NASA zvažuje možnost, že by loď Cygnus při misi OA-9 mohla vyzkoušet svými motory změnit dráhu stanice.
21. dubna 19:12
Exolaunch
Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.
Zajimavy plan, ze se stanice otaci je sice bezne, ale deje se pri dock/undock, ale na zvedani orbity pripada v uvahu jen aft zvezdy ci pma2/ida-2 tedy forward na Harmony. Ale v praxi by to bylo asi spid jen probliknuti trysek, nez delsi zazeh, ze by cygnus mel velky rozpocet dv se mi nezda (slovy jednoho diskutujiciho), nebo spis vic nez nezbytnou zalohu pro deorbit. A ta zvezda asi taky neni nejlepsi napad, takze jen dopredu. Rozhodne zajimava informace. Diky za ni, a asi nebudu mluvit jen za sebe, kdyz napisu, ze dalsi informace budou urcite vitane.
Mimochodem, wiki uvadi berthing na nadir harmony ci unity, to znamena, ze to budou potom presouvat?
Spíše to znamená, že se neví, který z těch dvou portů se využije. Osobně však spíše věřím Unity, protože se pro tento účel hodí více – je blíže těžišti stanice.
To se prave divim, me prijde, ze kocirovani zazehu by bylo lepsi zepredu na harmony. Ikdyz, a tady me kdyztak opravte, kdyz se zapali prostredni a jeden krajni, aby se misto zvyseni orbity nerozrotovala (neznam ted presnou konfiguraci pohonu cygnusu, uvadim to jen jako priklad). Ze serialu denik astronautky si pamatuju, ze tam psala, ze tah mimo teziste neni proste dobry napad, a nikam vas nepopozene. Akorat budete jak na kolotoci. A nebyl by to problem pro spoje modulu? Jsou urcite dimensovane tak, aby vydrzeli zazeh v podelne ose stanice, ale tady by to namahani mohlo byt jine.
Upřímně vůbec netuším, jak to chtějí konkrétně udělat.
Jsem začátečník. Vyznám se ve fyzice, i v změnách drah družic. Ale zůstává mi naprosto tajemné:
–pripada v uvahu jen aft zvezdy ci pma2/ida-2 tedy forward na Harmony.
–Ale v praxi by to bylo asi spid ..
–ze by cygnus mel velky rozpocet dv
–wiki uvadi berthing na nadir harmony ci unity,
Je na kosmonautix někde vysvětlení těchto pojmů? Rozumím akorát tomu, že tlačit něco mimo těžiště je blbost.
Zkusím tyto výrazy vysvětlit:
Aft je obecný výraz pro zadní část stanice (viz)
Forward je obecný výraz pro přední část stanice (viz)
PMA (Pressurized Mating Adapter) – černý tunel určený ke spojování některých modulů
IDA (International Docking Adapter) – dokovací port umístěný na dvou tunelech PMA, na který se budou připojovat soukromé pilotované lodě (viz náš článek)
spid – překlep, podle kontextu věty tam mělo být „spíš“
velky rozpocet dv – dv, správněji delta v, je v kosmonautice hodnota, která udává, jak moc dokáže loď svými motory (s daným množstvím paliva) změnit rychlost. Je to v podstatě změna rychlosti. Například když řekneme: Družice má k dispozici celkem 100 m/s delta v, znamená to, že než vypotřebuje všechno palivo, může provádět zážehy, které v součtu změní její rychlost právě o 100 m/s.
berthing – metoda připojení nepilotované lodi ke stanici, kdy loď není aktivní a o připojení se stará staniční paže – takto jsou zachytávány a připojovány lodě Cygnus, Dragon a HTV.
Harmony a Unity – americké moduly na ISS
Pokud by bylo potřeba ještě něco vysvětlit, stačí se ozvat.
https://en.wikipedia.org/wiki/International_Space_Station#/media/File:ISS_configuration_2017-06_en.svg
Nadir – je jakoby zespodu, k planetě Zemi.
Jak to tak čtu, tak jsem to fakt bral zkratkovitě a heslovitě. Ale díval jsem se na obrázek stanice, tak se omlouvám, že dotaz nebyl možná úplně srozumitelný pro někoho, kdo na obrázek nekouká, či to nemá v malíku jako pan Majer. Mimochodem, Bobane, taky nejsem buhvíjaký odborník, nehraju ani KSP (Kerbal space program), který hojně a často je zmiňován, jen poslouchám hodně přednášky na tato témata a když mě něco zajímá, tak prohrabávám všechny možné servery v ČJ či AJ až to dohledám. V němčině sem to ještě nezkoušel, stačilo mi slyšet Verein fuer Raumschiffahrt a vzdal jsem snahu zvládnout německou terminologii.