Indická raketa GSLV Mk.II již stojí na startovní rampě kosmodromu Šríharikota, odkud by měla dnes ve 13:26 našeho času vypustit telekomunikační družici GSAT-6A. Jejím úkolem bude vysílání v pásmu S a zajištění mobilního signálu pro vládní a armádní složky. Může jít již o pátou úspěšnou misi v řadě od návratu do služby tohoto nosiče v roce 2014. Aktuální mise je ale zajímavá i díky tomu, že Indové na této raketě představí hned několik novinek. Kupříkladu druhý stupeň rakety dostal novou verzi motoru Vikas a změny se dotkly i kryogenního horního stupně. Ten má používat novou metodu vypínání, díky které by mělo být dosaženo přesnějšího hospodaření s pohonnými hmotami. V našem článku budete mít možnost sledovat celý start živě.
Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/03/2018-03-29-033423.jpg
ako naschval v case startu som mal meeting, ale pozeram ze maju usmev na tvari a navzajom si gratuluju, tak sa to asi podarilo 🙂
Start byl moc pěkný a i lehce úsměvný, jelikož angličtina z úst indů zní vážně srandovně 🙂
Ano, u toho přízvuku mě napadlo, kde je call centrum, kam volají indové 🙂
Tak jsem se podival ze zaznamu a teda, pekne mozna, ale bylo to suche az hruza.
pěkný, díky
neviem či sa to tu už preberalo v minulosti ale zaujímalo by ma, prečo sa pri štarte začne odlamovať také veľké množstvo úlomkov zrejme termoizolácie nádrží? Pôsobí to hrôzostrašne.
Jsou to opravdu tepelně izolační panely a je to naprosto běžné. Je to kvůli chvění rakety při startu a navíc už je to jen zbytečná zátěž. 🙂
Konečně zas trochu exotiky, tentokrát originální indická konstrukce. Indové začínají mít našlápnuto, rakety už mají celkem slušnou spolehlivos´t, prostě dobře že tu jsou. A uvidíme, jak se prosadí na komerčním trhu.
take jim fandim
Myslím že na komerčním trhu nemají šanci, ten systém je hrozně komplikovaný. Jestli jsem to dobře pochytil tak tři různé druhy motorů na jedné raketě.
Tři různé druhy motorů 🙂 Doslova hrůza… Třeba taková Delta tedy léta létá komplikovaně 🙂
Ceny nevypadají marně, kosmodrom blízko rovníku, teď jen ta spolehlivost. Jinak ta raketa je stavebnicová, jak je dnes moderní :-))