7 zajímavostí mise InSight

Čas od času se na internetu objeví článek, který svou formou vybočuje ze zavedených standardů a snaží se přinést trochu jiný pohled na informování o kosmonautice. Podobné inovativní formy bývají atraktivní a proto se je většinou snažíme přeložit do češtiny, aby si je mohli vychutnat i čtenáři, kteří si s cizími jazyky příliš nerozumí. Dnes se tedy podíváme na sedm originálních zajímavostí, které se váží k americké misi InSight. NASA o ní vydala povedený článek, který přehledně a atraktivně rekapituluje nejdůležitější aspekty této mise.

1) InSight je první mise, která prostuduje vnitřní strukturu Marsu.
Když se podíváte do anglického slovníku na slovo Insight, zjistíte, že jde o vhled – tedy pohled na vnitřní podstatu něčeho. Sonda InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) bude dělat svému jménu čest. Skoro můžeme říci, že bude měřit životní funkce planety – její puls (seismologii), teplotu (tok tepla) a její reflexy (radiové experimenty). Pacient Mars se dočká první opravdu podrobné prohlídky od svého vzniku před 4,5 miliardami let.

Vizualizace sondy InSight na Marsu s popisem přístrojů.

Vizualizace sondy InSight na Marsu s popisem přístrojů.
Zdroj: https://photojournal.jpl.nasa.gov

2) InSight přinese informace o planetách zemského typu.
Tým kolem sondy věří, že studiem vnitřních částí Marsu budeme moci zjistit, jak vznikaly kamenné planety. Země a Mars pochází ze stejné primární hmoty, ale jejich vývoj probíhal odlišně – proč tato dvojčata nesdílí stejný osud?

Co se týče planet s pevným povrchem, tak zatím jsme podrobně studovali jedinou – Zemi. Tím, že srovnáme zemský interiér s tím marsovským, bychom měli lépe pochopit celou sluneční soustavu. Nabyté znalosti by se dokonce mohly využít k lepšímu hledání exoplanet podobných Zemi. Bylo by třeba možné zúžit výběr světů, na kterých je teoreticky možný život. Takže i když je InSight mise zkoumající Mars, je to mnohem více než jen marsovská mise.

3) InSight zkusí vůbec poprvé změřit marsotřesení.
Jednou z metod výzkumu hlubokých vrstev Marsu je studium podpovrchových pohybů, tedy obdoby pozemských zemětřesení. Na sondách Viking byly umístěné seismometry, ale nacházely se v horní části modulu, takže produkovaly nekvalitní data s velkým poměrem šumu. Seismometr mise InSight bude umístěn přímo na povrch Marsu, takže získaná data budou mnohem čistší.

Proporce vnitřní struktury Marsu.

Proporce vnitřní struktury Marsu.
Zdroj: http://www.solarviews.com

Vědci už v minulosti nasbírali mnoho důkazů o tom, že se Mars může chvět. Zatímco na Zemi jsou však zemětřesení povětšinou způsobena pohybem tektonických desek, marsotřesení by měla mít původ spíše v jiných typech tektonické činnosti. Jde třeba o vulkanismus, nebo pukání planetární kůry. Aby toho nebylo málo, tak seismické vlny generují i dopady meteoritů a i je dokáže InSight zaznamenat.

Každé marsotřesení bude jako záblesk, který osvětlí kousek podpovrchových struktur planety. Vědci budou zjišťovat, jak seismické vlny postupují různými vrstvami planety – kůrou, pláštěm a jádrem. Odborníci z těchto měření budou moci vyčíst v jaké hloubce tyto vrstvy leží a z čeho jsou tvořené. Z tohoto hlediska můžeme seismický výzkum přirovnat k rentgenování planety.

4) První meziplanetární mise vypuštěná ze západního pobřeží.
Všechny dosavadní meziplanetární sondy od NASA startovaly do oblasti mimo zemské gravitační pole z Floridy. Svou roli hraje třeba i příznivější pozice kosmodromu z hlediska fyziky letu. Ale InSight tyto zavedené pořádky změní, protože odstartuje z Vandenbergovy základny v Kalifornii na opačném konci Spojených států. Půjde o první meziplanetární let uskutečněný ze západního pobřeží.

Raketa Atlas V 401

Raketa Atlas V 401
Zdroj: spaceflight101.com

Sonda se posadí na špičku rakety Atlas V 401, která dokáže létat na meziplanetární dráhy z obou amerických pobřeží. Kalifornský kosmodrom dostal v tomto případě přednost, jelikož v době startovního okna nabízí širší prostor pro manévrování během plánování termínu startu. Mělo by se startovat v čase před svítáním, takže by obyvatelé Kalifornie od Santa Maria po San Diego mohli mít o atraktivní podívanou postaráno.

5) První meziplanetární cubesaty.
Raketa kromě sondy InSight dopraví mimo zemské gravitační pole také dodatečný technologický experiment od NASA – dvojici malých družic Mars Cube One (zkráceně MarCO). Tyto družice s rozměry průměrné poštovní schránky poletí k Marsu po vlastní dráze, která nebude závislá na letu sondy InSight. Jejich úkolem bude přenášet na Zemi data ze sondy InSight během jejího průchodu atmosférou a přistání.

Maketa cubesatu MarCO

Maketa cubesatu MarCO
Zdroj: http://o.aolcdn.com/

Bude se jednat o první exemplář miniaturizovaných družic (cubesatů) pro použití mimo zemské gravitační pole. Výzkumníci těmto drobečkům věří a rádi by jim při dalších misích přisoudili i další úkoly. Důležité je, že primární mise sondy InSight ani její přistání není závislé na tom, zda budou cubesaty fungovat nebo ne. V případě úspěchu přijde pouze potěšující bonus, ale InSight pochopitelně dokáže autonomně přistát i bez posílání dat na cubesaty.

6) InSight nás může naučit, jak vznikaly sopky.
Mars ukrývá mnoho zajímavých sopečných oblastí – včetně lokality Tharsis, což je plošina s největšími sopkami ve sluneční soustavě. Teplo pronikající z nitra planety pohání vznik těchto útvarů nejen na Marsu, ale i na jiných planetách. InSight proto nese tepelnou sondu, která se sama dokáže zatlouct 5 metrů pod povrch. Tady bude poprvé v historii měřit tok tepla z nitra planety k povrchu. Zkombinováním těchto dat s ostatními údaji ze sondy bude možné zjistit, jak energie uvnitř planety pohání změny na jejím povrchu.

7) Mars je stroj času.
Když studujeme Mars, je to podobné, jako kdybychom cestovali do minulosti. Zatímco Země i Venuše mají tektonickou činnost, která zničila většinu důkazů dřívějších jevů, většina Marsu zůstala netknutá po dobu tří miliard let. Mars je navíc oproti Zemi a Venuši třetinový, ukrývá tedy méně energie, která ovlivňuje procesy změn vnitřní struktury. Mars je z tohoto hlediska planetární fosílií, která ukrývá tajemství o dávné historii sluneční soustavy.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia22228.jpg
https://photojournal.jpl.nasa.gov/figures/PIA19811_fig1.jpg
http://www.solarviews.com/raw/mars/marsint.jpg
http://104.131.251.97/spacerockets/wp-content/uploads/sites/17/2015/08/3847089_orig.jpg
http://o.aolcdn.com/…/midas/4be04f4bad6dbeaf7f260a33b5ead55f/202133245/marco2.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

25 komentářů ke článku “7 zajímavostí mise InSight”

 1. bill napsal:

  Parádní článek s hodně zajímavými informacemi. Díky! 🙂 Mohl bych poprosit o termíny startu sondy a info, jestli budeme živě u toho? Mám tam na disku celou rodinu, tak bych to nechtěl propásnout. 🙂

 2. Peter J napsal:

  Úplne z iného súdku, len nemám registráciu na fóre tak to hodím sem a poprosím redakciu aby to keď tak presunula. NASA pred rokmi spravila DVD na počesť raketoplánov a zaznamenala celý štart z mhohých kamier priamo na prvkov STS. Tie videjká majú originálny zvuk a tu je link na stiahnutie ISO a stačí si to buď vypáliť,alebo pripojiť ako image a pozrieť.
  zdroj: https://sites.google.com/site/ascentcommemoratingshuttle/
  link na ISO: https://drive.google.com/uc?id=0B7Sfv2Bq7xzhcmotVXlQMVNkVzg&export=download

 3. Spytihněv napsal:

  Když si vezmu tu kadenci článků, rychlé reakce v diskusích, do toho přípravu dalších článků jako třeba zrovna Pod kůži, což je určitě velmi náročné z hlediska technických pojmů a jak je přeložit…. výkon za jedna a práce na plný úvazek.

 4. JiříK napsal:

  Super článek! Úžasná mise! Máte tam jen malinký překlep ve větě „Na sondách Viking se byly umístěné seismometry, ale …“

 5. Spytihněv napsal:

  S tou tepelnou sondou 5 m pod povrch to bude docela loterie. Pokud narazí na kámen… Zajímalo by mě, jakou bude mít průraznou sílu a jestli budeme mít jen jeden pokus a nebo ji bude možno vytáhnout a přesunout (osobně předpokládám jen ten jeden pokus). Ale věřím, že přijde indiskrétní „Pohled pod kůži“ a ten to odhalí 🙂

  Ten název InSight je opravdu podařený. Jako zkratka by to asi mělo být správně psáno InSIGHT, ale protože jde o opravdu velmi mluvící zkratku a InSight se vžilo, tak může být.

 6. ptpc napsal:

  Díky za článok!
  Na túto sondu sa veľmi teším a myslím, že jej význam je dosť podceňovaný. Ide totiž o to že sa konečne môžme dozvedieť akú vnútornú štruktúru má iná planéta ako Zem (a vlastne iné teleso v Slnečnej sústave okrem nášho Mesiaca). Lebo ako neraz sme sa presvedčili – modely a simulácie sú jedna vec ale realita druhá.

  Len na doplnenie – Venuša nemá aktívnu doskovú tektoniku.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.