sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kvůli díře v Sojuzu možná proběhne výstup

Gennadij Padalka a Jurij Malenčenko při výstupu vloni v srpnu odstranili manipulátor Strela-2.

Podle informací z webu russianspaceweb.com začínají zástupci ruské kosmické agentury chystat neplánovaný výstup do volného prostoru. Jeho úkolem by mělo být prověření vyšetřovacích verzí o vzniku otvoru v orbitálním modulu lodi Sojuz MS-09. Výstup by měl definitivně potvrdit, zda otvor byl navrtán již na Zemi. Zatím není jisté, kdy výstup proběhne, ale jelikož se má loď od stanice oddělit až na konci roku, je na jeho přípravu dost času a není potřeba spěchat. Na začátku října se bude na zemi vracet Sojuz MS-08 s Olegem Artěmjevem, takže z ruské posádky zůstane na stanici jen Sergej Prokopjev. Pokud tedy k výstupu nedojde do odletu Sojuzu MS-08, bude se muset počkat na přílet Sojuzu MS-10, ve kterém bude i Sergej Ovčinin. Výstupy se totiž zásadně provádí ve dvojici.

Úkolem výstupu by mělo být hledání stop po materiálu, kterým měl nepozorný dělník utěsnit chybně vyvrtanou díru. Pokud se podaří na vnější stěně lodi najít tyto stopy, byl by to usvědčující důkaz, že otvor vznikl už při výrobě a následně byl zvenčí zalepen. Oproti dřívějším informacím se podle webu russianspaceweb.com zdá, že posádka zevnitř nenašla žádné stopy po lepidle či tmelu. Ovšem při endoskopické prohlídce otvoru se objevily stopy, které vypadají, jako kdyby vrták podrápal vnitřní stranu protimeteorického štítu lodi, který tvoří vnější stěnu Sojuzu. Tím by bylo potvrzeno, že vrtání do kovové konstrukce přetlakové kabiny probíhalo zevnitř.

Vizualizace lodi Sojuz. Otvor byl v orbitálním úseku, což je kulovitá část nalevo. Právě touto částí se Sojuz připojuje ke stanici.
Vizualizace lodi Sojuz. Otvor byl v orbitálním úseku, což je kulovitá část nalevo. Právě touto částí se Sojuz připojuje ke stanici.
Zdroj: http://www.spacefacts.de

Web russianspaceweb.com se odvolává na zdroje z průmyslu, podle kterých už proběhly simulace. Jejich výsledkem je, že pokud jsou běžně dostupné těsnící materiály aplikovány na otvor zvenčí, mohou po vytvrdnutí odolat rozdílu tlaků jedné atmosféry. V rámci inspekce se ukázalo, že i když je na lodi nainstalován protimeteorický štít, je možné se pod něj dostat a aplikovat na vnější stěnu přetlakové kabiny těsnící materiál, který má zakrýt otvor. Protimeteorický štít by navíc perfektně schoval těsnící materiál, který by byl zřejmě při aplikaci zevnitř odhalen při vizuální kontrole lodi.

Pokud k výstupu dojde, budou se kosmonauti muset dostat k orbitálnímu úseku Sojuzu MS-09, odloupnout vrstvy tepelné izolace a následně proříznout protimeteorický štít v místě, kde byla díra. Jenže už samotný přístup k tomuto místu je komplikovaný – na Sojuzu nejsou z logických důvodů žádná madla, kterých by se mohli kosmonauti držet. Pozemní týmy proto zpracovávají speciální scénář, při kterém by byla využito teleskopické rameno Strela, které je na vnější straně modulu Zarja. Kosmonaut by se připojil k volnému konci, rameno by se vysunulo a domanévrovalo s ním k pracovnímu místu. O přípravách, případně realizaci samotného výstupu Vás budeme v dalších dnech informovat.

Ruští kosmonauti při práci s manipulátorem Strela.
Ruští kosmonauti při práci s manipulátorem Strela.
Zdroj: http://russianspaceweb.com

Zdroje informací:
http://russianspaceweb.com/

Zdroje obrázků:
http://www.stoplusjednicka.cz/…/2013/05/679285main_eva08202012_full.jpg
http://www.spacefacts.de/graph/photo/large/english/soyuz-ms_1.htm
http://www.spacefacts.de/graph/photo/large/english/soyuz-ms_1.htm

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Smisek
Smisek
6 let před

Jako je mi jasné, že je kolem té díry příšerná aféra, ale na druhou stranu je vážně nutné posílat ven kosmonauty? Každý výstup je zvýšené riziko a ještě k tomu takový komplikovaný. Přijde mi to jako naprosto zbytečný hazard, který v podstatě nic nepřinese. Jaký je rozdíl v tom jestli to vyvrtal zvenčí nebo zevnitř? Kosmonauti to jen ztěží mohli vyvrtat aby si toho nikdo nevšimnul. navíc prořezávat ten protimeteoritický štít a izolaci není úplně ideální. Pokud jde o zbytky toho lepidla či tmelu, vzhledem k tomu jak těžko se ve skafandru cokoliv dělá nevěřím tomu, že by se jim povedlo odebrat nějaké vzorky, i kdyby tam něco našli.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Smisek

Vrtání bylo určitě zevnitř, protože vrták zřejmě poškrábal vnitřní část štítu. Výstup má objevit právě ten těsnící materiál, pak by byl pachatel definitivně a bezesporu jasný. V současné době je možnost vyvrtání na Zemi nejpravděpodobnější, ale chybí jasný důkaz.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před

Když se ještě vrátím k počátku tohoto podivného případu, tak by mě opravdu zajímalo, odkud přišla ta rychlá informace, že byl odhalen viník, který díru na Zemi vyvrtal a zamaskoval. To byla nějaká kachna? Pokud šlo o informaci z Roskosmosu, tak je její dementování opravdu více než podivné. Z jednoduché záležitosti se najednou stává pomalu mezinárodní konflikt a Rusové se budou muset navíc plazit po Sojuzu, aby dokázali to, co sami vědí. Že na stanici nikdo nevrtal. Mimochodem – když to oficiální ruští přestavitelé připouští jako možné, proč by těmi pachateli nemohli být Rusové? Kde se vzala ta jejich jistota, že ruská část posádky je v pohodě?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Spytihněv

Ta původní zpráva o viníkovi určitě nebyla od Roskosmosu.

Radim
Radim
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tady je odkaz na článek, který tvrdí, že Roskosmos zná konkrétního viníka https://topwar.ru/146445-halatnost-ili-roskosmos-ustanovil-prichinu-razgermetizacii-na-mks.html

Nedokážu ale posoudit důvěryhodnost servru topwar.ru, i když se odvolává na informaci agentury RIA (což nemusí nic znamenat).
Svým ražením mi však přijde jako proruský a tak bych proti-ruskou propagandu neočekával.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Radim

Díky moc!

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  Radim

To vypadá jako přesně to, co bylo první střízlivou verzí. A ani diskuse Rusů pod článkem se nezabývá nějakými podezřeními vůči posádce. Berou prostě jako fakt, že mají doma bordel.

Cx
Cx
6 let před

Rusko doplácí na tu jejich válku o „pravdu“. Není divu, že se tyhle jejich pseudo novinkové weby utrhnout ze řetězu, když se něco podobného stane. Jen pak s Ruskem už nikdo nebude chtít stavět ani továrnu na kondomy, natož nějakou vesmírnou stanici. Tenhle pokus je jen o tom tuhle šlamastiku napravit.

Jarda
Jarda
6 let před
Odpověď  Cx

Není spíš problém v tom, že po neověřených zprávách světová média skáčí jak slepice po flusu?

Vojta
Vojta
6 let před
Odpověď  Jarda

Neskáčou po neověřených informacích, ale po ruské propagandě. Nepřebírají zprávu „Díru do Sojuzu navrtali Američané“, ale „Ruský tisk obviňuje Američany z navrtání díry do Sojuzu“. Ruští novináři by si měli uvědomit, že spoluutváří obraz své země nejen doma ale i v zahraničí. Druhá možnost je, že si to uvědomují a napětí vyvolávají záměrně.

jiri
jiri
6 let před
Odpověď  Vojta

Novináře bych vynechal. Všichni víme, co se za novináře vydává v českých denících a nejen tam. Fake news je 3/4 toho, co tam čteme. Už dávno to nejsou charakterní ochránci demokracie.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  jiri

Neviděl bych to tak ostře – média jsou dvojího typu. Seriózní a neseriózní. Kvůli tomu, že existuje bulvár a neseriózní weby nemůžeme odsuzovat i ty zodpovědné a seriózní.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  Vojta

To je nesmysl. Většina novinářů (bulvární nepočítám) se snaží psát a informovat poctivě, ověřuje zdroje a fake news úmyslně nepublikuje. Jen proto, že tu fungují lživé weby typu Parlamentní listy nebo Sputnik, přece nebudeme zatracovat ostatní. To bychom udělali radost náčelníkovi ruského generálního štábu Gerasimovovi, jehož doktrína zní: „My nutně nepotřebujeme, aby nám věřili. Nám stačí, když nebudou věřit ničemu.“

Miloš
Miloš
6 let před
Odpověď  Vojta

No vidíte ako ste si tou poslednou vetou vlastne odpovedal.
Rusi vždy všetko a všade len zahmlievajú, sem tam vypustia do „obehu“ pár navzájom si odporujucich verzií a dosiahnu to, čo dosiahnuť potrebovali. Neistotu a pochybnosti. Robili a robia to tak už vyše 100 rokov.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před

Byl bych zvědav, kdyby byl aktuálně velitelem ISS někdo z Rusů. Jestli by našel odvahu a stejně jako Feustel by prohlásil, že posádka ISS s tím nemá nic společného. Nebo by mlčel, případně své vyjádření podle pokynů zdola nějak relativizoval, aby nevyloučil všechny možnosti. Feustel také klidně mohl chtít vydat společné prohlášení s někým z Rusů a nebo se zaručit jen za Američany. Protože při nedostatku faktů, kdy máme jen fámy a domněnky, by byli stejnou měrou podezřelí všichni na palubě. To je důležité si uvědomit.

ldx
ldx
6 let před

Nyní se dá očekávat cokoli, předpokládám nějaké obstrukce nebo dokonce sabotáž z ruské strany. Kdyby se stalo něco vážného, což nechci přivolávat, může to znamenat i předčasný konec ISS jako výzkumné stanice.

Jelikož na všem špatném je možné hledat i něco pozitivního, tak by to nejspíš znamenalo urychlení budování DSG, samozřejmě už bez Ruska. Pro Rusáky to bude konečně i dobrý důvod jak z projektu vycouvat, protože na to nemají ani hotové projekty jako nosič Angara a ani prostředky. Taky by mohli „bez ztráty kytičky“ definitivně odpískat zpackaný modul Nauka.
O to více by se mohl zapojit soukromý sektor ze zbytku světa, samozřejmě SpaceX s Falconem Heavy a další společnosti.

Radim
Radim
6 let před
Odpověď  ldx

K oficiálnímu postoji Ruska k DSG doporučuji tento nedávný rozhovor Rogozina pro TASS https://tass.ru/interviews/5460502, předposlední otázka.

V kostce:
Pokud bude DSG americký projekt, Rusové nemají zájem. Mají na to být rovnocenými partnery. Mají totiž, narozdíl od NASA, odzkoušenou kosmickou loď Sojuz, použitelnou i pro lunární program. Mají Angaru, Federace bude co nevidět. Rusko má, stejně jako USA, vlastní dopravní systém pro práci v za LEO…

Ten chlap musí mít ne hroší, ale dinosauří kůži. Spolupráce s Roskosmem s tímto bafuňářem v čele je podle mě cesta do pekel…

Vladimír Todt
Vladimír Todt
6 let před

Tak politická tlačenka na to mít Rusko u DSG ochabne. Na druhou stranu pokud se jedné firmě podaří to co chystají s jednou větší raketou, tak ta si na „DSG“ vytačí sama – stačí nechat lítat kolem měsíce horní stupeň pár Měsíců/rok. Stejně to budou muset před případnou několikaměsíční cestou na Mars něja vyzkoušet. Můžou mít i 2-3 lodě u Měsíce ve formaci, kdyby na to měli prostředky.

Aurelius
Aurelius
6 let před
Odpověď  Vladimír Todt

samozrejme SpaceX fandím, ale už sa tu viac krát preberalo, že kým bude BFR plne funkčná, tak Gateway už bude hotová

Vladimír Todt
Vladimír Todt
6 let před

Jinak abych se držel v duchu této kauzy, tak tímto výstupem bude mít Krteček se štouráním do ISS utrum!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.