Další desetiletí NASA (období mezi roky 1981 a 1992) bylo ve znamení vlády pěti mužů – konkrétně tří administrátorů – v pořadí 6., 7. a 8. a dvou zastupujících administrátorů. Byli to: administrátoři – James M. Beggs, James C. Fletcher (již ve svém druhém termínu) a Richard H. Truly. Zastupujícími administrátory byli pánové William R. Graham, Dale D. Myers (a Richard H. Truly).
James Montgomery Beggs – se narodil v roce 1926 v Pennsylvanii. V roce 1981 se stal 6. administrátorem. Sloužil od roku 1981 do roku 1985 po 1608 dní. Absolvoval námořní akademii v Annapolis a do roku 1954 sloužil v námořnictvu Spojených států. Pracoval v řadě soukromých společností, v letech 1968 a 1969 byl přidruženým administrátorem NASA, mezi lety 1969 až 1974 byl náměstkem ministra dopravy ve vládě prezidenta Nixona, a před zahájením svého administrátorského termínu pracoval po 13 let ve Westinghouse Electric Corp.
Během jeho termínu odstartovala v červnu 1983 první americká astronautka Sally K. Ride v rámci letu Space Shuttle Challenger (STS-7). Challenger byl pojmenován po britském výzkumném plavidle, korvetě HMS Challenger, která v letech 1872-76 vykonala dosud nejdelší oceánografickou expedici.
V prosinci 1985 odešel na neohraničenou zdravotní dovolenou, vzhledem k podezření ze zpronevěry v předchozím působení na ministerstvu obrany. Obvinění bylo nakonec staženo a generální prokurátor se Beggsovi omluvil – ten ale mezitím rezignoval a byl ve vedení NASA nahrazen.
Po odchodu z NASA pracoval jako konzultant. Mj. byl zapojen do práce Potomackého Institutu.
William Robert Graham – se narodil v roce 1937 v Texasu. Vystudoval fyziku na Kalifornském technologickém institutu a elektrické inženýrství (hodnosti M.S. a PhD.) na Stanfordské univerzitě. Několik let pracoval ve Výzkumné laboratoři letectva a později v Rand Corp. a spoluzakládal R&D Associates.
Byl poradce prezidentského kandidáta R. Reagana a později byl i v transitním týmu nově zvoleného prezidenta. V letech 1982 – 85 byl předsedou Všeobecného poradního výboru pro kontrolu zbraní a odzbrojení. V září 1985 byl nominován na zástupce administrátora NASA. Od prosince 1985 do května 1986 byl zastupujícím administrátorem.
Během jeho zastupování došlo v lednu 1986 ke zničení raketoplánu Challenger a ke smrti 7 členů posádky. K výbuchu došlo při jeho 10. misi STS-51-L, 73 sec. po startu. Inženýři NASA a prezidentská komise později zjistili, že příčinou exploze bylo selhání pryžového těsnění na jedné z pomocných raket (SRB). V důsledku toho došlo k prohoření spoje mezi SRB a externí nádrží (ET), přičemž SRB narazila do ET a způsobila explozi.
Z NASA odešel v říjnu 1986, aby se stal ředitelem Kanceláře Bílého domu pro vědeckou a technologickou politiku. Později pracoval pro hi-tech společnost Jaycor a byl předsedou National Security Research, Inc. V mezidobí byl členem řady komisí, které se zabývaly zbraněmi hromadného ničení. Mj. opakovaně varoval před důsledky útoku EMP (nukleárního elektromagnetického pulsu) na vojenskou a zejména civilní infrastrukturu Spojených států.
James Chipman Fletcher – byl 4. a 7. administrátorem. Ve svém druhém termínu sloužil 1062 dny od května 1986 do dubna 1989. Jako jediný z administrátorů byl jmenován administrátorem NASA dvakrát (celkem 3 258 dní).
Prezident Reagan si vybral Fletchera, aby napomohl NASA zotavit se z následků po katastrofě Challengeru. Fletcher zajistil, že NASA se silně zaměřila na bezpečnost programu, provedl organizační změny a restrukturalizoval systém řízení celé organizace. Dohlížel na podstatné přepracování řady komponentů raketoplánů, vč. přepracování boosterů na pevná paliva a metody evakuace astronautů.
Během jeho druhého termínu bylo mj. rozhodnuto o programu Hubbleova teleskopu, o vybudování nového návštěvnického centra v houstonském JSC a po více než dvou letech byl v září 1988 uskutečněn (bezpečnější) let raketoplánu – Discovery.
Dale Dehave Myers – se narodil v roce 1922 v Missouri.
Ve věku 5 let se setkal s ikonou letectví Charlesem Lindbergem. Později vzpomínal, že potřesení rukou s „Osamělým orlem“, jak se Lindbergovi také přezdívalo, bylo pro něj tím rozhodujícím okamžikem.
Vystudoval Washingtonskou univerzitu, obor letecké inženýrství. Podílel se na vývoji několika letadel a od roku 1946 se věnoval vývoji raket. V roce 1963 začal pracovat pro Rockwell, a od roku 1964 jako kontraktor pro NASA. Pracoval na programu Apollo a od roku 1969 na programu Space Shuttle. Mezi lety 1970 – 74 byl přidruženým administrátorem NASA pro pilotované lety.
Potom se vrátil do firmy Rockwell jako vice-prezident a později se stal soukromým konzultantem pro letectví a kosmonautiku. V říjnu 1986, po „vemlouvavém“ telefonátu prezidenta Reagana, přijal pozici zástupce administrátora NASA. Rezignoval v květnu 1989, po 35 dnech v roli zastupujícího administrátora. Pamětníci oceňují jeho roli v obnovení důvěry Senátu v NASA a její raketoplány, a přidání optimizmu uvnitř NASA ve zvládnutí post-katastrofického období.
Richard Harrison Truly – byl osmým administrátorem NASA. V této pozici sloužil 1 004 dny mezi lety 1989 a 1992. Předtím byl ještě 47 dní zastupujícím administrátorem. Byl prvním astronautem v pozici administrátora NASA.
V roce 1965 byl vybrán do astronautického výcviku pro program Manned Orbiting Laboratory (MOL) vojenského letectva. Po zrušení programu přešel do mezi astronauty NASA. Do vesmíru letěl dvakrát – na misi STS-2 (byl prvním, kdo vzlétl v den svých narozenin) a STS-8, kde byl velitelem. Od roku 1984 se stal vůbec prvním velitelem Naval Space Command (Vesmírného velitelství námořnictva Spojených států).
V únoru 1986 (po katastrofě Challengeru) se vrátil do NASA na pozici přidruženého administrátora. Předtím, než se stal administrátorem NASA odešel z námořnictva v hodnosti vice-admirála. Jeho nejdůležitější úlohou v NASA bylo dohlížet na návrat Space Shuttle do letového provozu. Byl také odpovědný za rozhodování zda bude Challenger nahrazen nebo nikoli, či jaká bude budoucí úloha raketoplánů a jestli při příštích misích dojde k mixu s klasicky vynášenými plavidly. Identifikace technických příčin nehody Challengeru trvala několik dnů, ale najít jejich kořeny a navrhnou a realizovat nápravu bylo mnohem složitější. Nakonec Trulyho NASA program „Return to Flight“ trval 31 měsíců, než mohl odstartovat raketoplán Discovery v září 1988.
V době jeho termínu jako administrátora v říjnu 1989 proběhl první (neúspěšný) start plně soukromé rakety z Vanderbergu. Raketa „Koopman Express“, která měla provést 15 minutový suborbitální let, vzplanula ještě na stojánce.
V lednu 1990 začal Bílý dům zkoumat možnost návratu na Měsíc a letu k Marsu. Odhadované náklady byly 400 miliard USD během 30 let.
NASA udělila práva malé společnosti Global Outpost k využití prázdných nádrží užitých pro start raketoplánů jako základny pro vojenské, civilní i komerční experimenty na LEO. Toto právo zřejmě nebyla využita (nevíte o tom někdo něco bližšího?).
Truly v roce 1990 požadoval na Bílém domu a Kongresu zvýšení rozpočtu NASA o 60% – z 12,4 na 19,3 miliard USD během 3 let. Skutečnost v roce 1993 byla 14,3 miliard USD.
Truly, po interní diskuzi, na žádost astrofyzika a autora sci-fi Carla Sagana, odsouhlasil otočení kamery a pořízení poslední fotografie planety Země v únoru 1990 sondou Voyager 1 ze vzdálenosti 6 miliard km (po splnění primární mise). Země je malá tečka vpravo, v polovině obrázku.
V únoru 1992 byl Truly, k všeobecnému překvapení, „odejit“ z pozice administrátora NASA. Al Gore to komentoval, že odešel muž, který „dělal dobrou práci za těžkých okolností“, a že Quaylova vesmírná rada chce, aby NASA byla řízena z kanceláře vice-prezidenta. Jeho vyhazov byl zřejmě výsledkem Trulyho zaměření na velké projekty, zatímco vláda propagovala raději projekty menší. Vyčítali mu neschopnost provádět reformní změny prosazované vládou. Také bývají zmiňovány nečekané tahanice kolem ISS mezi Kongresem a vládou (která musela intervenovat, aby ISS zachránila).
Po odchodu z NASA vedl do roku 1997 Georgia Tech Research Institute a později National Renewable Energy Laboratory (od 1997 do 2005).
Zdroje textů:
https://en.wikipedia.org/wiki/James_M._Beggs
https://history.nasa.gov/Biographies/beggs.html
https://en.wikipedia.org/wiki/William_Robert_Graham
https://history.nasa.gov/Biographies/graham.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Challenger_(raketopl%C3%A1n)
https://en.wikipedia.org/wiki/Pale_Blue_Dot
https://history.nasa.gov/AAchronologies/1986-1990.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Budget_of_NASA
https://en.wikipedia.org/wiki/James_C._Fletcher
https://history.nasa.gov/Biographies/fletcher.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Dale_D._Myers
https://history.nasa.gov/Biographies/myers.html
https://history.nasa.gov/Biographies/truly.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_H._Truly
Zdroje obrázků:
http://media.virbcdn.com/…Acrylic_StainlessSteel_2016_RGB_16_WEB.jpg
https://img.purch.com/…ZS1zcGFjZS5qcGc/MTM0MzE1NTIxNg==
https://upload.wikimedia.org/…%2C_NASA_photo_portrait%2C_November_1985.jpg
https://www.mormonwiki.com/wiki/images/8/84/James_Fletcher.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/ff/Dale_D._Myers_-_GPN-2002-000097.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/ba/Richard_H._Truly_-_GPN-2002-000090.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/73/Pale_Blue_Dot.png
https://spacefrontier.org/enabling-agreement-between-global-outposts-and-nasa/
https://www.linkedin.com/in/tom-taylor-a97b3334