První Block 5 neměl upravené heliové nádrže

Před startem družice Bangabandhu-1 se všude (včetně našeho webu) psalo o tom, že jde o premiéru finální verze Falconu 9, do které se již nebude (až na drobná vylepšení) zasahovat. Takzvaný Block 5 měl disponovat vylepšením všech možných systémů, přičemž jejich cílem bylo kromě usnadnění znovupoužitelnosti i zvýšení bezpečnosti. Necelé dva týdny po startu však vyšlo najevo, že jedna z těchto novinek na palubě nebyla a že se použije až při jednom z pozdějších letů. Jedná se o nádrže se stlačeným heliem, které slouží k tlakování nádrží – právě jejich selhání vedlo v září 2016 ke zničení Falconu 9 s družicí Amos 6.

Nádrže COPV.

Nádrže COPV.
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

NASA požadovala úpravu těchto nádob označovaných jako COPV předtím, než Falcony začnou vynášet americké astronauty na ISS. Vyžádala si také, že před prvním pilotovaným letem bude muset Falcon absolvovat nejméně sedm startů v tzv. zmražené konfiguraci. Jinými slovy – rakety použité na těchto sedmi misích se od sebe nesmí konstrukčně lišit. Pokud bude tato podmínka splněna, NASA uzná, že jsou Falcony dost bezpečné pro vynášení astronautů. To, že Falcon na misi Bangabandhu-1 používal staré heliové nádoby, znamená, že se tento start nedá počítat do sedmičky startů, které NASA požaduje.

Podle SpaceX jsou nové nádrže momentálně testovány, aby splňovaly všechny bezpečnostní standardy. Elon Musk před premiérou Blocku 5 uvedl, že množství zkoušek nádob COPV je enormní a že půjde o nejdokonalejší tlakové nádoby v historii lidstva. Tyto vylepšené nádoby by se měly poprvé použít na misi, při které Falcon 9 vynese nepilotovanou loď Crew Dragon. Mise označovaná jako Demo-1 (též DM-1) by měla podle aktuálního harmonogramu startovat letos v srpnu a Falcon 9 Block 5 bude muset po této misi absolvovat dalších šest startů ve stejné konfiguraci, než do něj budou moci usednout lidé.

Zdroje informací:
https://www.theverge.com/

Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/1/967/42025498972_8720104d8a_o.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2015/07/2015-07-03-223752-350×236.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

34 komentářů ke článku “První Block 5 neměl upravené heliové nádrže”

 1. Samo2 napsal:

  Hmm ak používajú staré Héliové nádrže prečo začali tankovať rýchlejšie chladnejšie pohonné hmoty? Nieje to väčší risk? Alebo staré niesu až tak staré a aj tie prešli úpravou ktorá zabráni nehode typu Amos 6 no nové majú iný design?

 2. Alois napsal:

  A to chtěli letět, dokonce s turisty, letos okolo Měsíce.

 3. Alois napsal:

  Co do nároků na bezpečnost nosičů to NASA poněkud přehání, zdá se, že káže vodu a pije víno. Příkladem je raketoplán. Na videu z kabiny posádky jsou výrazné vibrace, jeden z astronautů prohlásil, že nemohl odečítat na displeji. Příčinou byly boostery na THP, je podivné, že se NASA nepoučila a pro lety s posádkou opět staví supernosič s boostery na THP.
  Chudáka Muska současně mučí sedmi starty beze změny / vylepšení/. Každý start po vyhodnocení by měl znamenat impuls pro nějaké vylepšení, že by někdo postavil nosič naprosto bez chyby a tak dokonalý, že by nebylo možné jej vylepšovat, tomu snad nevěří ani autoři tohoto požadavku.

 4. marian napsal:

  Najviac ma zaráža, že Elon krátko pred štartom tvrdil, že dúfa, že aj tento prvý let „blocku 5“ NASA uzná ako prvý zo siedmych požadovaných. A pritom musel vedieť, že na to nemá požadované nádrže. To čo malo znamenať – úmyselne klamal a čakal že mu na to neprídu? Alebo je už drobátko prepracovaný a občas nevie presne, čo mu to vlastne letí?

 5. Alois napsal:

  Musk je podnikatel, dobře ví k čemu je reklama. A každé veřejné prohlášení, byť jakkoli “ na vodě“ je reklamou.

 6. Duško napsal:

  Ak tomu dobre rozumiem: Tlakové heliové nádoby sa používajú na druhom stupni, prvý stupeň používa turbo čerpadlá,na ktorých praskali lopatky, a prvý stupeň je Block 5? Takže nevidím problém, alebo sa označuje Block 5 celá raketa?

  • Dušan Majer napsal:

   Je to jinak. K tlakování nádrží na obou stupních se používá helium. Lopatky turbočerpadel, kde se objevovaly mikropraskliny, se nachází jak na motorech prvního, tak i druhého stupně.
   První i druhý stupeň může být v různých vývojových verzích. občas se stalo, že třeba první stupeň byl Block 3 a horní stupeň Block 4. Pokud má raketa oba stupně ve stejné vývojové verzi, pak o ní můžeme říct, že je v dané vývojové verzi. Tedy pokud je horní i první stupeň Block 4, pak můžeme říct, že tento Falcon letí ve verzi Block 4.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.