sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jak se Aeolus usadí na raketu?

Navrhnout, postavit, testovat a vypustit družici není nic snadného. V celém procesu je ve hře celá řada předpisů, specifikací a průvodní dokumentace, které s sebou nesou nutnost nejrůznějších zkoušek, ověřování a kontrol. O mnoha z nich se přitom mluví jen málo a mezi takové nepříliš známé zkoušky patří i testovací usazení družice na nosnou raketu. Ve francouzském Toulouse tuto zkoušku podstoupila družice Aeolus, na které se ověřovalo, jak bude spojena s nákladovým adaptérem rakety Vega. Start na tomto nosiči je plánován už na letošní podzim a družice se po usazení na oběžné dráze zaměří na globální monitoring proudění vzduchu.

Zkouška usazení družice Aeolus na nákladový adaptér rakety Vega.
Zkouška usazení družice Aeolus na nákladový adaptér rakety Vega.
Zdroj: http://www.esa.int

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/Aeolus_ready_for_next_step.jpg
http://www.esa.int/…/Aeolus_fitted_to_launcher_cone.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Milan Bačík
Milan Bačík
7 let před

Omlouvám se za off topic, nebyl by článeček k http://www.osel.cz/9809-esa-poprve-na-svete-spustila-elektricky-pohon-nasavajici-vzduch.html Příjde mi to velice zajímavé.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Milan Bačík

Myslím si, že bychom do našeho článku nedostali více informací, než je v odkazovaném článku.

MartinH
MartinH
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Já si myslím, že by to bylo zajímavé i přesto že by to nepřineslo další informace. Přece jen většina lidí nemá tolik času, aby sledovala všechny zpravodajské zdroje. Tento motor má potenciál změnit velmi nízkou oběžnou dráhu.
Napadá mě třeba družice co dokáže takto řídkou atmosféru tankovat do nádrží a pak sloužit jako vesmírný tahač nebo tanker a nebo tanker s tahačem v jednom.

Dan
Dan
7 let před
Odpověď  MartinH

Jde o mizivý tah, byl by to mizerný tahač 🙂 Ale kdyby to tehdy dali na GOCE (mimochodem, velmi povedená družice, co se vizuálu týká), byla by to výhra.

MartinH
MartinH
7 let před
Odpověď  MartinH

Si nerozumíme, vím že Iontovej motor má malý tah ale velké ISP a tento konkrétní model je navržen k tomu, aby jen kompenzoval brždění o atmosféru a družice by se tak udržela na velmi nízké orbitě po neomezenou dobu. Jenže na té družici místo vědeckého vybavení může být nádrž, sběrač a další motor klidně už něco s větším tahem (na DSG má být kupříkladu obří Hallův motor se slušným tahem, použít by se dal i VASIMR). Družice by po naplnění nádrží za pomoci tohoto plynu a druhého motoru vystoupala na vyšší orbit kde by zadokovala k jiné družici a
1) přečerpala plyn z nádrží (dotankovala palivo). Pak zase snížila orbit a vše by se opakovalo.
2) připojila náklad z horního stupně rakety a odtáhla na místo určení a pak se zase vrátila a vše znovu.
3) plyn by šel rozdělit na jednotlivé složky a třeba doplnit kyslík na ISS…

Dan
Dan
7 let před

Ten adaptér je letový díl, nebo výrobci družic mají k dispozici nějaký „vlastní“, konstrukčně shodný s letovým a na něj pasují všechny satelity, které se plánují vynést na daném nosiči?

ptpc
ptpc
7 let před
Odpověď  Dan

Toto je ale čisto len môj tip – podľa mňa je to inžiniersky model adaptéra.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.