sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nový astronaut ESA je připraven letět do kosmu

Matthias Maurer

Poslední výběr evropských astronautů proběhl již téměř před deseti lety. Stalo se tak v roce 2009, kdy se sbor astronautů ESA rozrostl o šest mladých a velice kvalitních kandidátů, kteří krátce po svém výběru zahájili intenzivní základní výcvik. Do nejužšího výběru se však dostalo celkem deset finalistů, přičemž ti zbývající čtyři získali v Evropské kosmické agentuře nabídky jiných pracovních pozic, kde čekají v záloze na svou šanci. Prvním úspěšným kandidátem z této čtveřice, který se ze zálohy posunul na pozici aktivního astronauta, je Němec Matthias Maurer. Ten před pouhými několika dny dokončil svůj základní výcvik a je připraven vydat se na svou vesmírnou misi.

Matthias Maurer se narodil 18. března 1970 v městečku St. Wendel na západě Německa. Ačkoliv byl vždy fascinován vesmírem a vzhlížel k astronautům, sám přiznává, že ho nikdy ani nenapadlo, že by se mohl stát jedním z nich: „Vyrostl jsem v Sársku poblíž vojenské letecké základny, takže jsem jako dítě chtěl být pilotem. Později jsem chtěl studovat letecké a kosmické konstruktérství a dostal jsem se k materiálovému inženýrství. Přitom jsem vždy pozorně sledoval ESA a její vesmírné aktivity.“ V roce 1989 maturoval na gymnáziu ve svém rodném městě a započal studium technologií a materiálů na Sárské univerzitě, avšak jeho touha po vzdělání a výzkumné aktivity jej zavedly i do University of Leeds ve Velké Británii, Evropské školy materiálových studií ve Francii, Barcelonské polytechnické univerzity ve Španělsku a dalších vzdělávacích institucí. V devadesátých letech tak získal čtyři různé diplomy z různých evropských univerzit a to v oblasti materiálového inženýrství a ekonomie. V roce 2004 k nim pak přidal doktorát. Jeho disertační práce na téma „Lehké kompozity z hliníkové pěny s termálně nanášeným povlakem“ získala nejvyšší možnou známku a v následujících dvou letech za ni Matthias Maurer obdržel několik národních ocenění. Kromě toho vlastní více než 10 patentů, z nichž polovina je registrována mezinárodně.

Nácvik výstupu do otevřeného kosmu v americkém skafandru EMU v Laboratoři neutrálního vztlaku NBL.
Nácvik výstupu do otevřeného kosmu v americkém skafandru EMU v Laboratoři neutrálního vztlaku NBL.
Zdroj: https://www.scienceinschool.org/

V roce 2008, kdy se přihlásil do evropského výběru astronautů, měl již za sebou studium v pěti zemích (kromě výše zmíněných také v Argentině a Jižní Korei), praxi u letecké záchranné služby, roční cestování a poznávání celého světa a práci v technologickém výzkumu v oboru medicíny, kde se zabýval výrobou krevních filtrů pro dialýzu. Úspěch ve výběru mezi evropské astronauty jej minul jen o vlásek a Matthias dostal nabídku práce v Evropské kosmické agentuře. Od roku 2010 tedy pracoval jako člen podpůrného týmu Evropského sboru astronautů v Kolíně nad Rýnem. Přesto se na něj v roce 2015 usmálo štěstí a zahájil základní výcvik astronauta, který jej zavedl i do výcvikových zařízení v USA, v Rusku, v Japonsku i v Číně. Kromě toho se účastnil také vědeckých výzkumných expedic NEEMO v podmořském habitatu a CAVES v jeskyních pořádaných NASA respektive ESA. „Expedice CAVES a NEEMO zahrnovaly prvek rizika. A Ruština je ještě těžší, než jsem si myslel. Když jsem se hlásil do programu astronautů, nečekal jsem také, že se budu učit čínsky. To je další výzva.“ Ve volném čase se pak Matthias věnuje cestování, fotografování, četbě, politice a učení se cizím jazykům. Mezi jeho oblíbené sporty patří cyklistika a turistika.

Matthias Maurer se oficiálně stává astronautem.
Matthias Maurer se oficiálně stává astronautem.
Zdroj: http://www.esa.int/

Minulé úterý 25. září proběhla v Evropském středisku astronautů EAC v Kolíně nad Rýnem slavnostní ceremonie, při které Matthias Maurer obdržel certifikát stvrzující jeho úspěšné dokončení základního výcviku, díky kterému se oficiálně stal aktivním členem evropského sboru astronautů. V širších souvislostech tento akt odráží úspěchy ESA při vyjednávání nových letových pozic pro evropské astronauty nejen na ISS, ale také na budoucí čínské stanici. Nyní je tedy Matthias Maurer právoplatným členem Evropského sboru astronautů a nezbývá, než držet mu palce, aby na svou první letovou nominaci nečekal dlouho. On sám své doufá hned v první možnost návštěvy ISS v roce 2020. Až se tak stane, začnou pro něj dva roky velice intenzivní přípravy. Na závěr nám dovolte nabídnout Vám video, ve kterém se můžete podívat na sestřih Matthiasova základního výcviku.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/ESA
https://www.scienceinschool.org/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/
https://www.scienceinschool.org/
http://www.esa.int/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Rado
Rado
6 let před

Klobúk dole.. Držím palce.

maro
maro
6 let před

Hmmm. Takový zvláštní vzkaz pro další evropské nadšence pro lety do vesmíru. „Těšte se, ale před padesátkou se do vesmíru nedostanete“. Takový bobřík trpělivosti.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.