sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Termín startu evropského průzkumníka exoplanet

Evropská kosmická agentura oznámila, že teleskop CHEOPS (Characterising Exoplanet Satellite) má do vesmíru startovat mezi 15. říjnem a 14. listopadem příštího roku. O start z kosmodromu v Kourou se postará raketa Sojuz, která společně s teleskopem ponese i družici do italské satelitní sítě Cosmo-SkyMed. Obě družice budou dopraveny krátce po startu na své dráhy a konkrétně CHEOPS se usadí na polární dráze ve výšce 700 kilometrů. Teleskop bude hledět ke hvězdám, o kterých víme, že kolem nich obíhají exoplanety – především pak ty v rozmezí velikostí od ekvivalentu Země po ekvivalent Neptunu. CHEOPS bude sledovat několik tranzitů u každé planety a jeho data umožní vědcům lépe změřit velikost těchto světů.

Vizualizace družice CHEOPS na oběžné dráze.
Vizualizace družice CHEOPS na oběžné dráze.
Zdroj: http://www.esa.int

Informace o velikosti exoplanet, které nám CHEOPS prozradí budou zkombinovány s údaji o hmotnosti těchto světů z jiných měření a výsledkem bude hustota těchto světů. Z tohoto údaje se už dají odvodit různé souvislosti spojené se složením planet. Ve spojitosti s informacemi o hvězdách, kolem kterých exoplanety obíhají, bude možné mnohem přesněji nahlédnout do vzniku a vývoje planet v tomto hmotnostním rozmezí.

Samotný CHEOPS nedávno dokončil environmentální testovací kampaň v technologickém středisku evropské kosmické agentury a nyní bychom jej našli ve Španělsku, konkrétně v areálu firmy Airbus Defence and Space, kde podstupuje finální zkoušky. Součástí teleskopu jsou i dvě plakety s vyleptanými zmenšenými kresbami dětí z různých evropských států včetně České republiky.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/18905628-2-eng-GB/Cheops_at_ESA_s_technical_centre.jpg
http://www.esa.int/…/17657464-1-eng-GB/Artist_s_impression_of_Cheops.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
joyko
joyko
6 let před

O start z kosmodromu v Kourou se postará raketa Sojuz? nie ariane?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  joyko

Přesně tak, bude to Sojuz.

Tomas mik
Tomas mik
6 let před

Mame jeste jine teleskopi na sledovani exoplanet nez kepler a tess ? a jakou ma tento teleskop CHEOPS hmotnost?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Tomas mik

Kepler již není funkční. Dříve fungoval ještě teleskop CoRoT, ale i ten je již mimo provoz. Takže momentálně funguje pouze TESS, ale na druhou stranu je to špičková technologie, která zmapuje prakticky celou oblohu. Cheops váží cca. 300 kg.

Dan
Dan
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Překvapilo mě, že komerční Sojuzy mají možnost vynášení dvou satelitů naráz. Přiznávám, že ESA je pro mě spíš Ariane 5 a její Sylda, nebo Vegy a Sojuzy startující z Kourou trochu opomíjím.

Jirka Hadac
Jirka Hadac
6 let před
Odpověď  Dan

Trebas druzice Galileo vynasely sojuzy taky po dvou sojuzem.

ms00
ms00
6 let před

Škoda, že se CHEOPS nestačila dostat do aktuální ankety.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  ms00

Ano, příští rok je přetlak zajímavých momentů a na všechny se dostat nemůže.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.