sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Ultima Thule – přezdívka pro cíl New Horizons

Drobný objekt, který jsme doposud znali jen pod označením 2014 MU69 a kolem kterého 1. ledna 2019 proletí sonda New Horizons, se dočkal snáze zapamatovatelného označení – Ultima Thule. „Jméno pochází od dávných kartografů, kteří pojmenováním Thule označovali vzdálený a dosud neobjevený ostrov daleko na severu. Mělo jít o nejsevernější místo na Zemi,“ vysvětluje Mark Showalter, člen týmu New Horizons a pokračuje: „Ultima Thule, tak bývá překládána jako „vzdálenější než Thule“, nebo „až za Thule“. Tento výraz se začal používat jako metafora pro záhadná místa za hranicemi známého světa.“ Z tohoto hlediska tak dává přezdívka pro nejvzdálenější objekt, který kdy prozkoumáme zblízka, smysl.

2014 MU69 snímkovaný Hubbleovým teleskopem.
2014 MU69 snímkovaný Hubbleovým teleskopem.
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com

O označení mohla online hlasovat veřejnost, která vybírala ze 37 návrhů. Ultima Thule patřila mezi nejpopulárnější možnosti, ale definitivní slovo měli zástupci odborné veřejnosti. „MU69 je příští Ultima Thule celého lidstva,“ prohlásil Alan Stern, který tak šikovně využil metaforického významu nového názvu a dodal: „Naše sonda míří za hranice známých světů k cíli, který bude dalším velkým milníkem. Půjde o nejvzdálenější objekt, který jsme kdy prozkoumali. Osobně budu našemu cíli říkat zkráceně Ultima, což symbolizuje nekompromisní průzkum v podání NASA a našeho týmu.“

New Horizons již svůj hlavní úkol splnila a nyní je v nadstavbové fázi. Tři a půl roku po historickém průletu kolem Pluta by měla sbírat informace o tělese, které je možná dvojité. Objekt z Kuiperova pásu obíhá daleko od Slunce, kde panují nízké teploty charakteristické pro oblasti za oběžnou dráhou Neptunu. O tělese samotném víme jen pramálo – dokonce i nejsilnější teleskopy jej vidí jen jako malinkou slabou tečku, kterou se podařilo objevit až v roce 2014.

Snímky objektu 2014 MU69 pořízený 24 června 2014 pořizované v desetiminutových intervalech pomocí Hubblova dalekohledu (zdroj NASA).
Snímky objektu 2014 MU69 pořízený 24 června 2014 pořizované v desetiminutových intervalech pomocí Hubblova dalekohledu.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

V loňském roce se vědci snažili změřit průměr objektu s využitím zákrytu hvězd. Výsledky naznačují, že se buďto jedná o dvě či tři tělesa obíhající blízko sebe, nebo o objekt nepravidelného tvaru „slepený“ z více úlomků. Vědci věří, že blízký průlet přinese nejen detailní fotky, ale i chemická měření. Ultima Thule totiž může ukrývat materiál z doby vzniku sluneční soustavy. Ten je i na kometách, ale pravidelné průlety kolem Slunce jej degradují. Naopak v mrazivých končinách Kuiperova pásu jsou tyto vzorky uchovány doslova jako v mrazícím boxu. Sonda New Horizons by tak díky Ultima Thule mohla pomoci pochopit procesy, které před miliardami let formovaly sluneční soustavu.

Na závěr je potřeba říct, že Ultima Thule není oficiálním názvem pro 2014 MU69. Než v roce 2019 Mezinárodní astronomická unie schválí oficiální název, bude se používat místo něj. Konečné jméno bude závislé na tom, zda se ukáže, že se jedná o jednolité těleso, binární dvojici, nebo o gravitačně svázané hejno  mnoha objektů.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2018/01/NHatMU69_binary_SM.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/03/mu69_hst.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6a/KBO_2014_MU69_HST.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
6 let před

Dne 8.2. pořídila sonda snímky KBO 2012 HE85 ze vzdálenosti O,34 AU, což je 5l mil km. Podle označení bylo těleso známo dva roky před nalezením současného cíle. Pokud v době fotografování byla minimální vzdálenost od osy letu, k zacílení by postačilo cca 500 m/s, bylo to v možnostech sondy ? Dík.

Roman L.
Roman L.
6 let před
Odpověď  Alois

Sonda samotná měla při startu něco přes 290 m/s delta v, takže bohužel ne.
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/New_Horizons#Propulsion_and_attitude_control

Alois
Alois
6 let před
Odpověď  Roman L.

Současný cíl byl vybrán ze tří možností, všechny v dosahu sondy. Současný cíl byl cca 5 mil km mimo osu letu.
Chtěl bych se zeptat jak daleko sonda proletí od ostatních dvou a zda je bude pozorovat, odhaduji, že vzdálenost mohla být od 5 do 10 mil km.

slappy
slappy
6 let před
Odpověď  Alois

Ano, oba nevybrané potenciální cíle (2014 OS393 & 2014 PN70) bude sonda pozorovat hned po průletu kolem 2014 MU69 začátkem ledna a pak znova začátkem března. Nejmenší vzdálenost bude méně než 0,1 AU (tedy řekněme 10-15 miliónů km).

Viz: http://wonderousworlds.space/_/new_horizons-observations2018-2019.jpg

2014 OS393 má naplánováno jedno pozorování i den před Vánoci, tedy naopak ještě před průletem kolem MU69.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před

Zmiňovanou anketu sice vyhrálo Thorovo kladivo Mjölnir a Ultima Thule skončila až sedmá, ale já jsem spokojen. Zní to dobře.

Tovy
Tovy
6 let před
Odpověď  Spytihněv

No, z historického hlediska nejde zrovna o nejšťastnější název…

Alois
Alois
6 let před
Odpověď  Tovy

To zcela jistě – náckové se radují.

Vojta
Vojta
6 let před
Odpověď  Alois

Asi právě proto, aby si to nikdo nepletl s rodištěm árijců nebo s výrobcem zavazadel, kočárků a střešních nosičů, planetku pojmenovali Ultima Thule a ne jen Thule.

Racek
Racek
6 let před

No, já vím že to bude pár šedočerných šutrů s ledem ale stejně se na to těším. No a ten název … I název prodává. Ten název je fakt vzrušující, ne 🙂

Yokotashi
6 let před

Ten optimismus:

> Z tohoto hlediska tak dává přezdívka pro nejvzdálenější objekt, který kdy prozkoumáme zblízka, smysl.

S nuklearnim pohonem (NTR/Orion) je realne nejen prozkouomat, ale dokonce i osidlit i vzdalenejsi objekty.

Richard Molek
Richard Molek
6 let před

Pořád je na co se těšit, je to velké dobrodružství poznání, výzvy jsou motorem a motivem vývoje..

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.