ŽIVĚ A ČESKY: Lovec exoplanet poletí na Falconu 9

Váží jen 350 kilogramů a stane se tak nejlehčím nákladem, jaký kdy Falcon 9 vynášel. Teleskop TESS však i přes své malé rozměry můžeme řadit mezi nejvýznamnější náklady, které kdy SpaceX za svou existenci vynášela. Jde o první vědeckou družici většího významu, která letí právě na Falconu 9, což svědčí o tom, že jsou tyto nosiče spolehlivé a dokáží získat složité certifikace. Pokud se chcete na tento start podívat s českým komentářem, můžete využít našeho vysílání.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v úterý 17. dubna v 0:32 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 30 minut před startem, tedy krátce po půlnoci. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Karel Zvoník. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
http://spaceflight101.com/
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://nccr-planets.ch/wp-content/uploads/2018/03/tess_alone_high_res.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

16 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Lovec exoplanet poletí na Falconu 9”

 1. Jirka Hadač napsal:

  Dobrý den. Měl bych otázku. Bude předstartovní informační blok 15 minutový, nebo jak se občas udává, že při velkých vědeckých misích TGO atd. 30 minutový. V té delší variantě nejspíš usnu únavou, ranní směna je ranní směna.

 2. Jirka Hadač napsal:

  Otázka, mám to chápat tak, že autorství článku nám nenápadně naznačuje, že tu někdo dostane šanci použít svůj krásný nový mikrofon opět při komentáři startu? 🙂 Jsem docela zvědav. I na výsledky družice.

 3. Franta napsal:

  Asi nejlepší článek ohledně popisu teleskopu TESS.
  https://heasarc.gsfc.nasa.gov/docs/tess/the-tess-space-telescope.html

  Zajímavost – Teleskop obsahuje ukládat snímky do FMC-Gen3 192 gigabyte solid state recorder (SSR). Kamery budou pořizovat snímky každé 2 sekundy, data odešlou na zem každých 14 dní 100Mb linkou.

 4. Štěpán napsal:

  Hodně štěstí do Spacex, pro tuto lehkou ale důležitou misi 🙂

 5. Bohumil Boruvka napsal:

  Pardon,mozna hloupa otazka-Poleti dnes Block5??
  Diky!!

 6. Michal napsal:

  Dekuji za clanek i pekny komentar na Ceskem rozhlase. Hned jak jsem slysel vas hlas, dostal jsem chut pustit si jednu z vasich prednasek:)

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.