Magický pohled na jižní pól Jupiteru

Americká sonda Juno pořizuje krásné fotky. NASA dokonce vybrala sérii snímků jižního pólu Jupiteru jako Obrázek dne. Snímek s obohacenými (sytějšími) barvami obsahuje fotky pořízené během jedenáctého blízkého přiblížení 7. února letošního roku. První fotka vznikla v 16:21 našeho času a poslední v 17:01. Vzdálenost sondy od vrcholků oblačnosti se během té doby pohybovala mezi 137 264 km a 200 937 km. Posouvalo se i centrum snímků – mezi 84,1 po 75,5° jižní šířky.

Na první pohled to může vypadat, jak kdyby byly fotky identické a někdo může říct, že na snímku je jen jedna fotka nakopírovaná pětkrát za sebe. Ale stačí prohlídce věnovat trochu více času a odhalíte drobné rozdíly. Nejlépe bude, když začnete porovnávat obrázek nejvíce nalevo s tím nejvíce napravo. Všechny fotky pořídila palubní kamera JunoCam, jejíž surové snímky NASA nabízí veřejnosti, aby si lidé mohli zkusit skládání skutečných dat. Autorem tohoto zpracování je Gerald Eichstädt.

Snímky jižního pólu ze sondy Juno pořízené 7. února.

Snímky jižního pólu ze sondy Juno pořízené 7. února.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Mimochodem rádi bychom Vám za pár dní přinesli podrobnější článek věnovaný právě sondě Juno.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://i.ytimg.com/vi/62D77P6tWh4/maxresdefault.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia21979.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “Magický pohled na jižní pól Jupiteru”

 1. David Kuš napsal:

  Díky za skvělé fotky. Těším se na podrobnější článek o sondě Juno, právě jsem se chtěl zeptat na jiné cíle sondy, protože jsem v poslední době viděl jen fotky.

 2. Honza napsal:

  Narychlo jsem z toho spíchnul animaci, tady jí máte. Musel jsem zvětšit snímky, aby pasovaly na první, tak trochu utrpěla kvalita, ale i tak to projde.
  https://imgur.com/a/D85w8

 3. David napsal:

  Tahle série mi přišla tak netypická, krásná a zajímavá, že mám pohled na Jupiter od jihu už tři týdny na pozadí plochy 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.