sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kanada připravuje vylepšení ISS

Zařízení pojmenované DOC (Dextre-Operated Camera) už svým názvem ukazuje, že bude spolupracovat s manipulátorem Dextre, který se již na ISS několik let nachází. DOC má za úkol provádět vizuální inspekci ISS a hledat na jejím povrchu jakékoliv stopy a známky poškození. Kromě toho bude monitorovat přílety a odlety nejrůznějších zásobovacích lodí. Pokud se nic nepokazí, mělo by se toto zařízení o velikosti srovnatelné s mikrovlnnou troubou na stanici dostat v roce 2021.

Povrch stanice je neustále ohrožován mikrometeority – jde sice o objekty velké sotva jako zrnko písku, ale při jejich rychlosti až 36 000 km/h může jít o velmi nebezpečné projektily. Za dlouhé roky, co ISS slouží, už zažila podobných srážek stovky. Některé nárazy mohou být nebezpečné a proto astronauti čas od času během výstupů do volného prostoru provádí vizuální inspekci povrchu stanice. Tuto činnost však mohou přebrat moderní technologie.

Manipulátor Dextre se díky robotickému ramenu dostane prakticky kamkoliv a tak se kanadská kosmická agentura CSA rozhodla dát tomuto pomocníkovi nový nástroj. Tím má být právě DOC, s jehož pomocí by mohli astronauti i pozemní operátoři mnohem lépe kontrolovat stav povrchu stanice. Má jít o nejsofistikovanější sledovací vesmírný systém a mezi jeho schopnosti má patřit:

  • Pomoc při inspekci poškození ISS a udržování jejího bezpečného provozu v dalších letech.
  • Vytvoření 3D mapy stanice, s jehož pomocí bude možné najít i změny, které nejsou okem viditelné.
  • Monitorování a poskytování informací o zásobovacích lodích při jejich příletu a odletu.
  • Poskytování neporovnatelných snímků stanice, robotické paže a Země s vysokým rozlišením.

DOC se k manipulátoru Dextre připojí pouze tehdy, když to bude potřeba. Celý inovativní přístroj bude založený na kombinaci tří na sobě nezávislých pokročilých systémů:

  • 3D mapovací laser
  • Videokamera s vysokým rozlišením a silným LED osvětlením
  • Infračervená kamera pro noční vidění

Jakmile astronauti, nebo pozemní personál pojmou podezření, že stanici zasáhl mikrometeorit, použijí DOC k rychlému pořízení snímků stanice, díky kterému zjistí rozsah případného poškození. Možnosti využití sytému jsou ale mnohem širší. Kromě jiného by díky němu mohl klesnout počet neplánovaných výstupů do volného prostoru, takže astronauti budou moci více času věnovat vědě.

Zdroje informací:
http://asc-csa.gc.ca/

Zdroje obrázků:
http://www.asc-csa.gc.ca/images/recherche/hi-res/2ee41aa2-95a9-4b0a-9f75-52a7a9bee40e.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk
Zdeněk
7 let před

Hodně zajímavá věc.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Je to fajn, zní to dobře, čím dřív tím líp, v řídícím sale asi přibude jedna funkce navíc, a budou obhlížet non stop celý americký segment ISS.
Nechystají Rusové něco podobného pro tu evropskou ruku na Nauce? 🙂 Tedy alespon pro okukování Nauky?

Cx
Cx
7 let před

Tyhle technologie na ISS trochu chybí. Divím se, že víc netlačí do robotů, kteří by dokázali nahradit v některých věcech přítomnost člověka. Zpoždění v komunikaci je jen několik set milisekund, takže by to nebylo tak složité je kontrolovat ze země. Na servisní drony, co poletují po venku, si nechám zajít chuť, to by asi nikdo příčetný k ISS nevypustil, ale větší důraz na robotiku na ISS chybí zoufale.

David R.
David R.
7 let před
Odpověď  Cx

Chybí, kvůli chybě ukostření nohou robonauta. Napsal bych uzemnění, ale není to na Zemi. A robonaut prý měl pracovat i venku. Škoda.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.