Bennu se blíží a OSIRIS-REx brzdí

Americká sonda OSIRIS-REx by měla už za dva měsíce dorazil k asteroidu Bennu, který zatím známe jen jako nevýraznou tečku na obloze. V dalších týdnech se můžeme těšit na stále detailnější snímky. V současné chvíli se sonda nachází zhruba 8 500 kilometrů od cílového objektu a právě na dnešní den je naplánován druhý brzdící zážeh. Označuje se jako Asteroid Approach Maneuver-2 a jeho úkolem je snížit rychlost přibližování ze 140 m/s na 5,3 m/s. O průběhu manévru Vás budeme v tomto článku informovat, jakmile se na internetu objeví aktuální zprávy.

Abychom Vám zkrátili čekání, rádi se s Vámi podělíme o animovaný gif, který vznikl na základě snímků pořízených mezi 17. srpnem a 1. říjnem (kdy proběhl první brzdící zážeh Asteroid Approach Maneuver-1. Před jeho provedením se sonda blížila k asteroidu rychlostí 140 m/s. Kamera PolyCam pořídila celkem 20 čtyřsekundových expozic vždy v pondělí, ve středu a v pátek.

První pořízený snímek pocházel ze vzdálenosti 2,2 milionu kilometrů, poslední pak už byl ze vzdálenosti 192 000 km. Bennu se sice přibližoval, ale pořád na teleobjektivu kamery zabíral méně než jeden obrazový bod! To je věc, kterou si člověk málokdy uvědomí – podobné snímky jsou velmi často výřezem z mnohem většího pole a dochází ke zvětšování obrázků – jinak by nebylo prakticky nic vidět. Mění se hlavně jasnost objektu – na základě těchto fotek tedy nemá smysl spekulovat o tvaru cílového objektu. Velká pochvala tedy patří animátorům, kteří tento gif opatřili údaji o čase pořízení snímku, aktuální vzdálenosti sondy od asteroidu a také o tom, jak velkou část vlastně Bennu na originální fotce zabírá.

Animovaný gif, který vznikl na základě snímků pořízených kamerou PolyCam na sondě OSIRIS-REx mezi 17. srpnem a 1. říjnem

Animovaný gif, který vznikl na základě snímků pořízených kamerou PolyCam na sondě OSIRIS-REx mezi 17. srpnem a 1. říjnem
Zdroj: https://www.asteroidmission.org

EDIT: 15. října 21:30
Předběžná analýza přijatých dat ukazuje úspěšné provedení brzdícího manévru AAM-2. Sonda se dosud přibližovala rychlostí zhruba 12 200 km za den, nyní to bude jen 450 km za den. Vůbec naposledy byl pro zážeh použit hlavní motor sondy. 1. října proběhl manévr AAM-1, který zpomalil sondu o 351,298 m/s a spotřeboval 241,5 kg pohonných látek. AAM-3 má přijít 12. listopadu a AAM-4 pak 3. prosince. Tímto zážehem se sonda dostane na vzdálenost 20 kiloemtrů od Bennu.

Zdroje informací:
https://www.asteroidmission.org/

Zdroje obrázků:
https://www.sciencenews.org/…/08/main/blogposts/082418_LG_OSIRIS-REX_main.jpg
https://www.asteroidmission.org/…/10/PolyCam_OpNav_2018-Annotated-Final.gif

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “Bennu se blíží a OSIRIS-REx brzdí”

  1. Alois napsal:

    16.10 v 00.00 byla sonda 6.121 km od cíle k němuž se blíží rychlostí 5m/s, tj. 432km/den a 3.024 km za 7 dní. Další brzdění bude provedeno 29.10. tj. za 14 dní, což krásně vychází.

  2. rhronza napsal:

    Zajímavý obrázek. Poznámka k poslední větě: Velkou pochvalu…jak vlekou část…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.