Evropská kosmická agentura pomohla pobřežní stráži sledovat o 70% více lodí a díky sledování z vesmíru nasbírala trojnásobek údajů o pozicích plavidel než bylo dříve možné. Velké nákladní i turistické lodě musí používat systém Automatic Identification System, který vysílá údaje o jejich kurzu, rychlosti, identifikaci a poloze. Tyto údaje pak přijímají nejen okolní lodě, ale i pobřežní střediska. Systém původně vznikl kvůli prevenci kolizí, ale nyní je díky němu možné předcházet znečištění cenných lokalit nebo sledovat pohyb nebezpečných nákladů či zlepšit běžný provoz.

Zdroj: http://www.esa.int
Norská pobřežní správa používá tyto údaje ke správě výsostných vod za účelem bezpečnosti, plánování i mimořádných situací. Pokročilé přijímače vyvinuté norskou firmou Kongsberg Seatex s podporou Evropské kosmické agentury letěly vloni na dvou družicích NorSat (na úvodním obrázku). Po čtyřech měsících provozu je čas vyhodnotit jejich výsledky – ukázalo se, že s pomocí družic došlo k výraznému zlepšení detekce a identifikace signálů.
Družice mají výhodu v mnohem větším dohledu – zatímco z úrovně moře zachytíte zprávy od lodí ze vzdálenosti maximálně 74 kilometrů, na nízké oběžné dráze už je to 2500 kilometrů. Najednou je tak možné přijímat údaje od více lodí. V oblastech s intenzivním lodním provozem může dojít k situaci, kdy počet přijatých zpráv jednoduše zahltí přijímač na družici. Řešením je nový typ zpráv, který družice snáze zachytí a u kterého hrozí menší riziko rušení jinými zprávami.

Zdroj: http://www.esa.int
Carsten Tobehn, vedoucí skupiny z ESA, která se projektu podílela, řekl: „Pokročilý přijímač jsme vyvinuli s použitím nejnovějších komerčních běžně dostupných komponent. Komplexní hardware dovoluje sofistikovanější softwarové zpracování, což přináší značné zlepšení ve sběru zpráv.“ Obě družice, které nesou tyto přijímače, vlastní Norské kosmické středisko a o jejich provoz se stará firma Statsat. Její ředitel Ivar Spydevold řekl: „Celkové množství zpráv z družic NorSat dosahuje každý den hodnoty zhruba dva a půl milionu. To je téměř třikrát více, než minulé přijímače na družicích AISSat-1 a 2, které dohromady dosahovaly zhruba 900 000 zpráv denně.“

Zdroj: http://www.esa.int
Zdroje informací:
http://www.esa.int/
https://spaceflight101.com/
Zdroje obrázků:
https://www.romsenter.no/…/NorSat-1-forsideversjon_full_site.jpg
http://www.esa.int/…/15511908-1-eng-GB/Novel_SAT-AIS_Receiver.jpg
http://www.esa.int/…/Tracking_more_ships_by_satellite.png
http://www.esa.int/…/Ships_detected_by_AISSat-1.png
Je potřeba si uvědomit, že cca 90-92% světového obchodu probíhá lodní dopravou. Nedávno mě fascinoval pan Romancov, když ve své přednášce uváděl kolik se ropy převeze Perským zálivem a kolik ropovodem Družba (17 krát míň). Takže sledování lodní dopravy je extrémně důležité. Malinko sem odběhl od kosmonautiky, přiznávám, ale držím se v mezích článku. 🙂
Já jsem uvažoval, zda by nebylo vhodné udělat síť družic, které by mapovaly všechny lodě a letadla, hlavně tam kde není široko daleko pevnina. Trochu to řeší Iridium, ale není to nějak dokonalé. Tak snad ten Muskův internet, nebo i jiné společnosti…
Málem bych zapomněl. Taktéž mě zaujal tím, jak tvrdil, že je na světě pár užin, kde doslova stačí, aby se několik lodí potopilo, a jako civilizace máme obrovský problém.
Čili asi ano, Štěpáne, hodilo by se to. Ale řekl bych, že na širém moři problémy nejsou, tam se lodi vyhnou. A pořád mě fascinuje to jejich brzdění (pěkných pár kilometrů). Jinak s tím mapováním, to se dá dělat snad i z GEO, protože až zas tak na sever či na jih lodě nejezdí tolik. A myslím, že i Dušan při některých přenosech zmiňoval, že některé družíce (tuším Inmarsat) slouží pro datové připojení a pro různé služby letadlům a lodím (když tak mě opraví). Spíš se mi zdá, že pokud někdo řeší celoplanetární pokrytí, tak je to Iridium.
Mě hodně fascinuje, co a kolik odpovědí a kolik nových otázek před nás staví dálkový průzkum Země. Postavíme dokonalejší družici, a spíš zjistíme víc nových problémů, než vyřešíme ty staré 😀
Na druhou stranu, na pólech potřebujete přesnou polohu lodi kvůli ledovcům a na oceánech kvůli tropickým bouřím a tak. Ale jinak s vámi souhlasím
Asi Romancov nepostrehol, že ropovod Družba nejde cez Perský záliv.
O tom přeci nikdo nemluvil. Díky že si ten komentář četl.
OK
Ať to uzavřem v přátelském duchu, doporučuji jeho přednášky z youtube, jsou opravdu skvělé, umí přednášet. Ať si vybereš tuto nebo tamtu, jsou opravdu hodně poutavé.
… ESA … dnes prvý ,,hot firing,, #Ariane 6’ Vulcain 2.1 motora …
Super, díky za info. Zkusíme k tomu najít detaily, abychom o tom mohli něco napsat.
… super, aspoň zmienku formou ,,KRÁTKÉ ZPRÁVY,, by si zrejme Vulcain zaslúžil …
Určitě, zkusím k tomu najít aspoň nějaké oficiální info, na které bych mohl odkázat.