Luca Parmitano bude velet ISS

Belgičan Frank de Winne byl jediným evropským astronautem, který kdy velel dlouhodobé expedici na Mezinárodní vesmírné stanici. Zanedlouho se této cti dočká Němec Alexander Gerst a příští rok bude velitelem italský astronaut Luca Parmitano. Ten byl součástí výběru astronautů z roku 2009 a v roce 2013 strávil na ISS 166 dní, během kterých mu šlo dokonce o život, kdy jeho helmu během výstupu do volného prostoru začala plnit voda. V příštím roce se na stanici vrátí a společnost mu budou dělat Američan Andrew Morgan a Rus Alexander Skvorcov (viz náš článek). Tato trojice bude na stanici během expedic s pořadovými čísly 60 a 61, přičemž Parmitano bude v čele té druhé.

Italský astronaut se na svou roli již pilně připravuje. Věnuje se simulacím nejrůznějších situací, které mohou nastat a zaměřuje se také na práci s nejrůznějšími vědeckými experimenty, které má během své kosmické mise obsluhovat. V současné době prochází intenzivním tréninkem v Rusku na simulátoru kosmické lodi Sojuz, která jej v příštím roce vynese do vesmíru. V současné době je vypuštění Sojuzu MS-13 plánováno na červenec roku 2019.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/12941846-11-eng-GB/Photo_op_before_reentry.jpg

Luca Parmitano bude velet ISS, 5.0 out of 5 based on 14 ratings
Pin It
(Visited 1 114 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (14 votes cast)
(Visited 1 114 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


7 komentářů ke článku “Luca Parmitano bude velet ISS”

 1. Jirka Hadač napsal:

  Já se hlavně těším na velení Alexandra Gersta – Ordnung muss sein :-). Dodnes si vzpomínám, když jsem tuhle větu vyslovil ve společnosti Němce a jeho okamžitá a bezprostřední reakce byla JA. 😀
  A teď vážně, není funkce velitele tak trošičku pouze formální? Protože mi přijde, že všechny zásadní rozhodnutí stejně dělá Země.
  TO mi připomíná rozhovor s Chrisem Hadfieldem, kde zmiňoval, že v jednu chvíli ho zaskočila věta, která mu byla řečena – Earth said a tak nějak si to neuměl představit najednou 😀

  • Není to formální role. Naopak je časově náročná a v době velení se logicky omezí Gerstovo zapojení do experimentů ESA a DLR.

  • Ivo napsal:

   Já bych to velení viděl jako papírování a odpovědnost.

   • Jiný Honza napsal:

    Tak já tajně doufám, že “papírování” za ně dělá někdo na Zemi. Ale asi marně, co 🙂

  • Vítek napsal:

   Jurčichin mi kdysi tvrdil, že velitel stanice dělá prakticky to, co ostatní a nějaké vedoucí pozice by se skutečně ujal až kdyby se tam něco opravdu podělalo, kdyby třeba došlo na evakuaci stanice nebo něco podobného.

   • pbpitko napsal:

    Ak všetko funguje tak ako má nie je žiaden dôvod aby sa strával ináč ako ostatný astronauti. Má svoje úlohy ako hoci kto iný, robí experimenty, aj trochu papieruje, denník kapitána bol vždy kľúčový už v časoch Vasco de Gamu, Columba, Magellana, Cooka… , tak aj v súčasnosti. Do denníka sa zapisujú nielen technické a vedecké činnosti ale aj subjektívne pocity napr. o duševnom a psychyckom stave posádky a psychológovia a pod. ich neskôr veľmi usilovne študujú.
    Je pravda, že väčšinu „papierovania” zabezpečuje Zem, ale drvivú väčšinu dát (techn.stav ISS, stav prístrojov, dáta z experimentov…) sa zabezpečuje automaticky v podobe elektronického „papierovania” a odosielajú sa ihneď na Zem.
    Úloha kapitána sa naplňuje skutočne iba v čase mimoriadnych udalostí.

    Dúfajme že k tomu bude dochádzať čo najmenej.
    pb 🙂

Zanechte komentář