sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Indové vypouští komunikační družici

Indická raketa GSLV Mk.II již stojí na startovní rampě kosmodromu Šríharikota, odkud by měla dnes ve 13:26 našeho času vypustit telekomunikační družici GSAT-6A. Jejím úkolem bude vysílání v pásmu S a zajištění mobilního signálu pro vládní a armádní složky. Může jít již o pátou úspěšnou misi v řadě od návratu do služby tohoto nosiče v roce 2014. Aktuální mise je ale zajímavá i díky tomu, že Indové na této raketě představí hned několik novinek. Kupříkladu druhý stupeň rakety dostal novou verzi motoru Vikas a změny se dotkly i kryogenního horního stupně. Ten má používat novou metodu vypínání, díky které by mělo být dosaženo přesnějšího hospodaření s pohonnými hmotami. V našem článku budete mít možnost sledovat celý start živě.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/03/2018-03-29-033423.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
casso
casso
6 let před

ako naschval v case startu som mal meeting, ale pozeram ze maju usmev na tvari a navzajom si gratuluju, tak sa to asi podarilo 🙂

Eďas
6 let před

Start byl moc pěkný a i lehce úsměvný, jelikož angličtina z úst indů zní vážně srandovně 🙂

varan
varan
6 let před
Odpovědět  Eďas

Ano, u toho přízvuku mě napadlo, kde je call centrum, kam volají indové 🙂

Entes
Entes
6 let před

Tak jsem se podival ze zaznamu a teda, pekne mozna, ale bylo to suche az hruza.

jregent
jregent
6 let před

pěkný, díky

von Schmeks
von Schmeks
6 let před

neviem či sa to tu už preberalo v minulosti ale zaujímalo by ma, prečo sa pri štarte začne odlamovať také veľké množstvo úlomkov zrejme termoizolácie nádrží? Pôsobí to hrôzostrašne.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  von Schmeks

Jsou to opravdu tepelně izolační panely a je to naprosto běžné. Je to kvůli chvění rakety při startu a navíc už je to jen zbytečná zátěž. 🙂

Racek
Racek
6 let před

Konečně zas trochu exotiky, tentokrát originální indická konstrukce. Indové začínají mít našlápnuto, rakety už mají celkem slušnou spolehlivos´t, prostě dobře že tu jsou. A uvidíme, jak se prosadí na komerčním trhu.

jregent
jregent
6 let před
Odpovědět  Racek

take jim fandim

Honza
Honza
6 let před
Odpovědět  Racek

Myslím že na komerčním trhu nemají šanci, ten systém je hrozně komplikovaný. Jestli jsem to dobře pochytil tak tři různé druhy motorů na jedné raketě.

frank
frank
6 let před
Odpovědět  Honza

Tři různé druhy motorů 🙂 Doslova hrůza… Třeba taková Delta tedy léta létá komplikovaně 🙂

Racek
Racek
6 let před
Odpovědět  Honza

Ceny nevypadají marně, kosmodrom blízko rovníku, teď jen ta spolehlivost. Jinak ta raketa je stavebnicová, jak je dnes moderní :-))

https://kosmonautix.cz/2018/03/29/zive-indove-vypousti-komunikacni-druzici/