sociální sítě

Přímé přenosy

Spectrum (Onward and Upward)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Amazon

Společnost Amazon koncem tohoto měsíce vynese při startu rakety Ariane 6 svůj dosud největší počet širokopásmových družic Amazon LEO s využitím modernizovaných nosičů.

AstroForge

Startup AstroForge, který se zabývá těžbou z asteroidů, dokončil montáž své nejnovější družice DeepSpace-2, která bude vypuštěna koncem tohoto roku. Startup přitom využil poznatky z neúspěšné mise v loňském roce.

Axiom Space

Společnost Axiom Space 4. června oznámila, že do svého nejnovějšího kola financování přidala více než 175 milionů dolarů, přičemž se k investorům společnosti připojila největší japonská banka.

Muon Space

Společnost Muon Space 3. června oznámila uvedení družicové platformy třídy Starship, která byla od základů navržena tak, aby splňovala požadavky rozvíjejícího se trhu s orbitálními datovými centry. První spuštění je plánováno na rok 2028 po zajištění zákazníků.

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile očekává, že nedávná exploze na rampě společnosti Blue Origin zpozdí její konstelaci pro přímé přenosy dat do chytrých telefonů o tři až šest měsíců, uvedla investiční banka William Blair ve své výzkumné zprávě o akciích.

SpaceX

Společnost SpaceX plánuje v rámci své primární veřejné nabídky akcií získat nejméně 75 miliard dolarů, čímž by se hodnota společnosti zvýšila na více než 1,75 bilionu dolarů.

NASA

NASA stahuje návrh na přepracování své strategie přechodu z Mezinárodní vesmírné stanice na komerční stanice, který byl ostře kritizován společnostmi, které tyto stanice vyvíjejí.

Družice

Výzkumníci volají po zvýšené pozornosti a lepší ochraně před rostoucím zaváděním exotických materiálů do zemské atmosféry v důsledku opětovného vstupu družic do atmosféry, zejména v éře megakonstelací.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zvýší dráhu ISS Cygnus?

NASA zvažuje možnost, že by loď Cygnus při misi OA-9 mohla vyzkoušet svými motory změnit dráhu stanice.
21. dubna 19:12

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Jirka Hadac
Jirka Hadac
8 let před

Zajimavy plan, ze se stanice otaci je sice bezne, ale deje se pri dock/undock, ale na zvedani orbity pripada v uvahu jen aft zvezdy ci pma2/ida-2 tedy forward na Harmony. Ale v praxi by to bylo asi spid jen probliknuti trysek, nez delsi zazeh, ze by cygnus mel velky rozpocet dv se mi nezda (slovy jednoho diskutujiciho), nebo spis vic nez nezbytnou zalohu pro deorbit. A ta zvezda asi taky neni nejlepsi napad, takze jen dopredu. Rozhodne zajimava informace. Diky za ni, a asi nebudu mluvit jen za sebe, kdyz napisu, ze dalsi informace budou urcite vitane.
Mimochodem, wiki uvadi berthing na nadir harmony ci unity, to znamena, ze to budou potom presouvat?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Jirka Hadac

Spíše to znamená, že se neví, který z těch dvou portů se využije. Osobně však spíše věřím Unity, protože se pro tento účel hodí více – je blíže těžišti stanice.

Jirka Hadac
Jirka Hadac
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

To se prave divim, me prijde, ze kocirovani zazehu by bylo lepsi zepredu na harmony. Ikdyz, a tady me kdyztak opravte, kdyz se zapali prostredni a jeden krajni, aby se misto zvyseni orbity nerozrotovala (neznam ted presnou konfiguraci pohonu cygnusu, uvadim to jen jako priklad). Ze serialu denik astronautky si pamatuju, ze tam psala, ze tah mimo teziste neni proste dobry napad, a nikam vas nepopozene. Akorat budete jak na kolotoci. A nebyl by to problem pro spoje modulu? Jsou urcite dimensovane tak, aby vydrzeli zazeh v podelne ose stanice, ale tady by to namahani mohlo byt jine.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Jirka Hadac

Upřímně vůbec netuším, jak to chtějí konkrétně udělat.

boban
boban
8 let před

Jsem začátečník. Vyznám se ve fyzice, i v změnách drah družic. Ale zůstává mi naprosto tajemné:
–pripada v uvahu jen aft zvezdy ci pma2/ida-2 tedy forward na Harmony.
–Ale v praxi by to bylo asi spid ..
–ze by cygnus mel velky rozpocet dv
–wiki uvadi berthing na nadir harmony ci unity,
Je na kosmonautix někde vysvětlení těchto pojmů? Rozumím akorát tomu, že tlačit něco mimo těžiště je blbost.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  boban

Zkusím tyto výrazy vysvětlit:
Aft je obecný výraz pro zadní část stanice (viz)
Forward je obecný výraz pro přední část stanice (viz)
PMA (Pressurized Mating Adapter) – černý tunel určený ke spojování některých modulů
IDA (International Docking Adapter) – dokovací port umístěný na dvou tunelech PMA, na který se budou připojovat soukromé pilotované lodě (viz náš článek)
spid – překlep, podle kontextu věty tam mělo být „spíš“
velky rozpocet dv – dv, správněji delta v, je v kosmonautice hodnota, která udává, jak moc dokáže loď svými motory (s daným množstvím paliva) změnit rychlost. Je to v podstatě změna rychlosti. Například když řekneme: Družice má k dispozici celkem 100 m/s delta v, znamená to, že než vypotřebuje všechno palivo, může provádět zážehy, které v součtu změní její rychlost právě o 100 m/s.
berthing – metoda připojení nepilotované lodi ke stanici, kdy loď není aktivní a o připojení se stará staniční paže – takto jsou zachytávány a připojovány lodě Cygnus, Dragon a HTV.
Harmony a Unity – americké moduly na ISS

Pokud by bylo potřeba ještě něco vysvětlit, stačí se ozvat.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
8 let před
Odpověď  boban

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Space_Station#/media/File:ISS_configuration_2017-06_en.svg
Nadir – je jakoby zespodu, k planetě Zemi.
Jak to tak čtu, tak jsem to fakt bral zkratkovitě a heslovitě. Ale díval jsem se na obrázek stanice, tak se omlouvám, že dotaz nebyl možná úplně srozumitelný pro někoho, kdo na obrázek nekouká, či to nemá v malíku jako pan Majer. Mimochodem, Bobane, taky nejsem buhvíjaký odborník, nehraju ani KSP (Kerbal space program), který hojně a často je zmiňován, jen poslouchám hodně přednášky na tato témata a když mě něco zajímá, tak prohrabávám všechny možné servery v ČJ či AJ až to dohledám. V němčině sem to ještě nezkoušel, stačilo mi slyšet Verein fuer Raumschiffahrt a vzdal jsem snahu zvládnout německou terminologii.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.