sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Mars potřebuje novou družici pro přenos dat

Stará dobrá družice Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), díky které máme k dispozici extrémně podrobné snímky povrchu a která na Zemi přenáší velké objemy informací z povrchu Rudé planety, postupně stárne. V roce 2020 má k Marsu vyrazit nové vozítko, které technicky vychází z roveru Curiosity. Do plného provozu by se mělo dostat v roce 2021 a to už bude MRO na oběžné dráze kroutit šestnáctý rok ve vesmíru. NASA si je dobře vědoma toho, že její technika postupně stárne, ale nová družice pro rychlý přenos dat (zatím pojmenovaná NeMO (Next Mars Orbiter) však nepřijde dříve než v roce 2022.

Kamera HiRISE sondy MRO.
Kamera HiRISE sondy MRO. Zdroj: NASA/JPL/Ball Aerospace

Do té doby musí MRO fungovat a společně s družicí MAVEN (na protáhlé dráze) na ní bude ležet hlavní zátěž z hlediska přenosu dat. V nejbližší době družici čekají hned dvě významné změny, které na našem fóru představil Miroslav Pospíšil.

  • K navigaci se už v březnu přestane používat stárnoucí záložní inerciální řídící jednotka (IMU – Inertial Measurement Unit), přičemž ta hlavní už je delší dobu mimo provoz. Nově se bude sonda v prostoru orientovat s pomocí hvězd.
  • Sonda upraví svou oběžnou dráhu k odpoledním hodinám nad osvětlenou stranou planety. Důvodem je, aby fotovoltaické panely mohly po delší dobu nabíjet palubní baterie. K tomuto kroku by ale mělo dojít až v roce 2021 po přistání vozítka Mars rover 2020.

Druhá popsaná změna sice pomůže energetickému rozpočtu sondy, ale nese s sebou i nevýhody. Jelikož sonda bude přelétat nad Marsem v době, kdy pod ní bude pozdní odpoledne, budou snímky z její kamery zachycovat dlouhé stíny. To znamená, že bude prakticky znemožněna tvorba známých 3D snímků.

Předběžná vizualizace sondy Mars orbiter 2022 (též NeMO)
Předběžná vizualizace sondy Mars orbiter 2022 (též NeMO)
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Zdroje informací:
http://www.planetary.org/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://mars.nasa.gov/mro/images/PIA07245_200609062-fi.jpg
http://static.uahirise.org/images/2016/details/cut/ESP_048041_1780_RED-montage.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/03/mars_sep.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kenny007
Kenny007
7 let před

Trochu mimo téma, ale vždy když vidím snímky z kamery MRO HiRISE s tím úžasným rozlišením 0,3 metru tak si říkám proč tam nezkusí poslat sondu z toho přebytku špionážních satelitů. Pokud vím tak nedávno jeden nabízeli astronomům. Je to v podstatě to samé co HST které váží cca 11 tun. FH by to zvládl. Jestli dobře počítám, výsledné rozlišení by bylo asi 7-8 cm/pixel.

Michal Václavík
7 let před
Odpověď  Kenny007

Protože takové rozlišení je zbytečné a datový tok nepochopitelný.

tyčka
tyčka
7 let před
Odpověď  Kenny007

Je velký rozdíl náročnosti mezi přenosem dat z nízké oběžné dráhy – což platí pro špionážní družice kolem Země a přenosem dat od Marsu.

Štěpán
Štěpán
7 let před

Trochu mi nedošla pointa. Ta dráha bude upravena aby se mohly lépe odesílat data?

Jan Fohler
Jan Fohler
7 let před
Odpověď  Štěpán

Dráha bude upravena z důvodu jak je popsáno. Nejspíš z důvodu stárnoucích baterií a tudíž potřebou lepšího hospodaření s energií.

frank
frank
7 let před
Odpověď  Jan Fohler

to není jenom o stárnutí baterií ale i solárních panelů, na oběžné dráze Země je to tuším o 20-30 procent za +- 10 let?

Michal Václavík
7 let před
Odpověď  frank

Fotovoltaické články jsou obecně z dobrých důvodů předimenzované, původní článek správně referuje o redukci zátěže na palubní akumulátory a snížení vybíjecích/nabíjecích cyklů a hloubky vybití.

frank
frank
7 let před
Odpověď  frank

Michal Václavík, ano nadimenzované jsou , ale pokud vím, tak plánovaná životnost sondy je už asi +-:) dvakrát překročena a plánuje se, soudě dle článku, více než trojnásobné překročení…. každopádně jim držím palce a doufám, že vydrží přenášet data alespoň tak dlouho jak většina TRDS 🙂

Štěpán
Štěpán
7 let před
Odpověď  Jan Fohler

Ale jak to souvisí s družicí pro Mars?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Štěpán

Jednoduše – Body měly konkrétně ukázat, jak se na MRO projevuje stárnutí. Jde o jasné důkazy toho, že potřebuje náhradu, aby všechna komunikační kapacita nezůstala na MAVENu.

vj
vj
7 let před

Tak ještě je tu TGO, ne? Byť to bude doufejme mít dost práce s vlastním roverem.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Bude zajímavé sledovat, jak tlak nutnosti zapůsobí na rychlost a kvalitu vývoje nové družice Marsu. Tohle je asi poprvé, kdy opravdu „o něco jde“, sonda se musí vyslat v termínu, protože je na ní něco již provozovaného nebo připraveného závislé. Žádná pohoda, kdy si prostě střihneme odklad, o co jde.

Matúš
Matúš
7 let před

A čo Mars Odyssey s ňou sa nepočíta na prenos údajov?

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Matúš

Mars Odyssey je na orbitě už od roku 2001, v budoucnu potřebujeme kvalitnější přenos dat a navíc to vypadá, že by jí mohlo dojít palivo možná už v roce 2020. Každopádně už není nejmladší a s tím palivem je to nahnuté, takže se na ní spoléhat nelze.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Navíc dokáže přenášet jen zlomkové množství údajů vzhledem k nižší přenosové rychlosti.

vj
vj
7 let před
Odpověď  Matúš

Nekonečná moudrost internetu říká, že Mars Odyssey má starší verzi komunikačního vybavení:
https://en.wikipedia.org/wiki/Electra_(radio)

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.