Evropský MetOp-C na kosmodromu

Pokud bychom za startovní výstřel předstartovních příprav družic považovali jejich přílet na kosmodrom, pak se v případě evropské meteodružice MetOp-C tato fáze již rozběhla. Na letiště u města Cayenne ve Francouzské Guyaně totiž 20. června přistál první ze tří transportních letounů Antonov. V jeho útrobách bychom našli 11 kontejnerů s vybavením pro manipulaci se sondou na kosmodromu, ale i s počítačovými prvky, které budou v dalších týdnech potřeba. Za pár dní dosedl na ranvej i druhý letoun, který transportoval dva hlavní moduly družice a celý transport byl zakončen třetím letem, v rámci kterého se do Jižní Ameriky dostaly solární panely.

První ze tří letounů Antonov pro misi MetOp-C

První ze tří letounů Antonov pro misi MetOp-C
Zdroj: http://blogs.esa.int/

V těchto dnech jsou již přípravy na vypuštění v plném proudu. Půjde o start třetí družice z programu Meteorological Operational, která poletí na polární dráhu. Ostatně z názvu programu a pořadí aktuálního startu je už na první pohled jasné, odkud vzala družice MetOp-C své označení.

Stavba MetOp-C

Stavba MetOp-C
Zdroj: https://airbus-h.assetsadobe2.com

Program Meteorological Operational zajišťuje ESA pro Eumetsat, což je evropská organizace pro využívání meteorologických družic. První dvě družice z tohoto programu, tedy MetOp-A a MetOp-B letěly do vesmíru v letech 2006 a 2012, Aktuálně připravovaná MetOp-C má odstartovat ještě letos a jejím úkolem je pokračovat v úspěšné sérii jedněch z nejdůležitějších senzorů pro předpověď počasí, které jsou dnes ve vesmíru.

Tím, že se nové družice vypouští v rozmezí 5 – 6 let, je zajištěna kontinuální dodávka vysoce kvalitních dat pro středně- i dlouhodobé předpovědi počasí včetně monitorování klimatu do roku 2023. MetOp-A a MetOp-B sice veřejnost většinou nezná, ale právě díky těmto družicím se naše společnost dočkala zlepšených předpovědí počasí. Kromě jiného to platí díky jejich schopnosti měřit teplotní a vlhkostní profily z relativně nízké oběžné dráhy, která leží 800 kilometrů nad Zemí. MetOp-C má zajistit, aby tato pozorování byla v budoucnu dostupná dennodenně.

Ekonomické a sociální přínosy přesné předpovědi počasí jsou větší, než se může na první pohled zdát. Ono totiž nejde jen o to, že se lidé mohou více spolehnout na předpověď a přizpůsobit tomu třeba své oblečení na další den. Přesná předpověď počasí je klíčová pro sklízení plodin, lesní hospodářství a další obory lidské činnosti. V extrémních případech mohou poznatky o vývoji nebezpečných projevů počasí zachránit lidské životy, případně hmotný majetek.

Vykládání transportního kontejneru z letounu.

Vykládání transportního kontejneru z letounu.
Zdroj: http://blogs.esa.int

„MetOp nás přenesl do nové éry sledování zemského počasí, klimatu a prostředí celkově. Výrazně vylepšil meteorologickou operativnost, především pak numerické předpovědní modely,“ uvedl Stéfane Carlier, projektový manažer MetOp-C a dodal: „Ze všech zdrojů dat tvořily údaje z MetOp-A a MetOp-B zhruba třetinu. MetOp-C zajistí pokračování těchto služeb až do příchodu nové generace družic MetOp, které po vstupu do služby poskytnou ještě přesnější údaje.“

Vědecké přístroje na družici MetOp.

Vědecké přístroje na družici MetOp.
Zdroj: https://www.eumetsat.int

Jeho slova potvrzuje vědec Dieter Klaes, který se podílí na programu Eumetsat Polar System: „Přístroj IASI (Infrared Atmospheric Sounding Interferometer) je klíčovým prvkem pro vytváření numerických modelů pro předpověď počasí. Právě tento přístroj byl stěžejní pro výrazné zlepšení v předpovědích počasí až na 10 dní dopředu, které jsme zažili v uplynulém desetiletí. Program MetOp si i nadále udržuje pozici pokročilé technologie – použité nástroje jsou stále technologickou špičkou. Očekáváme, že přidání dalšího zdroje informací, pokud tedy bude MetOp-C funkční, bude mít další pozitivní dopad na kvalitu předpovědi.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://geospatialmedia.s3.amazonaws.com/…/MetOp-C-credits-Airbus-1024×683.jpg
http://blogs.esa.int/eolaunches/files/2018/07/P1000164-1024×683.jpg
https://airbus-h.assetsadobe2.com/…toulouse-2.jpg?wid=1920&fit=fit,1&qlt=85,0
http://blogs.esa.int/eolaunches/files/2018/07/P6261088-1024×768.jpg
https://www.eumetsat.int/…RevisionSelectionMethod=LatestReleased&Rendition=Web

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Jeden komentář ke článku “Evropský MetOp-C na kosmodromu”

  1. Geo napsal:

    Tohle je přesně ta věda, která je jednou z nejdůležitějších z hlediska přínosu, která ale nikoho moc nezajímá, neb to není show 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.