sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zvýší dráhu ISS Cygnus?

NASA zvažuje možnost, že by loď Cygnus při misi OA-9 mohla vyzkoušet svými motory změnit dráhu stanice.
21. dubna 19:12

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadac
Jirka Hadac
7 let před

Zajimavy plan, ze se stanice otaci je sice bezne, ale deje se pri dock/undock, ale na zvedani orbity pripada v uvahu jen aft zvezdy ci pma2/ida-2 tedy forward na Harmony. Ale v praxi by to bylo asi spid jen probliknuti trysek, nez delsi zazeh, ze by cygnus mel velky rozpocet dv se mi nezda (slovy jednoho diskutujiciho), nebo spis vic nez nezbytnou zalohu pro deorbit. A ta zvezda asi taky neni nejlepsi napad, takze jen dopredu. Rozhodne zajimava informace. Diky za ni, a asi nebudu mluvit jen za sebe, kdyz napisu, ze dalsi informace budou urcite vitane.
Mimochodem, wiki uvadi berthing na nadir harmony ci unity, to znamena, ze to budou potom presouvat?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka Hadac

Spíše to znamená, že se neví, který z těch dvou portů se využije. Osobně však spíše věřím Unity, protože se pro tento účel hodí více – je blíže těžišti stanice.

Jirka Hadac
Jirka Hadac
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

To se prave divim, me prijde, ze kocirovani zazehu by bylo lepsi zepredu na harmony. Ikdyz, a tady me kdyztak opravte, kdyz se zapali prostredni a jeden krajni, aby se misto zvyseni orbity nerozrotovala (neznam ted presnou konfiguraci pohonu cygnusu, uvadim to jen jako priklad). Ze serialu denik astronautky si pamatuju, ze tam psala, ze tah mimo teziste neni proste dobry napad, a nikam vas nepopozene. Akorat budete jak na kolotoci. A nebyl by to problem pro spoje modulu? Jsou urcite dimensovane tak, aby vydrzeli zazeh v podelne ose stanice, ale tady by to namahani mohlo byt jine.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka Hadac

Upřímně vůbec netuším, jak to chtějí konkrétně udělat.

boban
boban
7 let před

Jsem začátečník. Vyznám se ve fyzice, i v změnách drah družic. Ale zůstává mi naprosto tajemné:
–pripada v uvahu jen aft zvezdy ci pma2/ida-2 tedy forward na Harmony.
–Ale v praxi by to bylo asi spid ..
–ze by cygnus mel velky rozpocet dv
–wiki uvadi berthing na nadir harmony ci unity,
Je na kosmonautix někde vysvětlení těchto pojmů? Rozumím akorát tomu, že tlačit něco mimo těžiště je blbost.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  boban

Zkusím tyto výrazy vysvětlit:
Aft je obecný výraz pro zadní část stanice (viz)
Forward je obecný výraz pro přední část stanice (viz)
PMA (Pressurized Mating Adapter) – černý tunel určený ke spojování některých modulů
IDA (International Docking Adapter) – dokovací port umístěný na dvou tunelech PMA, na který se budou připojovat soukromé pilotované lodě (viz náš článek)
spid – překlep, podle kontextu věty tam mělo být „spíš“
velky rozpocet dv – dv, správněji delta v, je v kosmonautice hodnota, která udává, jak moc dokáže loď svými motory (s daným množstvím paliva) změnit rychlost. Je to v podstatě změna rychlosti. Například když řekneme: Družice má k dispozici celkem 100 m/s delta v, znamená to, že než vypotřebuje všechno palivo, může provádět zážehy, které v součtu změní její rychlost právě o 100 m/s.
berthing – metoda připojení nepilotované lodi ke stanici, kdy loď není aktivní a o připojení se stará staniční paže – takto jsou zachytávány a připojovány lodě Cygnus, Dragon a HTV.
Harmony a Unity – americké moduly na ISS

Pokud by bylo potřeba ještě něco vysvětlit, stačí se ozvat.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  boban

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Space_Station#/media/File:ISS_configuration_2017-06_en.svg
Nadir – je jakoby zespodu, k planetě Zemi.
Jak to tak čtu, tak jsem to fakt bral zkratkovitě a heslovitě. Ale díval jsem se na obrázek stanice, tak se omlouvám, že dotaz nebyl možná úplně srozumitelný pro někoho, kdo na obrázek nekouká, či to nemá v malíku jako pan Majer. Mimochodem, Bobane, taky nejsem buhvíjaký odborník, nehraju ani KSP (Kerbal space program), který hojně a často je zmiňován, jen poslouchám hodně přednášky na tato témata a když mě něco zajímá, tak prohrabávám všechny možné servery v ČJ či AJ až to dohledám. V němčině sem to ještě nezkoušel, stačilo mi slyšet Verein fuer Raumschiffahrt a vzdal jsem snahu zvládnout německou terminologii.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.