sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ICON potkal odklad – opět

NASA včera oznámila, že družice ICON si bude muset na svůj start opět počkat. Vypuštění rakety Pegasus-XL plánované na pátek 26. října se totiž odkládá. Mise za 252 milionů dolarů určená ke studiu ionosféry a vlivů kosmického a pozemského počasí měla odstartovat v 10:05 našeho času, ale inženýři prý potřebují dodatečný čas k předstartovním zkouškám rakety. Zatím neznáme ani nový termín startu – ten by měl být oznámen až po dokončení těchto testů. NASA ani Northrop Grumman přitom neposkytli žádné bližší informace.

Třístupňová raketa Pegasus-XL dorazila minulý pátek (19. října) na Floridu po přeletu celých Spojených států z Kalifornie. Nosič byl zavěšen pod nosným letounem L-1011, který startoval z Vandenbergovy základny. Právě tam se v hale 1555 v minulých týdnech a měsících připravovala samotná raketa na tuhé palivo i samotná družice. Na tento týden byly naplánovány další zkoušky, které měly ověřit připravenost pozemních systémů, zázemí kosmodromu i podmínky ve shozové oblasti.

Snímek z 12. října ukazuje raketu Pegasus XL na Vandenbergově základně.
Snímek z 12. října ukazuje raketu Pegasus XL na Vandenbergově základně.
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com

Mise ICON přitom nabrala už více než roční zpoždění – především kvůli problémům s raketou Pegasus. Inženýři chtěli nejprve zkontrolovat raketové motory, se kterými prý bylo při přesunu na Vandenbergovu základnu špatně zacházeno a tím se start posunul z června 2017 na prosinec téhož roku. V prosinci totiž bylo na Atolu Kwajalein první volné místo, do té doby jej měla v plné permanenci armáda.

Další odklad přišel kvůli nejasnostem ohledně spolehlivosti pyrotechnicky odpalovaných šroubů, které mají zajistit oddělení aerodynamického krytu rakety i samotného nákladu od horního stupně. Když byl tento problém vyřešen, přesunul se start na 14. června. Jenže když letoun L1011 odletěl z Kalifornie na Kwajalein, inženýři si všimli nečekaného signálu v telemetrii, který se týkal pohyblivého prvku směrovky rakety. Během mezipřistání na Havaji se týmy rozhodly pokus o start zrušit a vrátit se zpět.

Letoun L-1011 Stargazer s raketou Pegasus XL a družicí ICON po přistání na Floridě 19. října.
Letoun L-1011 Stargazer s raketou Pegasus XL a družicí ICON po přistání na Floridě 19. října.
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com

Problém byl podle všeho ve vadném senzoru, který byl v hale 1555 na Vandenbergově základně nahrazen jiným. Další termín by se na armádní základně Kwajalein hledal jen těžko a proto se pozemní týmy rozhodly přesunout start na Floridu. Možná si říkáte, proč se s Floridou nepočítalo od začátku. První hmotnostní odhady totiž ukazovaly, že by Pegasus-XL při startu z Floridy nedokázal dostat náklad na požadovanou dráhu. Jelikož na tuto dráhu létá jen málo nákladů, nepřicházel v úvahu ani sdílený start na silnější raketě. Nakonec se však při stavbě podařilo hmotnost oproti původním plánům snížit a Pegasus-XL tak může s tímto nákladem startovat z Floridy.

Raketa vypuštěná zpod letadla má dopravit 272 kg těžkou družici na dráhu ve výšce 575 kilometrů, která bude vůči rovníku skloněna o 27°. Půjde o 44. start rakety Pegasus a o 34. let v konfiguraci XL s vylepšenými motory na tuhé palivo. Bude to sedmý let rakety Pegasus z Mysu Canaveral, odkud letěl v prosinci 2016 i poslední Pegasus – ten vynášel malé družice CYGNSS studující hurikány.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/10/30488537877_19cd7f66df_k.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2018/10/31631731448_7a000575d8_k.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2018/10/Dp8w9gYX0AENzPn.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před

Tak zase si Dušan nezakomentuje živý start Pegasu. :-). Škoda, těšil jsem se. A až do listopadu bude pauza, já se asi utrápím.
A líbí se mi to zařízení pro cirkulaci vzduchu pod krytem. Hlavně aby někdo neotočil volume moc doprava jako u Cassiny.
Díky za článek, ikdyž není moc pozitivní.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Rádo se stalo. Snad někdy příště vydáme pozitivnější.

Jiný Honza
Jiný Honza
6 let před

Pegasus-XL si koukám hraje na bořiče mýtů:

Raketa na pevné palivo může být dlouhodobě připravena na okamžitý start. Je spolehlivější a odolnější než její kapalnožravé sestry.
Start z nosného letounu umožňuje častější startovací okna a nezávislost na pozemní infrastruktuře.
Vynášení malých nákladů na přesně požadované dráhy je in a trh teď slibuje desítky až stovky takový startů ročně.

Ale je to škoda, koncept rakety (O2/H2), vynesené do stratosféry letadlem je mi sympatický. Přičemž letadlem myslím něco hooodně nadzvukového typu SR-71 Blackbird.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.