sociální sítě

Přímé přenosy

Vulcan (SNC Demo-1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Desert Works Propulsion

Společnost Desert Works Propulsion (DWP) dnes oznámila rozšíření svých domácích vývojových a testovacích kapacit pro elektrické pohony s cílem reagovat na rostoucí poptávku po pokročilé mobilitě ve vesmíru v odvětvích národní bezpečnosti a komerčního vesmíru.

CACI International

Společnost CACI International 22. prosince oznámila, že hotovostní transakci v hodnotě 2,6 miliardy dolarů získává společnost ARKA Group, která se zabývá vesmírnými technologiemi. Společnost tak rozšiřuje svou působnost v oblasti vesmírných senzorických a zpravodajských systémů.

Dlouhý pochod 12A

První start čínské opakovaně použitelné rakety Dlouhý pochod 12A dosáhl v pondělí večer oběžné dráhy. První stupeň měl po oddělení provést návrat do atmosféry a přistání. Pokus o přistání se však nedařil.

Selhání rakety H3

Dnešní start s družicí QZS-5 skončil neúspěšně vlivem problémů s horním stupněm. Jeho první zážeh trval o 27 sekund déle s nižším tlakem, druhý zážeh začal o 25 sekund později než měl a namísto 260 sekund trval sotva sekundu. Družice i s horním stupněm tak zůstaly na LEO.

4iG

Maďarský poskytovatel komunikačních služeb 4iG souhlasil s investicí 100 milionů dolarů do americké společnosti Axiom Space, která se zabývá vývojem vesmírných stanic, a rozšíří tak svou působnost v kosmickém průmyslu.

NASA

Bezpečnostní poradci NASA doporučují, aby agentura přehodnotila architekturu přistání na Měsíci pro misi Artemis a také to, jakým způsobem agentura řeší incidenty. Jako příklad uvedli zkušební let Starlineru.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Deset let špičkové evropské vědy

Evropský modul Columbus obsahuje také externí plošiny na experimenty.

Včera slavila Evropská kosmická agentura kulaté výročí – 7. února roku 2008 startoval z Floridy raketoplán Atlantis, který na Mezinárodní vesmírnou stanici vezl evropský modul Columbus. Jedná se o modul určený k vědeckému výzkumu a v jeho útrobách už proběhlo více než 225 experimentů, jejichž spektrum je ohromně široké – od astrobiologie přes výzkum Slunce, metalurgii až po psychologii. Na základě zdejších poznatků byl publikován bezpočet vědeckých prací na nejrůznější témata – od cirkadiánních rytmů a teplotních senzorů přes jedlé řasy jakožto potravu astronautů až po růst krystalů v mikrogravitaci. Významné jubileum připomíná ESA i na svém YouTube kanálu a my vám nyní přinášíme tři povedená videa věnující se výročí modulu Columbus.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://img22.rajce.idnes.cz/…/images/Columbusmodul.jpg?ver=0

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán Krňanský
Štěpán Krňanský
7 let před

Prosím o titulky k videu 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před

Nechystáme je. Tahle videa jsou spíše kochací.

frank
frank
7 let před

ale tam, přímo na yout. jsou titulky 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=BYwQRRuzAeU

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  frank

Ano, jsou to anglické titulky vytvořené počítačem analýzou zvukové stopy. Ne vždy je to přesné.

frank
frank
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

ano, čím víc oborově specifické tím víc mimoňovské, ale určitou orientaci to dává…

Ostatně ono je někdy lepší, když tam titulky, nebo doprovodné články ani nejsou, sám jistě víte jak dokáží být články v novinách a časopisech „vynalézavé“ v práci s technickým, vojenským či vědeckotechnickým slangem 🙂

Jarda M.
Jarda M.
7 let před

Je to tak, jsou kochací. Rád se podívám na směs nevšedních, ale i úplně všedních činností a akcí a připomenu si známé tváře z nedávné i vzdálenější minulosti.
Díky.

Petr K
Petr K
7 let před

Počet 225 experimentů za 10 let se mi zdá docela málo? To je v průměru více jak 2 týdny na jeden experiment.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Petr K

Mnoho experimentů tam běží třeba několik let, často probíhá i několik experimentů najednou. Experimentem se pochopitelně nemyslí, že se smíchají dvě kapaliny a zapíše se, jestli je směs červená nebo modrá a jde se na další. 🙂

vj
vj
7 let před

Jak je na tom Bartolomeo?

Michal Václavík
7 let před
Odpověď  vj

Doprava na ISS je naplánována na začátek roku 2019.

vj
vj
7 let před

Neví se už, která mise Dragonu to bude? Na stránkách ESA je právě jen ten rok 2019.

Michal Václavík
7 let před
Odpověď  vj

SpX-18

vj
vj
7 let před
Odpověď  vj

Díky.

ptpc
ptpc
7 let před
Odpověď  vj

Čo je Bartolomeo?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  ptpc

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.