ŽIVĚ A ČESKY: První opakovaně použitý Block 5

Finální vývojová verze rakety Falcon 9 má zvládnout i několik desítek startů – zatím startovaly v této konfiguraci tři rakety a všechny měly nový první stupeň. Nyní nás čeká první mise, při které dojde k opakovanému použití Blocku 5 – půjde o stupeň, který v květnu letěl na misi Bangabandhu-1, což bylo vůbec první použití Blocku 5. Stupeň pak prošel důkladnou kontrolou, aby se technici seznámili s reakcemi premiérového hardwaru na reálné letové podmínky. Nyní je první stupeň připravený na svou druhou misi a opět nás čeká pokus o přistání – budeme rádi, když se přidáte k našemu přenosu.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v úterý 7. srpna v 7:18 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 7:05 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky – stránku obnovujte pouze v případě, kdy se nový příspěvek neobjeví více než pět minut.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/
https://www.spacex.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://www.indotelko.com/images/media/201806/ori/tlkm-merahputih.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

16 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: První opakovaně použitý Block 5”

 1. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Pokud bude mít původní nádrže, tak se nezapočítá do kvalifikace pro lety s lidskou posádkou. Ovšem při stávající kadenci startů to vlastně ani vadit nemusí.

 2. Roman napsal:

  asi spise v utery,7.srpna… 🙂

 3. HighLander napsal:

  …ak už poletí tretí krát, tak sa pre mňa znova prepíšu dejiny.

 4. Vladimir Todt napsal:

  Až tyto starty a přistání zevšední, tak se začne drát do popředí Spacex(soukromník obecně)/NASA(ostatní státní agentury obecně) vs lety do vzdáleného vesmíru, případně vynášení těžkých/rozměrných nákladů za levno přes soukromníka/za draho prestižně přes státní NASA. Už to začíná.

  Pokud bude trend pokračovat, tak se za pár desítek let mohou státní kosmické agentury dostat do pozice, kdy bude debata proč by měli být „velcí státní výrobci“ „letadel do vesmíru“, když to zajišťuje hromada soukromníků jako v normálním letectví.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.