V noci na zítřek v 0:33 našeho času by se měla z kosmodromu Šríharikota vydat k obloze indická raketa PSLV. Nákladem této 44 metrů vysoké a 321 tun těžké rakety je družice IRNSS-1I s hmotností 1425 kg. Půjde již o devátého zástupce indického navigačního systému IRNSS (Indian Regional Navigation Satellite System). Raketa PSLV poletí v konfiguraci XL, která bude použita podvanácté. Raketa vynese náklad na protáhlou dráhu 284 × 20 650 km se sklonem 19,2° vůči rovníku. Družice pak sama vlastními motory změní rychlost o celkem 1890 m/s a usadí se na geosynchronní dráze ve výšce 36 000 kilometrů, která bude vůči rovníku skloněna o 29 stupňů.
Přímý přenos vysílá agentura ISRO na svém webu a na YouTube je hned několik přímých přenosů. Žádný však není oficiální a proto nemůžeme ručit za jejich správné fungování.
Zdroje informací:
https://www.isro.gov.in/
https://www.isro.gov.in/
Zdroje obrázků:
https://www.isro.gov.in/…/6-irnss-1iatcleanroomwithoneofitssolarpanelsdeployed.jpg
„Družice pak sama vlastními motory změní rychlost o celkem 1890 m/s a usadí se na geosynchronní dráze ve výšce 36 000 kilometrů, která bude vůči rovníku skloněna o 29 stupňů.“
To mi nějak nesedí. Já si vždy myslel, že geostacionární dráha má nulový sklon vůči rovníku.
myslím že pes bude zakopán v tom, že satelity systému IRNSS nejsou na stejných drahách, 4 jsou geostacionární a zbytek je geosynchronní 🙂
Geosynchronní – Doba oběhu kolem Země je stejná jako otočení Země okolo své osy. Geostacionární dráha je speciální případ geosynchronní dráhy (sklon 0° a je kruhová)
Trefa. Musím se přiznat, že při psaní článku jsem si musel dávat velký pozor, aby mi prsty nevyťukaly slovo geostacionární, na které jsem zvyklý, protože jej píšu mnohem častěji.:-)
Omlouvám se, jen jsem si to špatně přečetl 🙁
Jinak zajímavost ke startu, indové touto družicí nahrazují IRNSS-1A, na které se porouchaly , dle jejich tisku, “ importované evropské atomové hodiny“:), asi to nebylo ojedinělé, protože se stejným problémem s Rubidiovými hodinami se potýkalo i Galieo…
Kdyby evropské, švýcarské hodinky to byly. Kam ten svět spěje… 🙂
Ještě že číňani vyvíjí tu pulsarovou navigaci.