sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

InSight upravil dráhu vstříc Marsu

Sestava tvořená sondou InSight, tepelným štítem, přeletovým prstencem a zadním panelem se do vesmíru dostala 5. května na palubě rakety Atlas V 401. 22. května přišla první korekce dráhy, při které se zažehly k tomu určené trysky. Těchto manévrů může sestava během přeletu použít až šest a o jejich použití rozhodují pozemní týmy na základě analýzy dráhy sondy. „První korekce bude ze všech největší,“ oznámil ještě před zážehem Fernando Abilleira z JPL, manažer navigace této mise a dodal: „Trysky se zažehnou na 40 sekund a změní rychlost sondy o 3,8 m/s.“

Provedení korekce neznamená, že raketa pracovala nepřesně, naopak! Raketa totiž nikdy nemíří směrem k Marsu. Hardware, který má přijít do kontaktu s touto planetou je důkladně sterilizován, aby se na Mars dostalo jen minimální množství mikroorganismů. V případě horního stupně by však taková snaha byla extrémně složitá, takže je lepší, aby po startu mířil náklad a horní stupeň trochu mimo. Zatímco horní stupeň Centaur už na této dráze zůstane, InSight s pomocí korekcí dráhy zatočí vstříc Marsu.

Sedmdesátimetrová anténa systému Deep Space Network z kalifornského Goldstone
Sedmdesátimetrová anténa systému Deep Space Network z kalifornského Goldstone
Zdroj: https://c2.staticflickr.com

K tomu, aby lander přistál na správném místě ve správný čas (momentálně platí 26. listopadu), jsou potřeba velmi přesné výpočty dráhy, pozice sondy a její rychlosti. Korekce slouží k tomu, aby sonda jemně upravila svou dráhu a mohla vstoupit do atmosféry tam a tehdy, kdy má. Během přeletové fáze se navigátoři spoléhají na údaje ze sítě Deep Space Network. Jde o systém antén na třech místech kolem celé Země (v USA, ve Španělsku a v Austrálii). Jak se Země otáčí, zachytávají signál ze sondy postupně různé pozemní stanice a s využitím měření radiového signálu se určuje její pozice ve vesmíru. Tímto způsobem se dají získat velmi přesné údaje o pozici a rychlosti sondy.

Ovšem předvídat, kde sonda bude po provedení korekčního zážehu vyžaduje hodně modelování. Jak přeletová fáze pokračuje, mají operátoři více zkušeností se silami, které na sestavu působí, takže mohou zpřesnit své modely. Společně s měřeními z DSN je tak možné dovést sondu tam, kam chceme. Včerejší zážeh provedla osmička trysek, přičemž samostatná sestava čtyř trysek se autonomně zažehává každý den, aby solární panely mířily ke Slunci a anténa k Zemi. Tyto drobné korekce však kromě jiného představují prostor pro vznik chyby v dráze. Je proto potřeba čas od času provést protiakci, která jejich kumulativní účinky anuluje.

Animace sondy InSight v přeletové konfiguraci
Animace sondy InSight v přeletové konfiguraci
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…ea023fba68e4244d49516a7e210e0546&oe=5B7FAD36
https://c2.staticflickr.com/4/3799/13683358895_e1f2b156cb_h.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/insight20180523-16.gif

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
6 let před

Šťastný let !
pb 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.