Hayabusa 2 zítra vysadí dva rovery

Mise japonské sondy Hayabusa 2 se blíží k prvnímu významnému milníku. Už zítra by totiž mělo dojít k vysazení dvojice roverů. Roboti MINERVA-II (MIcro Nano Experimental Robot Vehicle for Asteroid, druhá generace) jsou nástupci pohyblivého modulu MINERVA, který k asteroidu Itokawa nesla první Hayabusa. Na spodní straně Hayabusy 2 najdeme dva kontejnery – MINERVA-II1 a MINERVA-II2. Zatímco v kontejneru MINERVA-II1 se nachází dva rovery, které mají být vysazeny zítra, uvnitř kontejneru MINERVA-II2 bychom našli jediný pohyblivý modul – ten má být vysazen příští rok.

Umístění kontejnerů na spodní straně sondy.

Umístění kontejnerů na spodní straně sondy.
Zdroj: http://www.hayabusa2.jaxa.jp/

Dva rovery uvnitř kontejneru MINERVA-II1 mají neosobní označení Rover-1A a Rover-1B. Jejich tvar je válcovitý s průměrem 18 centimetrů a výškou 7 centimetrů. Každý z robotů váží cca. 1100 gramů. O jejich vývoj se postaral Institut vesmírných a astronautických věd při agentuře JAXA ve spolupráci s japonskými firmami a univerzitami.

Na Roveru-1A najdeme celkem čtyři kamery a Rover-1B disponuje trojicí těchto elektronických očí. Kosmická agentura by ráda využila záběry z těchto kamer k vytvoření stereoskopických fotek přímo z povrchu. Z okrajů roveru trčí teplotní senzory, které mohou připomínat rohy a jejich úkolem je změřit teploty na povrchu Ryugu. Malé rovery kromě toho obsahují také optické senzory, akcelerometr a gyroskop.

Vlevo Rover-1A vpravo Rover-1B

Vlevo Rover-1A vpravo Rover-1B
Zdroj: http://www.hayabusa2.jaxa.jp/

Rovery budou s mateřskou sondou komunikovat prostřednictvím opakovače (OME-E) na Hayabuse-2, přičemž maximální rychlost přenosu dat je 32 kbps. Teprve z mateřské sondy se budou údaje odesílat na Zemi. Systém OME-E bude využit i pro komunikaci s francouzsko-německým landerem MASCOT, jehož vysazení by mělo proběhnout v říjnu letošního roku.

Ale zpět k roverům v kontejneru MINVERVA-II1. Jejich hlavní schopností je pohyb po povrchu asteroidu. Výraz rover sice evokuje pohyb pomocí kol, ale tito průzkumníci budou spíše poskakovat. Uvnitř jejich těla je motor, který se otáčí a umí způsobit, že rover poskočí během otočky. Díky tomu by oba výsadkové moduly měly mít možnost prozkoumat hned několik lokalit na povrchu asteroidu. Zajímavé je i to, že tyto dva rovery by se měly pohybovat autonomně a samy určovat, co by se mělo zkoumat.

Rovery MINERVA-II

Rovery MINERVA-II
Zdroj: http://www.hayabusa2.jaxa.jp

Nezvyklý způsob pohybu je dán extrémně nízkou přitažlivostí asteroidu Ryugu. Klasické vozítko by zde nemělo šanci – při prvním pokusu o pohyb by se začalo vzdalovat od povrchu. Oproti tomu poskakovací mechanismus nabízí mnohem lepší řešení. Ostatně o nízké přitažlivosti svědčí i to, že při každém poskoku by se měl rover přemístit o 15 metrů na povrchu asteroidu, přičemž „ve vzduchu“ stráví při svém skoku celých 15 minut. O výsledku výsadku Vás budeme samozřejmě informovat.

Hayabusa 2 zahájila sestup již dnes v 7:08 SELČ a k povrchu se blíží rychlostí 40 cm/s. Pokud máte zájem, můžete na této stránce sledovat aktualizované nejnovější snímky přímo z průběhu sestupu. Stránku musíte ručně aktualizovat, na fotkách je jižní pól nahoře a pokud chcete znát čas pořízení, musíte k uvedenému času (UTC) přičíst dvě hodiny. Pak získáte údaj ve středoevropském letním čase.

Zdroje informací:
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/en/topics/20180919e/

Zdroje obrázků:
https://d1o50x50snmhul.cloudfront.net/wp-content/uploads/2018/06/22114500/hayabusa-2.jpg
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/en/topics/20180919e/img/fig1.jpg
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/en/topics/20180919e/img/fig2.jpg
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/en/topics/20180919e/img/fig3.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

25 komentářů ke článku “Hayabusa 2 zítra vysadí dva rovery”

 1. Kenny007 napsal:

  Ty landery jsou geniálně vymyšlené.

 2. Spytihněv napsal:

  Díky za připomenutí podle mě málo známých faktů o těchto zajímavých modulech. Už se moc těším na snímky přímo z povrchu. Vlastně to bude první povrchový průzkum asteroidu vůbec. Snad budou MINERVy při pohybu opatrné, Philae to měl při prvním odrazu opravdu o chlup a málem odletěl na heliocentrickou dráhu. A to je 67P ještě přibližně dvojnásobně velká proti Ryugu.

 3. Martin Krupicka napsal:

  Poskakování jako způsob pohybu už otestovalo Philae. Nicméně, 15 minut ve skoku při 8hodinové rotaci a 1km asteroidu dává asi 30m. Nicméně, kolik úhlové rychlosti, postrčení, si odnese skokan sebou?

 4. Radim napsal:

  Podrobnější popis průběhu manévru, včetně časového plánu…
  http://www.hayabusa2.jaxa.jp/en/topics/20180920e/

 5. Kenny007 napsal:

  Sleduji ten sestup a je to opravdu nádhera, postupně rostou detaily a teď je již vidět stín sondy na povrchu. Předpokládám že po vypuštění landerů a vzdalování sondy budou pěkné snímky landerů na povrchu. No a už se těším na snímky z těch „krabic od lázeňských oplatek“. Tahle mise je opravdu povedená.

 6. Spytihněv napsal:

  Tak to vypadá na úspěšný touchdown, nějaká ta komunikace snad také proběhla a pokud se potvrdí úspěšnost, tak Rover 1A i 1B dostanou svá jména. Na to se těším. Japonci jsou v tomto velmi kreativní a určitě zase vytáhnou nějakou mytologii 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.