sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

ŽIVĚ A ČESKY: Repete pro Falcon s lovcem exoplanet

Teleskop TESS měl na svou unikátní misi vyrazit už v noci z pondělka na úterý, ale přípravy Falconu 9 byly zrušeny dvě hodiny před plánovaným startem. Důvodem byla blíže nespecifikovaná závada na systému řízení a navigace. SpaceX odložila start o 48 hodin a pár minut, takže dnes v noci se opět můžeme těšit na další pokus. Raketa již stojí na odpalovací rampě a podle informací z firmy se problémy podařilo odstranit a proto se začínáme připravovat na živě a česky komentovaný přenos.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy ve čtvrtek 19. dubna v 0:51 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 30 minut před startem, tedy kolem 0:20. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Karel Zvoník. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
https://spaceflightnow.com/
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
http://nccr-planets.ch/wp-content/uploads/2018/03/tess_alone_high_res.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lubix
Lubix
6 let před

To mám nejradši když mám zrovna v práci noční, to se můžu v klidu dívat,a vychutnat si ten start.

Petr Roth
Petr Roth
6 let před

Dneska by měl letět v 00:12 i Proton-M, nebude tedy kosmonautix vysílat i tento start?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Petr Roth

Neplánujeme to. Zatím ani nevíme, zda bude přímý přenos. Pokud ano, dáme odkaz do krátké zprávy.

Karel Zvoník
Editor
6 let před
Odpovědět  Petr Roth

Raketa Proton vynáší náklad pro armádu. Zatímco Falcon 9 má mnohem atraktivnější náklad. Pokud fandíte astronomie, jistě Vám neutekl ani teleskop Kepler a Falcon 9 vynáší právě jeho nástupce. Na první pohled je tedy patrné, který ze dvou startu je atraktivnější a logicky jsme se tedy rozhodli dát přednost misi TESS.
Není v silách redakce pokrýt oba starty, bohužel.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpovědět  Karel Zvoník

A navíc, pokud by měly záběry na startující Proton být podobné, jako u mise TGO 😀 Vím, co Dušan u ruských přenosů pořád opakuje, to o tom natáčení kalkulačkou, ale prostě tady budeme kvalitou přenosu tak o 2-3 řády výše. 🙂

fourge
fourge
6 let před

Tak dúfam, že dnes sa to podarí, veľká vďaka autorom webu aj za takéto nočné komentované prenosy, prajem veľa divákov.

Štefan
Štefan
6 let před

Ahoj pozdravujem zo Slovenska ste super

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Štefan

Mnohokrát děkujeme a posíláme pozdrav na Slovensko.

Peter H.
Peter H.
6 let před

Vie sa aké sekvencie zapálenia motorov pri BB/EB/LB sa teraz používajú? (1-3-1) alebo už niečo extrémnejšie (3)? Díky

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Peter H.

Ono se to při každé misi tak trochu liší.

Petr
Petr
6 let před

Děkuji za úžasný přenos, to byl přímo informační koncert. Třičtvrtě hodiny k vypuštění teleskopu tím uplynulo neuvěřitelně rychle.
Martin Gembec odstartoval svým dlouhatánským přenosem novou éru Kosmonautixu a je to parádní éra 🙂
Držím palce ať Vám tento elán vydrží, děláte to opravdu skvěle.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Petr

Děkujeme za pochvalu. Ale upřímně říkám, že tyto maratony nebudeme dělat u každého přenosu, aby to divákům nezevšednělo. 😉

tonda
tonda
6 let před

Díky redakci za opět super přenos.Přece jen s přistáním 1.st. to má lepší šťávu!Ale zaujalo mě něco jiného.Takhle se má dělat popularizace kosmonautiky.Obdivuji Dugiho,jak v klidu a pohodě dokáže odpovídat a vysvětlovat už poněkolikáté ty samé otázky z chatu!Přiznávám se,že já už bych to někdy nevydržel,pokud vysvětluji na začátku přenosu něco a za chvíli se někdo připojí a zeptá se na ten samý problém.A Dušan v pohodě a klidu znovu zopakuje a vysvětlí .Tak to má dělat popularizátor!A děkuji osudu,že takového máme v podobě Dušana!Díky Dušane!

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  tonda

Díky, tohle považuju za samozřejmost. Ale je pravda, že poslední odpověď na to, kde skončí horní stupeň jsem už trochu odbyl.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před

Moc hezký přenos, viděl jsem to asi do T+30minut, pak jsem šel spat. Je to hodně zvláštní situace, druhý Lukášův výkon, a ani po prvním jsem neměl pocit, že by byl nováček. A ten jeho včerejší mi přišel už rutinně výborný. Žádný hlas ze studny, ale velmi dobře slyšitelný a srozumitelný (díky za ten mikrofon) a odpovědi vždy k věci. Jsem zvědavý na jeho sólovýkon. Je na jeho výkonu hodně znát, že mluví k publiku. Dušan prostě standartní (skvělý) výkon, ten ostatně podává vždy, bez sebemenších výkyvů.
Včera jsem se podíval na odlepení rakety od rampy a pak jsem spíš dobře poslouchal, než dobře se díval. Měl bych jeden komentář, souhlas s tím, že propagace toho nevědeckého názoru o tvaru planet Země při přenosu se na chatu opravdu silně nehodí, zvlášť při těch záběrech z druhého stupně, který tento názor jednoznačně vyvrací, nehodlám se dotyčného pána zastávat a co dostal, to si zasloužil. Mě na druhou stranu při této zmínce vždy napadne, že ten někdo mluví či píše o skvělé knižní sérii z pera nedávno zesnulého Terryho Pratchetta – Discworld (úmyslně používám anglický název), toto je moje asociace, nikoliv ten pán, co vymýšlí tu raketu v USA, ale tato knižní série, kterou miluji. Mimochodem v jedné knížce dokonce postavil Leonardo da Quirm (jasný odkaz na da Vinciho)a použil pilotovanou dřevenou raketu Luňák, kterou letěli na Měsíc.
Díky za přenos, už se těším, až si ho odpoledne pustím znovu.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Jirka Hadač

Díky za pochvalu i za zajímavý názor. Z tohoto hlediska jsme se na to nikdy nedíval.

pbpitko
pbpitko
6 let před
Odpovědět  Jirka Hadač

Zaujímalo by ma ako si ten pán predstavuje oblet plochej zeme. To si najprv prerazí plochu zem a prebije sa na spodnú stranu a v druhej polovici sa zase prevŕta zo spodu znovu na hornú plochu, atď… ?
Asi som idiot, naviem si to nijak predstaviť !
pb 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  pbpitko

Někdo to třeba napíše jako legraci, někdo jako provokaci, ale to se nedá poznat.

Vít Výmola
Vít Výmola
6 let před

Přenos jsem nesledoval, podíval jsem se na výsledek teprve teď po ránu. Mám z úspěchu opravdu radost. Jde asi o prní start SpaceX, kdy mi záleželo víc na nákladu než na osudu samotného nosiče!

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Vít Výmola

Přesně, tato mise byla mimořádně zajímavá.

Karel Zvoník
6 let před
Odpovědět  Vít Výmola

Naprosto Váš postoj chápu. Důvěra ve SpaceX tímto startem určitě stoupne. Všichni se moc těšíme na výsledky teleskopu. Držíme palce ať se neobjeví nějaký problém s technikou.

Juraj
Juraj
6 let před

Upřímně – byla to už vlastně docela nuda. Což je skvělé, že? 😉

Karel Zvoník
Editor
6 let před
Odpovědět  Juraj

Nuda to nebyla v žádném případě. Pohled na startující raketu se nikdy neomrzí. Nuda to možná začne být až budou kosmické rakety běžnou součástí leteckého provozu. 🙂

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpovědět  Juraj

On ten náklad je obvykle mnohem zajímavější než samotná raketa. Pokud se vše daří (což je ideální stav), tak je start stejné rakety také pořád stejný a nic moc nového se k tomu asi říci nedá. Zásilka pod krytem je ale něco jiného.

pbpitko
pbpitko
6 let před
Odpovědět  Spytihněv

Plný súhlas. Raketa je lem dopravný prostriedok, síce zaujímavý, ale iba špeditérska záležitosť. Raketa dostáva svoj zmysel až tým nákladom.
Asi ma ukameňujete, že ?
pb 🙂
P.S. Ale aj tak mohutné Ď. za skvelé komentáre, a za Vaše nákazlivé nadšenie ! Tak má vyzerať skutočne dobrý program.
P.P.S. Podľa mňa doteraz najvýznamnejší počin SPACE X !

Jirka Hadac
Jirka Hadac
6 let před
Odpovědět  pbpitko

Proc ukamenovat, mas pravdu, jen nebyt spediteru, nestrhla se nova vlna v kosmonautice a revoluce. A i na Mars chce byt spediterem. A bez nakladu by mel jen krasnou neucelnou drahou trubku:-)

Michal Schwarz
Michal Schwarz
6 let před

Nevíte jakým způsobem se měří ta rychlost a výška nad zemí (viz pravý horní roh videopřenosu)? Předpokládám že je to nejsou údaje z rakety samotné, ale že se to měří/počítá na základě údajů z pozemních stanic, nebo …?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Michal Schwarz

SpaceX to nijak neupřesňuje, ale pravděpodobně se využívá Dopplerův jev a možná i další principy.

https://kosmonautix.cz/2018/04/18/zive-a-cesky-repete-pro-falcon-s-lovcem-exoplanet/