sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Indie vynáší navigační družici

V noci na zítřek v 0:33 našeho času by se měla z kosmodromu Šríharikota vydat k obloze indická raketa PSLV. Nákladem této 44 metrů vysoké a 321 tun těžké rakety je družice IRNSS-1I s hmotností 1425 kg. Půjde již o devátého zástupce indického navigačního systému IRNSS (Indian Regional Navigation Satellite System). Raketa PSLV poletí v konfiguraci XL, která bude použita podvanácté. Raketa vynese náklad na protáhlou dráhu 284 × 20 650 km se sklonem 19,2° vůči rovníku. Družice pak sama vlastními motory změní rychlost o celkem 1890 m/s a usadí se na geosynchronní dráze ve výšce 36 000 kilometrů, která bude vůči rovníku skloněna o 29 stupňů.

Přímý přenos vysílá agentura ISRO na svém webu a na YouTube je hned několik přímých přenosů. Žádný však není oficiální a proto nemůžeme ručit za jejich správné fungování.

Zdroje informací:
https://www.isro.gov.in/
https://www.isro.gov.in/

Zdroje obrázků:
https://www.isro.gov.in/…/6-irnss-1iatcleanroomwithoneofitssolarpanelsdeployed.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Majkl
Majkl
7 let před

„Družice pak sama vlastními motory změní rychlost o celkem 1890 m/s a usadí se na geosynchronní dráze ve výšce 36 000 kilometrů, která bude vůči rovníku skloněna o 29 stupňů.“

To mi nějak nesedí. Já si vždy myslel, že geostacionární dráha má nulový sklon vůči rovníku.

frank
frank
7 let před
Odpověď  Majkl

myslím že pes bude zakopán v tom, že satelity systému IRNSS nejsou na stejných drahách, 4 jsou geostacionární a zbytek je geosynchronní 🙂

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  Majkl

Geosynchronní – Doba oběhu kolem Země je stejná jako otočení Země okolo své osy. Geostacionární dráha je speciální případ geosynchronní dráhy (sklon 0° a je kruhová)

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Trefa. Musím se přiznat, že při psaní článku jsem si musel dávat velký pozor, aby mi prsty nevyťukaly slovo geostacionární, na které jsem zvyklý, protože jej píšu mnohem častěji.:-)

Majkl
Majkl
7 let před
Odpověď  Majkl

Omlouvám se, jen jsem si to špatně přečetl 🙁

frank
frank
7 let před

Jinak zajímavost ke startu, indové touto družicí nahrazují IRNSS-1A, na které se porouchaly , dle jejich tisku, “ importované evropské atomové hodiny“:), asi to nebylo ojedinělé, protože se stejným problémem s Rubidiovými hodinami se potýkalo i Galieo…

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před
Odpověď  frank

Kdyby evropské, švýcarské hodinky to byly. Kam ten svět spěje… 🙂

Ještě že číňani vyvíjí tu pulsarovou navigaci.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.