle, preciznost a odborná úroveň. Berte to tak, že lide z redakce něco ve svém volně vytvaří nezištně pro nás čtenáře. Tady se dá jen tiše smeknout a vyjádřit úctu k této práci. Mě nemusí nikdo školit ani kádrovat, abych si byl jistý tím, že tohle místo budují i navštěvuji lidé se kterými je mi tu hezky.

    • Fuji napsal:

     Také myslím, že by Lada měl „duchy“ nechat tam kam patří. Zmiňovat je na kosmonautixu je veliký přešlap. A souhlasím s reakcí Dušana a naprosto i s reakcí billa.

  • Jan Jančura napsal:

   Já si také myslím, že Vás p. Alois úmyslně provokuje a že mu dělá radost, že mu odpovídáte. Je to Váš web a Vaše práce, a chápu Vaše obavy, ale pokud se nechová urážlivě, ignoroval bych ho. Myslím si, že jeho názory a Vaše odpovědi vedou přemýšlivého čtenáře k hlubšímu zamyšlení nad problémem. Když se člověk zamyslí nad závěrečnou větou jeho příspěvku, tak zjistí, že je logicky rozporná – když něco umím, tak to automaticky neznamená, že je to jednoduché. Každá sonda na Mars je originální, je za ní statisíce hodin práce ve výzkumu, vývoji, zkouškách, testech apod. což určitě nelze považovat za jednoduchou věc.

 4. maro napsal:

  Pane Aloisi. Můžu vám říct jen jediné. Američani jsou samozřejmě hlupáci. Vždyť si ani nepřečtou menu v japonské restauraci. Dokonce ani nevymysleli modrou LED diodu a tedy ani bílou. I tu teorii relativity jim musel vysvětlit nějaký německý Žid. Ale, pro uklidnění. My jsme samozřejmě úplně stejní hlupáci. Taky si nepřečteme to japonské menu.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.