Češi otestují pevnost klíčového prvku Ariane 6

Vizualizace startu rakety Ariane 64 (čtyřka značí čtyři urychlovací motory na tuhá paliva).

Nová evropská raketa Ariane 6 by měla na svou premiérovou misi vyrazit v červenci roku 2020, ale předtím musí proběhnout celá řada zkoušek. Ty ověří, že raketa je schopná bezpečného provozu. Pro Českou republiku je mimořádně zajímavé, že jedna ze zkoušek ponese velmi výrazný český rukopis. A navíc půjde o zkoušku opravdu důležitého dílu. Ariane 6 bude startovat buďto s dvojicí, nebo čtveřicí urychlovacích motorů P120C na tuhá paliva. Právě na jejich spodní části bude sedět na startovním stole, takže je jasné, že tento díl musí být odolný a spolehlivý.

Manipulace s motorem P120C

Manipulace s motorem P120C
Zdroj: http://www.aircosmosinternational.com

Výzkumný a zkušební letecký ústav již podepsal se společností MT Aerospace Augsburg (MTA) dohodu ohledně vývoje a testování částí pro novou raketu Ariane 6. Vrcholem této dohody by měla být pevnostní zkouška krytu trysky urychlovacího motoru P120C. Odborníci z VZLÚ v současné době dokončují návrh testovacího zařízení. „Zapojení do programu Ariane 6 je pro VZLÚ významnou příležitostí, jak využít dosavadní znalosti z projektů pro Evropskou kosmickou agenturu a zároveň posunout naše zkušenosti výrazně vpřed,“ dodává k projektu jeho vedoucí Radek Lapáček.

Zkoušky, které budou simulovat zatížení tohoto dílu v době, kdy raketa stojí na startovním stole, ale i během startu, by měly začít v létě příštího roku a budou trvat minimálně šest měsíců. Testovat se navíc bude i tuhost okolních konstrukcí – jak odpalovací rampy, tak samotného kompozitního těla urychlovacího motoru P120C.

Koncept zkušebního zařízení

Koncept zkušebního zařízení
Zdroj: https://www.vzlu.cz

Zdroje informací:
https://www.vzlu.cz/

Zdroje obrázků:
https://spacewatchme.com/…/Artist_s_view_of_the_Ariane_6_four_boosters_configuration_A64.jpg
http://www.aircosmosinternational.com/upload/28/pics/2017/06/web/5952337be627a.jpg
https://www.vzlu.cz/images/thumbs2/schranka01-20181107102109.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Češi otestují pevnost klíčového prvku Ariane 6”

  1. Alois napsal:

    Zajímalo by mne, zda byla na některém krytu užitečného zatížení ESA mezi vlajkami účastníků též vlajka ČR. Stejný dotaz mám pokud se týče nosiče. Zatím jsem zřejmě měl smůlu a naši vlajku jsem nikde neviděl.

  2. frank napsal:

    Popravdě cítím hrdost , vždyť po loňských zkouškách pro raketu Vega je to další úspěch české “ školy“ 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.