Evropa připravuje horní stupeň nové generace

Jmenuje se ETID, což je zkratka anglického sousloví Expander-cycle Technology Integrated Demonstrator. Jedná se o plnorozměrový demonstrátor inovativní spalovací komory. S jeho pomocí získá společnost ArianeGroup zkušenosti s inovativními technologiemi, materiály a výrobními procesy. Ty se budou hodit pro budoucí raketové motory horních stupňů nové generace, které budou používat nejnovější technologie. S pomocí takových horních stupňů by Evropa chtěla zvýšit svou konkurenceschopnost na trhu raketových nosičů.

ETID - Expander-cycle Technology Integrated Demonstrator

ETID – Expander-cycle Technology Integrated Demonstrator
Zdroj: https://www.esa.int

ETID má být projektem s rychlým vývojem, který je levný a přináší jen malé úsilí a rizika. Společnost ArianeGroup oznámila, že při vývoji ETID využila hned několik nových technologií a metod – kromě stále častějšího 3D tisku a pokročilých metod výroby došlo třeba i na laserové zapalování nebo na zkoušky levných materiálů. Získané zkušenosti by měly vytvořit základy pro vznik motorů, které firma označuje jako „chytré“.

První zkušební demonstrátor ETID absolvoval zkušební zážeh na testovacím stanovišti P3.2 německé kosmické agentury DLR v Lapoldhausenu. Šlo o velmi důležitý krok na cestě k nasazení této technologie do služby po roce 2025. Do konce roku by mělo dojít ke zhruba dvaceti zážehům, přičemž každý by měl trvat 120 sekund. Zkoušky probíhají ve speciální komoře, která se snaží simulovat podmínky vakua, ve kterém budou skutečné motory pracovat.

Níže přiložené video z facebookového profilu ArianeGroup ukazuje, jak probíhalo sestavování testovacího exempláře, a můžete díky němu nahlédnout inženýrům pěkně pod ruce. Nasazení jeho nástupců na Ariane 6 je sice ještě několik let vzdálené, ale je vidět, že ESA ve vývoji nosných raket nestojí na místě.

Zdroje informací:
https://www.ariane.group
https://www.facebook.com

Zdroje obrázků:
http://www.satnews.com/images_upload/35534459/5b27445667bbe.png
https://www.esa.int/v…/Expander-cycle_Technology_Integrated_Demonstrator.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

14 komentářů ke článku “Evropa připravuje horní stupeň nové generace”

 1. David R. napsal:

  Přeji pracovníkům v Lapoldhausenu mnoho štěstí při testování demonstrátoru ETID. Zejména doufám, že se narozdíl od nás dozvědí, jaké palivo do toho mají nalít.
  Tímto si nedobírám autora tohoto článku, ten za to nemůže, ale autora původní zprávy, kde tato informace také chybí. Našel jsem ten článek na webu asi 10x, ale palivo nikde. Pak mi už došla trpělivost. Ale fajn, hlavně že víme, že je to inovativní a že se toho možná dočkáme do roku 2025. Tak snad do té doby také zjistíme, na jaké palivo že ten motor vlastně je.

 2. Milan Bačík napsal:

  Je to psané v marketingovém newspeaku. V podstatě stejný princip propagandy jako za bolševika, jenom se používá jinej slovník.

 3. Dalicek napsal:

  Když se tu tak řeší to palivo, existují vůbec motory s expander-cycle které by spalovali něco jiného než LH2-LOX?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.