ESA vybírá sondu, jež by z libračního centra L5 sledovala oblasti na Slunci ještě předtím, než se natočí k Zemi. Vítězný koncept se dozvíme za 18 měsíců. Zdroj
3. února 18:20
Frontgrade Gaisler
Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.
Zajímavý nápad. Jakýsi systém včasného varování, abychom mohli registrovat nebezpečné události na Slunci s předstihem, než jeho rotace tuto bouřící oblast natočí směrem k Zemi. Ještě tu hraje roli zpoždění signálu na vzdálenost 157 mil.km. Pokud to tedy celé dobře chápu.
Tak zpoždění signálu je v řádu minut, zatímco družice v L5 uvidí oblasti na Slunci o pár dní dříve, než se natočí k Zemi..
Slunce se otočí kolem osy asi za 25 dní. K tomu připočteme pohyb Země, která (málo, ale přece), také sama uniká. Sonda v L5 uvidí „za roh“. Varování opravdu bude s předstihem v řádu dnů. Pěkný příklad kosmické vědecké mise, která se dobře zdůvodňuje těm, kteří rozhodují. A také první umělý objekt k usazení do libračních bodů mimo klasiku L1 a L2.