sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Magický pohled na jižní pól Jupiteru

Americká sonda Juno pořizuje krásné fotky. NASA dokonce vybrala sérii snímků jižního pólu Jupiteru jako Obrázek dne. Snímek s obohacenými (sytějšími) barvami obsahuje fotky pořízené během jedenáctého blízkého přiblížení 7. února letošního roku. První fotka vznikla v 16:21 našeho času a poslední v 17:01. Vzdálenost sondy od vrcholků oblačnosti se během té doby pohybovala mezi 137 264 km a 200 937 km. Posouvalo se i centrum snímků – mezi 84,1 po 75,5° jižní šířky.

Na první pohled to může vypadat, jak kdyby byly fotky identické a někdo může říct, že na snímku je jen jedna fotka nakopírovaná pětkrát za sebe. Ale stačí prohlídce věnovat trochu více času a odhalíte drobné rozdíly. Nejlépe bude, když začnete porovnávat obrázek nejvíce nalevo s tím nejvíce napravo. Všechny fotky pořídila palubní kamera JunoCam, jejíž surové snímky NASA nabízí veřejnosti, aby si lidé mohli zkusit skládání skutečných dat. Autorem tohoto zpracování je Gerald Eichstädt.

Snímky jižního pólu ze sondy Juno pořízené 7. února.
Snímky jižního pólu ze sondy Juno pořízené 7. února.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Mimochodem rádi bychom Vám za pár dní přinesli podrobnější článek věnovaný právě sondě Juno.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://i.ytimg.com/vi/62D77P6tWh4/maxresdefault.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia21979.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
David
David
6 let před

Tahle série mi přišla tak netypická, krásná a zajímavá, že mám pohled na Jupiter od jihu už tři týdny na pozadí plochy 🙂

Honza
Honza
6 let před

Narychlo jsem z toho spíchnul animaci, tady jí máte. Musel jsem zvětšit snímky, aby pasovaly na první, tak trochu utrpěla kvalita, ale i tak to projde.
https://imgur.com/a/D85w8

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Honza

Perfektní práce! Díky moc.

Racek
Racek
6 let před
Odpověď  Honza

Moc hezký.

pbpitko
pbpitko
6 let před
Odpověď  Honza

Dal si si záležať, dík. Možno kedy si skúsil máličko doostriť tak by bolo super ! Alw aj tak veľké dík.
pb 🙂

Honza
Honza
6 let před
Odpověď  pbpitko

Já se s tím moc nemazal, jsem jsem to sám chtěl vidět, tak jsem si udělal v práci krátkou přestávku a hodil to na sebe. A aspoň jsem se naučil dělat gify ve Photoshopu. No a když už to bylo, tak jsem si říkal, že bych se mohl podělit.

David Kuš
David Kuš
6 let před

Díky za skvělé fotky. Těším se na podrobnější článek o sondě Juno, právě jsem se chtěl zeptat na jiné cíle sondy, protože jsem v poslední době viděl jen fotky.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  David Kuš

Pokud se nic nestane, tak vyjde zítra.

Jana
6 let před

Jeden prima průlet 🙂 :
http://www.astro.cz/apod/ap180226.html

David
David
6 let před
Odpověď  Jana

Nádhera. Vidět tak Jupiter na vlastní oči! (a nezemřít).
„Viděl jsem věci, kterým byste vy, lidé, nevěřili. Zapálené válečné lodě v dráze Orionu. Viděl jsem C paprsky zářit ve tmě poblíž Tannhäuserovy brány. Všechny ty chvíle se ztratí v čase, jako slzy v dešti.“

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  Jana

No, ono to vypadá tak nádherně a mírumilovně, a přitom je to taková obrovská planeta, vůbec není vidět, že tam Juno není jen na výletě a že si každý průlet může ošklivě odskákat 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.