ŽIVĚ A ČESKY: Kalifornský Falcon připraven ke startu

Včerejší pokus o start rakety Falcon 9 vypadal velmi dobře – pozemní vybavení rampy, nosná raketa i vynášený náklad byly v pořádku. O pár kilometrů výše však silně foukalo a i když nárazy větru přesáhly limit o pouhá 2%, nechtěla SpaceX nic riskovat a start odložila. Při této misi je okamžité startovní okno, což znamená, že raketa musí odstartovat v přesně daný čas a jakékoliv zpoždění znamená odklad o 24 hodin. Dnes se tedy otevírá druhá možnost a snad už vše půjde správně.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy ve čtvrtek 22. února v 15:17 středoevropského času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 15:00 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky – stránku obnovujte pouze v případě, kdy se nový příspěvek neobjeví více než pět minut.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://forum.nasaspaceflight.com/…dlattach;topic=42485.0;attach=1452218;image

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

27 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Kalifornský Falcon připraven ke startu”

 1. jregent napsal:

  diky za prenos
  tezke je nejasat v praci 🙂

 2. Jirka napsal:

  Opět jsem mohl sledovat start jen ze záznamu, v každém případě děkujeme (celá rodina).
  Ohledně vypouštění plynu po ukončení práce druhého stupně – předpokládám, že se jedná o bezpečnostní dekompresi nádrží, aby např. v případě srážky s mikrometeoritem a proražení natlakovaných nádrží celá sestava 2.stupeň+adaptér s družicemi nedostala do nekontrolované rotace. Odpouštěcí trysky musí být ale správně orientovány, aby důsledkem vypouštění nedošlo k nechtěnému impulzu.

 3. Jožka Somík napsal:

  Já bych řekl, že to nejviditelnější, čím se od sebe liší motor Merlin na prvním a na druhém stupni je krom velikosti zvonu trysky i uzavřený cyklus u motoru na druhém stupni. Na těch záběrech se nedá přehlédnout ten prstenec svodu výfuku z turbíny obepínající trysku. Každopádně je to nádherný kus techniky. Škoda, že se po každém startu zničí.

 4. Milos napsal:

  Preco to okamzite startovne okno? Dakujem.

 5. Atomix napsal:

  Zdravím, horní část trysky je chlazena regenerativne palivem,spodni uVAC verze spalinami turbočerpadla jak uvedli kolegové výše a to je právě ten velký prstenec nad spodní částí trysky.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.