Její jméno je Paz, což ve španělštině znamená mír – tato 1300 kg těžká družice je vybavena radarovou anténou a její snímky poslouží jak civilnímu sektoru, tak i španělské vládě. Družici měla původně vynášet raketa Dněpr, ale kvůli rusko-ukrajinským sporům se její vynesení odkládalo dlouhé tři roky. Firma Hisdesat tedy zakázku přesunula na Falcon 9, jehož start z Vandenbergovy základny v Kalifornii budeme jako vždy komentovat v rámci našeho přímého přenosu.
Ke startu by mělo dojít dnes, tedy ve středu 21. února v 15:17 středoevropského času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 15:00 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky – stránku obnovujte pouze v případě, kdy se nový příspěvek neobjeví více než pět minut.
Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://spaceflight101.com/
http://spaceflight101.com/
https://spaceflightnow.com/
Zdroje obrázků:
https://directory.eoportal.org/documents/163813/2997255/PAZ_Auto17.jpeg
Dobrý deň.
Stále nechápem, ako je vôbec možné zachytiť loďou padajúce časti krytu. Veď ten kryt je dosť ťažký a letí obrovskou rýchlosťou. Ako sa dokáže loď pohybovať dostatočne rýchlo, aby sa kryty „trafili“? A aké siete to musí mať, aby dokázali stlmiť tento náraz a nepoškodiť loď a hlavne kryt? Vôbec mi to nedáva logiku.
To už skôr dopravenie na padákoch a vylovenie z mora.
Ten kryt přistává na padáku.
Kryty jsou vybaveny řiditelným padákem a tryskami na stlačený plyn. Ale buďte v klidu, ani mě to hlava nebere 😀
Aha, tak to si už viem predstaviť. Loď sa teda v podstate nehýbe, ale hýbe sa padák. A tie siete sú tam preto, aby to nepadlo do mora. Ak im to výjde, bude to super. Jediná časť, ktorá nebude znovupoužiteľná, bude druhý stupeň. A možno aj ten časom. 🙂
Časem vše nahradí BFR, která bude kompletně znovupoužitelna.
Trochu jinak, hýbe se obojí, kryt letí na padáku, loď pluje pod ním stejnou rychlostí, kryt se vůči lodi nehýbe, jenom sedne dolů
https://www.teslarati.com/spacex-fairing-recovery-boat-using-giant-net/
sítě jsou tady i s lodí, a není ten padák částečně řiditelný?
Omlouvám se za trochu nesouvisející odkaz, ale jsou tu krásné fotky se zajímavými detaily jednoho z boosterů FH:
https://www.teslarati.com/spacex-used-falcon-heavy-booster-photo-gallery/
Ty detaily jsou úžasné.
Absolutní špička! Nic takhle detailního tu ještě nebylo.