sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Třetí start Falconu během 16 dnů

Takto si start Falconu 9 Block 5 představuje Nathaniel Koga.

Firma SpaceX nasadila v období kolem poloviny prázdnin skutečně divoké tempo. Začalo to už 22. července, kdy vypustila rekordně těžkou komunikační družici Telstar 19V a o tři dny později následovala předposlední desítka družic Iridium-NEXT. Pak jsme si dali pár dní pauzu, aby se mohly plošiny OCISLY a JRtI vrátit s oběma zachráněnými stupni do přístavu, ale volno nebude trvat dlouho, protože už na začátku příštího týdne bychom se měli dočkat dalšího startujícího Falconu. Tentokrát opět z Floridy a pro zákazníka z Indonésie. Bude to pouhých 16 dní od startu Falconu s družicí Telstar a navíc půjde o první opakovaně použitý Block 5!

Statický zážeh Falconu před misí Merah Putih, jak jej vyfotil Ken Kremer
Statický zážeh Falconu před misí Merah Putih, jak jej vyfotil Ken Kremer
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com

Stejně jako před každou jinou misí, následoval i před tou aktuální statický zážeh. Falcon 9 bez aerodynamického krytu byl vyvezený na rampu číslo 40 a začal se chystat na tradiční předstartovní simulaci spojenou s tankováním paliva. Ve čtvrtek 2. srpna v 18:45 našeho času se na několik sekund probudily i motory Merlin a bylo jasné, že zkouška je u konce. Zbývalo jen počkat, až specialisté ve SpaceX dokončí rychlou analýzu dat a pokud v nich nenajdou anomálii, oznámí provedení zážehu na Twitteru. Toto potvrzení dorazilo za pár desítek minut a firma zároveň potvrdila dřívější spekulace o tom, že by ke startu mohlo dojít v úterý 7. srpna.

Už několik dní předem se spekulovalo, že by při této misi mohlo dojít k prvnímu opakovanému použití prvního stupně z vývojové verze Block 5. Pozorovatelé z okolí rampy si při vývozu všimli, že první stupeň je pokrytý sazemi, což tuto teorii definitivně potvrdilo. Jelikož zatím letěly jen tři Falcony ve verzi Block 5, přičemž jeden z nich ještě stojí v kalifornském přístavu a druhý opustil floridský přístav jen před pár desítkami hodin, je volba téměř jistá.

Premiérový start prvního stupně s označením B1046 na misi Bangabandhu-1.
Premiérový start prvního stupně s označením B1046 na misi Bangabandhu-1.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Na aktuální misi by měl vyrazit první stupeň B1046, který v květnu letošního roku vynesl bangladéšskou družici Bangabandhu-1 a šlo o vůbec první let verze Block 5. Z rakety se po statickém zážehu odčerpalo palivo a došlo k jejímu sklopení do horizontální polohy, aby mohla být převezena do montážní haly. Tady bude k hornímu stupni připojen aerodynamický kryt s nákladem, aby mohla být celá sestava vyvezena na startovní rampu – tentokrát již před ostrým startem. Ten je pro nás, tedy Středoevropany plánován na 7:18 našeho času. Ale Američané si v poslední době Falconů příliš neužijí, protože SpaceX v poslední době startuje v noci místního času – tento start nebude výjimkou, protože na Floridě bude v té době pouhých 78 minut po půlnoci.

Pokud se start podaří, půjde o 15. letošní start v podání SpaceX a raketa nabere směr nad Atlantik. Po dvou a půl minutách letu se motory na prvním stupni vypnou a dojde k oddělení stupně horního, který bude uhánět k oběžné dráze. První stupeň se pak pokusí o přistání na mořské plošině. I tohle by měla být premiéra – ještě žádný první stupeň Falconu 9 neabsolvoval dvě přistání po misích na dráhu přechodovou ke geostacionární. U SpaceX jsou v současné době v kurzu i aerodynamické kryty a pokusy o jejich záchranu. Je však potřeba mít na paměti, že loď Mr Steven vybavená velkou sítí je na západním pobřeží USA a používá se při startech z Kalifornie. Tento Falcon však poletí z Floridy a proto k záchraně nedojde – možná ale kryt vyzkouší manévrování na padáku a následně bude vyloven z vody kvůli poletové inspekci, případně na zkoušky.

Plošina OCISLY již vyplula do Atlantiku, ale ještě předtím ji vyfotila družice Deimos.
Plošina OCISLY již vyplula do Atlantiku, ale ještě předtím ji vyfotila družice Deimos.
Zdroj: https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net

Horní stupeň mezitím pomocí dvou zážehů doručí náklad na dráhu přechodovou ke geostacionární, kde uvolní svůj náklad. Tím je indonéská telekomunikační družice Merah Putih, která na první pohled zaujme svým velmi neobvyklým názvem. Jeho význam je však velmi jednoduchý a odkazuje na vlajku Indonésie. Ta je tvořena dvěma vodorovnými pruhy – nahoře červeným, dole bílým. Ptáte se, jak to souvisí s názvem družice Merah Putih? Stačí jen říct, že v indonéštině se červená barva označuje slovem merah a pro bílou barvu mají Indonésané výraz putih.

Družice Merah Putih
Družice Merah Putih
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com

Ve starších dokumentech se ale můžete setkat i s jiným názvem této družice, který již více odpovídá tradičním zvyklostem. Družice Merah Putih se totiž dříve jmenovala Telkom 4, ale provozovatel se rozhodl, že ji přejmenuje, aby více odrážela národní identitu. Samotná družice postavená firmou Space Systems/Loral v kalifornském Palo Altu má zajišťovat telekomunikační služby v pásmu C pro Indii a Indonésii. Firma SSL dokončila stavbu družice ještě před plánovaným termínem a její operátor, společnost Telkom Indonesia (známá též jako PT Telkom) tak mohla začít chystat její start.

Merah Putih má na oběžné dráze nahradit družici Telkom 1, která vloni přestala pracovat. Konec její služby zatím nebyl definitivně vysvětlen, ale zřejmě šlo o akční selhání, jelikož bylo doprovázeno vytvořením několika úlomků. Telkom 1 se do vesmíru dostal v roce 1999 a specialisté z Telkom Indonesia věřili, že tato družice bude fungovat až do startu Merah Putih. Nečekaná závada si však vynutila potřebu dočasně přesměrovat komunikační kanály pro danou oblast přes jiné družice.

Podle očekávání by měla družice Merah Putih fungovat 16 let a jejím pracovištěm bude geostacionární dráha, kde bude umístěna nad 108. stupněm východní délky. Na palubě družice bychom našli 60 transpondérů v pásmu C, které zajistí pokrytí mnoha indonéských ostrůvků a dalších částí jižní a jihovýchodní Asie. Merah Putih bude zajišťovat připojení k internetu, ale také služby páteřní sítě pro telefonní a mobilní systémy.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/04/2018-04-23-223720.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2018/08/f9_merahputih_static-678×447.jpg
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…a7018d1953d736b8be38df27cc889c31&oe=5C0EFED3
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2018/08/wcc012205-2-678×1016.jpeg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Roman
Roman
6 let před

Falcony létají jeden za druhým, za to Rusové jsou asi na dovolené… 3 měsíce neletí nic 🙁

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Roman

To bohužel není náhoda, spíše je to důkaz určitého dlouhodobého trendu.

Roman
Roman
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Jako že je na kosmodromu v Bajkonuru v létě horko?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Roman

Spíše jsem měl na mysli úpadek ruského raketového průmyslu jako takového a přesun těžiště startů z jeho beder na soukromé firmy.

Roman
Roman
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tím to asi nebude, na Floridě chladek taky nemají a navíc loni se z Bajkonuru startovalo celé léto. Takže asi finance?

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  Roman

Jinak bych byl opatrný ve srovnávání kontinentálního podnebí a oceánského, každé je kapku jiné, když už nic jiného, tak třebas ve větru a vlhkosti. Ale jinak souhlas, létem to fakt asi nebude.

Miloš
Miloš
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Vieme aspoň v náznakoch o nejakej ruskej súkromnej firme, ktorá by mohla v tomto s Roskosmosom spolupracovať?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Miloš

Existuje společnost ILS, která se snaží pro ruské rakety (v minulých letech hlavně Protony) hledat klienty v zahraničí. Ale jinak mne nic nenapadá.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  Miloš

Tuším, že jeden ze zdejších redaktorů zde v diskuzi kdysi zmiňoval společnost Eurokot, která tuším sháněla náklady Rokotu.

Roman
Roman
6 let před
Odpověď  Miloš

Ale ILS a Eurockot se asi nepodílejí na vývoji raket a technologii jako SpaceX, jsou to pouze zprostředkovatelské společnosti.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Roman

To je pravda, ale jsou to asi jediné soukromé firmy v Rusku, které se nějak viditelněji podílí na kosmonautice.

gg
gg
6 let před
Odpověď  Roman

„za to Rusové jsou asi na dovolené“

Už zase? 😀 Jeden Krym nestačil? 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.